Spring til indhold
Sammenlign Gaziantep vs Fenerbahçe

Gaziantep vs Fenerbahçe Head-to-Head Statistik og Form Sammenligning

Sammenlign Gaziantep vs Fenerbahçe: indbyrdes statistik, seneste form, mål, defensiv statistik og styrkeindikatorer fra de seneste kampe.

Gaziantep Gaziantep Hjemmehold
Fenerbahçe Fenerbahçe Udehold
Gaziantep
38.7
T T T S T U T S U U

Seneste 10 Kampe

Fenerbahçe
69.6
S S T U S S S T S U

Vundne Kategorier

1

Gaziantep

2

Uafgjort

12

Fenerbahçe

Præstationsradar

Gaziantep
Fenerbahçe

Statistisk Sammenligning

Sejrsprocent
20%

2S, 3U, 5T

60%

6S, 2U, 2T

Mål pr. Kamp
1.2

12 / 10 kampe

2.2

22 / 10 kampe

Indkasseret pr. Kamp
1.6

16 / 10 kampe

1.3

13 / 10 kampe

Målforskel
-4

-4

+9

+9

Rent Bur
20%

2 / 10 kampe

30%

3 / 10 kampe

Over 2,5 Mål
60%

6 / 10 kampe

80%

8 / 10 kampe

Begge Scorer
60%

6 / 10 kampe

50%

5 / 10 kampe

Topscorer
M. Bayo (5 mål)
Talisca (6 mål)
Mål pr. Halvleg
1. Halvleg: 3 / 2. Halvleg: 9
1. Halvleg: 5 / 2. Halvleg: 17
Hjemmesejr
25%

1S / 4 kampe

80%

4S / 5 kampe

Udesejr
17%

1S / 6 kampe

40%

2S / 5 kampe

Kampprogram Sværhed
49.4

Ligasværhed: 72.0, Modstanderkvalitet: 58.9

64.1

Ligasværhed: 72.0, Modstanderkvalitet: 58.8

Mod Tophold
0%

0S / 1 kampe

0%

0S / 0 kampe

Forventede mål (xG)
1.09

Faktisk: 1.2 | Diff: +0.11

2.42

Faktisk: 2.2 | Diff: -0.22

Justeret Styrke
38.7

Angreb: 39.8, Forsvar: 46.4, Form: 19.9

69.6

Angreb: 83.7, Forsvar: 64.7, Form: 68.5

Analyse af Måltidspunkter

0-15'

2
2

16-30'

1

31-45'

1
5

46-60'

5
2

61-75'

6
3

76-90+'

7
Gaziantep
Fenerbahçe
Gaziantep

Styrkeanalyse

38.7

Samlet

Angreb 39.8
Forsvar 46.4
Form 19.9
Stabilitet 61.3
Fenerbahçe

Styrkeanalyse

69.6

Samlet

Angreb 83.7
Forsvar 64.7
Form 68.5
Stabilitet 52.0

Kampprogram Sværhed

Måler modstandernes sværhedsgrad.

Ligasværhed

72.0 vs 72.0

Modstanderkvalitet

58.9 vs 58.8

Mod Tophold

0% vs 0%
Gaziantep logo Gaziantep
T
Göztepe (64%)
T
Beşiktaş (60%)
T
Eyüp (58%)
S
Kayseri (44%)
T
Rize (64%)
U
Alanyaspor (56%)
T
Fenerbahçe (73%)
S
Antalyaspor (48%)
Fenerbahçe logo Fenerbahçe
S
Konyaspor (66%)
S
Başakşehir (66%)
T
Galatasaray (69%)
U
Rize (59%)
S
Kayseri (49%)
S
Beşiktaş (60%)
S
Gaziantep (49%)
T
Fatih (60%)

Modstanderkvalitet: Modstanderkvalitet kombinerer ligaens styrke, seneste pointform, målforskel og hjemme/ude-kontekst. Den måler ikke kun klubbens størrelse eller omdømme.

Modstander Detaljer
Modstander Detaljer
Resultat
Kval.
Göztepe U
1 - 2 T
64%
Beşiktaş H
0 - 2 T
60%
Eyüp U
0 - 3 T
58%
Kayseri H
3 - 0 S
44%
Rize U
1 - 2 T
64%
Alanyaspor H
1 - 1 U
56%
Fenerbahçe U
1 - 4 T
73%
Antalyaspor U
4 - 1 S
48%
Fatih H
1 - 1 U
55%
Samsunspor U
0 - 0 U
67%
Modstander Detaljer
Modstander Detaljer
Resultat
Kval.
Konyaspor U
3 - 0 S
66%
Başakşehir H
3 - 1 S
66%
Galatasaray U
0 - 3 T
69%
Rize H
2 - 2 U
59%
Kayseri U
4 - 0 S
49%
Beşiktaş H
1 - 0 S
60%
Gaziantep H
4 - 1 S
49%
Fatih U
0 - 2 T
60%
Samsunspor H
3 - 2 S
62%
Antalyaspor U
2 - 2 U
48%

AI-Analyse

Ser vi på de rå statistikker, ser begge hold ud til at være i form, men anvendelsen af kampprogram-filteret afslører et langt klarere billede.

Fenerbahçe har mødt markant stærkere modstand (SoS: 64.1) sammenlignet med Gaziantep (SoS: 49.4). Det betyder, at Fenerbahçes statistikker vejer tungere.

Fenerbahçes angreb er på et andet niveau, med et gennemsnit på 2.2 mål per kamp og Talisca i spidsen med 6 mål. Gaziantep scorer kun 1.2 per kamp.

Fenerbahçe har den defensive fordel, med 1.3 indkasserede per kamp mod Gazianteps 1.6.

Fenerbahçe har ikke mødt tophold for nylig, hvilket gør det svært at vurdere deres loft.

Hjemmebanens fordel favoriserer Fenerbahçe, med 80% hjemmesejre.

Baseret på den kombinerede statistik forventes 3.1 mål i alt. Over 2,5 mål er den statistiske tendens, begge hold scorer — sandsynligt.

Baseret på vores omfattende analyse er Fenerbahçe den klare favorit. Overlegenhed i angreb (83.7), forsvar (64.7) og form (68.5) efterlader lidt plads til tvivl. Gaziantep har brug for en exceptionel præstation.

I Turkish Super Lig (2026-03-17) slog Fenerbahçe Gaziantep med 4-1. Fenerbahçe tog denne sejr hjemme. 4-1-resultatet var overbevisende — Fenerbahçe dominerede Gaziantep fuldstændigt. Gaziantep vil ønske revanche for dette nederlag. Fenerbahçe vil have en psykologisk fordel fra denne sejr.

Kampsimulator

AI-drevet kampsimulering baseret på rigtige statistikker

Gaziantep

Gaziantep

VS
Fenerbahçe

Fenerbahçe

For at eliminere øjeblikkelige udsving og tilfældigheder i H2H (to-mands) opgør begrænser vi vores analyser til en optimal dybde på præcis 10 kampe. Ikke mere, ikke mindre. Denne fokuserede tilgang er vores ubestridelige gyldne standard, der renest afdækker de taktiske og psykologiske overlegenheder, holdene opbygger mod hinanden. Vi fokuserer ikke på fortidens støj, men på den millimeterpræcise nøjagtighed af den aktuelle form.

Populære Hold

Vi bruger cookies & local storage for at forbedre din oplevelse. Lær mere