Spring til indhold
Sammenlign Leverkusen vs Barcelona

Leverkusen vs Barcelona Head-to-Head Statistik og Form Sammenligning

Sammenlign Leverkusen vs Barcelona: indbyrdes statistik, seneste form, mål, defensiv statistik og styrkeindikatorer fra de seneste kampe.

Leverkusen Leverkusen Hjemmehold
Barcelona Barcelona Udehold
Leverkusen
55.6
T S S T T S S U T U

Seneste 10 Kampe

Barcelona
96.0
S S S S S S T S S S

Vundne Kategorier

3

Leverkusen

1

Uafgjort

11

Barcelona

Præstationsradar

Leverkusen
Barcelona

Statistisk Sammenligning

Sejrsprocent
40%

4S, 2U, 4T

90%

9S, 0U, 1T

Mål pr. Kamp
1.9

19 / 10 kampe

2.3

23 / 10 kampe

Indkasseret pr. Kamp
1.8

18 / 10 kampe

0.8

8 / 10 kampe

Målforskel
+1

+1

+15

+15

Rent Bur
10%

1 / 10 kampe

40%

4 / 10 kampe

Over 2,5 Mål
60%

6 / 10 kampe

50%

5 / 10 kampe

Begge Scorer
70%

7 / 10 kampe

50%

5 / 10 kampe

Topscorer
P. Schick (9 mål)
Ferran Torres (5 mål)
Mål pr. Halvleg
1. Halvleg: 11 / 2. Halvleg: 8
1. Halvleg: 13 / 2. Halvleg: 10
Hjemmesejr
40%

2S / 5 kampe

83%

5S / 6 kampe

Udesejr
40%

2S / 5 kampe

100%

4S / 4 kampe

Kampprogram Sværhed
69.1

Ligasværhed: 87.0, Modstanderkvalitet: 69.5

84.7

Ligasværhed: 94.2, Modstanderkvalitet: 62.8

Mod Tophold
40%

2S / 5 kampe

100%

2S / 2 kampe

Forventede mål (xG)
2.38

Faktisk: 1.9 | Diff: -0.48

2.74

Faktisk: 2.3 | Diff: -0.44

Justeret Styrke
55.6

Angreb: 75.4, Forsvar: 47.6, Form: 47.6

96.0

Angreb: 100, Forsvar: 98.8, Form: 100

Analyse af Måltidspunkter

3

0-15'

4
3

16-30'

5
5

31-45'

3
2

46-60'

3
2

61-75'

3
4

76-90+'

5
Leverkusen
Barcelona
Leverkusen

Styrkeanalyse

55.6

Samlet

Angreb 75.4
Forsvar 47.6
Form 47.6
Stabilitet 44.8
Barcelona

Styrkeanalyse

96.0

Samlet

Angreb 100
Forsvar 98.8
Form 100
Stabilitet 75.7

Kampprogram Sværhed

Måler modstandernes sværhedsgrad.

Ligasværhed

87.0 vs 94.2

Modstanderkvalitet

69.5 vs 62.8

Mod Tophold

40% vs 100%
Leverkusen logo Leverkusen
T
Stuttgart (75%)
S
Leipzig (79%)
S
Köln (62%)
T
Bayern Munich (62%)
T
Augsburg (66%)
S
Dortmund (76%)
S
Wolfsburg (50%)
U
Heidenheim (67%)
Barcelona logo Barcelona
S
Real Madrid (65%)
S
Osasuna (63%)
S
Getafe (72%)
S
Celta Vigo (54%)
S
Atlético (67%)
S
Espanyol (50%)
T
Atlético (62%)
S
Atlético (66%)

Modstanderkvalitet: Modstanderkvalitet kombinerer ligaens styrke, seneste pointform, målforskel og hjemme/ude-kontekst. Den måler ikke kun klubbens størrelse eller omdømme.

Modstander Detaljer
Modstander Detaljer
Resultat
Kval.
Stuttgart U
1 - 3 T
75%
Leipzig H
4 - 1 S
79%
Köln U
2 - 1 S
62%
Bayern Munich H
0 - 2 T
62%
Augsburg H
1 - 2 T
66%
Dortmund U
1 - 0 S
76%
Wolfsburg H
6 - 3 S
50%
Heidenheim U
3 - 3 U
67%
Arsenal U
0 - 2 T
77%
Bayern Munich H
1 - 1 U
81%
Modstander Detaljer
Modstander Detaljer
Resultat
Kval.
Real Madrid H
2 - 0 S
65%
Osasuna U
2 - 1 S
63%
Getafe U
2 - 0 S
72%
Celta Vigo H
1 - 0 S
54%
Atlético U
2 - 1 S
67%
Espanyol H
4 - 1 S
50%
Atlético H
0 - 2 T
62%
Atlético U
2 - 1 S
66%
Rayo H
1 - 0 S
74%
Newcastle H
7 - 2 S
55%

AI-Analyse

Ser vi på de rå statistikker, ser begge hold ud til at være i form, men anvendelsen af kampprogram-filteret afslører et langt klarere billede.

Barcelona har mødt markant stærkere modstand (SoS: 84.7) sammenlignet med Leverkusen (SoS: 69.1). Det betyder, at Barcelonas statistikker vejer tungere.

Barcelona har den offensive fordel med 2.3 mål per kamp mod Leverkusens 1.9.

Defensivt er Barcelona langt overlegen, med kun 0.8 indkasserede mål per kamp og 4 clean sheets, mens Leverkusen lukker 1.8 ind per kamp.

Leverkusen har kæmpet mod tophold og kun vundet 2 af 5 kampe.

Hjemmebanens fordel favoriserer Barcelona, med 83% hjemmesejre.

Barcelona er et stærkt udehold med 100% sejre, hvilket antyder, at de kan præstere uanset sted.

Baseret på den kombinerede statistik forventes 3.4 mål i alt. Over 2,5 mål er den statistiske tendens, begge hold scorer — sandsynligt.

Baseret på vores omfattende analyse er Barcelona den klare favorit. Overlegenhed i angreb (100), forsvar (98.8) og form (100) efterlader lidt plads til tvivl. Leverkusen har brug for en exceptionel præstation.

Kampsimulator

AI-drevet kampsimulering baseret på rigtige statistikker

Leverkusen

Leverkusen

VS
Barcelona

Barcelona

For at eliminere øjeblikkelige udsving og tilfældigheder i H2H (to-mands) opgør begrænser vi vores analyser til en optimal dybde på præcis 10 kampe. Ikke mere, ikke mindre. Denne fokuserede tilgang er vores ubestridelige gyldne standard, der renest afdækker de taktiske og psykologiske overlegenheder, holdene opbygger mod hinanden. Vi fokuserer ikke på fortidens støj, men på den millimeterpræcise nøjagtighed af den aktuelle form.

Populære Hold

Vi bruger cookies & local storage for at forbedre din oplevelse. Lær mere