Spring til indhold
Sammenlign Marseille vs Arsenal

Marseille vs Arsenal Head-to-Head Statistik og Form Sammenligning

Sammenlign Marseille vs Arsenal: indbyrdes statistik, seneste form, mål, defensiv statistik og styrkeindikatorer fra de seneste kampe.

Marseille Marseille Hjemmehold
Arsenal Arsenal Udehold
Marseille
45.3
S T U T S T T S S U

Seneste 10 Kampe

Arsenal
61.8
S S S U S T U T S T

Vundne Kategorier

2

Marseille

3

Uafgjort

10

Arsenal

Præstationsradar

Marseille
Arsenal

Statistisk Sammenligning

Sejrsprocent
40%

4S, 2U, 4T

50%

5S, 2U, 3T

Mål pr. Kamp
1.1

11 / 10 kampe

1.1

11 / 10 kampe

Indkasseret pr. Kamp
1.3

13 / 10 kampe

0.7

7 / 10 kampe

Målforskel
-2

-2

+4

+4

Rent Bur
30%

3 / 10 kampe

60%

6 / 10 kampe

Over 2,5 Mål
50%

5 / 10 kampe

40%

4 / 10 kampe

Begge Scorer
50%

5 / 10 kampe

40%

4 / 10 kampe

Topscorer
M. Greenwood (3 mål)
V. Gyökeres (5 mål)
Mål pr. Halvleg
1. Halvleg: 4 / 2. Halvleg: 7
1. Halvleg: 8 / 2. Halvleg: 3
Hjemmesejr
40%

2S / 5 kampe

60%

3S / 5 kampe

Udesejr
40%

2S / 5 kampe

40%

2S / 5 kampe

Kampprogram Sværhed
53.7

Ligasværhed: 81.9, Modstanderkvalitet: 59.9

71.7

Ligasværhed: 92.3, Modstanderkvalitet: 70.8

Mod Tophold
0%

0S / 2 kampe

40%

2S / 5 kampe

Forventede mål (xG)
1.17

Faktisk: 1.1 | Diff: -0.07

1.42

Faktisk: 1.1 | Diff: -0.32

Justeret Styrke
45.3

Angreb: 38.0, Forsvar: 58.8, Form: 41.5

61.8

Angreb: 44.6, Forsvar: 93.3, Form: 60.9

Analyse af Måltidspunkter

2

0-15'

2
1

16-30'

1
1

31-45'

4
3

46-60'

1
1

61-75'

1
3

76-90+'

2
Marseille
Arsenal
Marseille

Styrkeanalyse

45.3

Samlet

Angreb 38.0
Forsvar 58.8
Form 41.5
Stabilitet 44.8
Arsenal

Styrkeanalyse

61.8

Samlet

Angreb 44.6
Forsvar 93.3
Form 60.9
Stabilitet 45.7

Kampprogram Sværhed

Måler modstandernes sværhedsgrad.

Ligasværhed

81.9 vs 92.3

Modstanderkvalitet

59.9 vs 70.8

Mod Tophold

0% vs 40%
Marseille logo Marseille
S
Le Havre (58%)
T
Nantes (56%)
U
Nice (55%)
T
Lorient (69%)
S
Metz (43%)
T
Monaco (77%)
T
Lille (73%)
S
Auxerre (66%)
Arsenal logo Arsenal
S
West Ham (72%)
S
Atlético (62%)
S
Fulham (61%)
U
Atlético (67%)
S
Newcastle (56%)
T
Man City (89%)
U
Sporting (77%)
T
Bournemouth (77%)

Modstanderkvalitet: Modstanderkvalitet kombinerer ligaens styrke, seneste pointform, målforskel og hjemme/ude-kontekst. Den måler ikke kun klubbens størrelse eller omdømme.

Modstander Detaljer
Modstander Detaljer
Resultat
Kval.
Le Havre U
1 - 0 S
58%
Nantes U
0 - 3 T
56%
Nice H
1 - 1 U
55%
Lorient U
0 - 2 T
69%
Metz H
3 - 1 S
43%
Monaco U
1 - 2 T
77%
Lille H
1 - 2 T
73%
Auxerre H
1 - 0 S
66%
Toulouse U
1 - 0 S
62%
Toulouse H
2 - 2 U
40%
Modstander Detaljer
Modstander Detaljer
Resultat
Kval.
West Ham U
1 - 0 S
72%
Atlético H
1 - 0 S
62%
Fulham H
3 - 0 S
61%
Atlético U
1 - 1 U
67%
Newcastle H
1 - 0 S
56%
Man City U
1 - 2 T
89%
Sporting H
0 - 0 U
77%
Bournemouth H
1 - 2 T
77%
Sporting U
1 - 0 S
82%
Southampton U
1 - 2 T
65%

AI-Analyse

Ser vi på de rå statistikker, ser begge hold ud til at være i form, men anvendelsen af kampprogram-filteret afslører et langt klarere billede.

Arsenal har mødt markant stærkere modstand (SoS: 71.7) sammenlignet med Marseille (SoS: 53.7). Det betyder, at Arsenals statistikker vejer tungere.

Begge hold er jævne i angrebet, med Marseille på 1.1 og Arsenal på 1.1 mål per kamp.

Arsenal har den defensive fordel, med 0.7 indkasserede per kamp mod Marseilles 1.3.

Arsenal har kæmpet mod tophold og kun vundet 2 af 5 kampe.

Baseret på den kombinerede statistik forventes 2.1 mål i alt. Under 2,5 mål er den statistiske tendens, begge hold scorer — muligt.

Arsenal fremstår som favorit. Med en stærkere samlet rating (61.8 vs 45.3) bør de kontrollere kampen.

Kampsimulator

AI-drevet kampsimulering baseret på rigtige statistikker

Marseille

Marseille

VS
Arsenal

Arsenal

For at eliminere øjeblikkelige udsving og tilfældigheder i H2H (to-mands) opgør begrænser vi vores analyser til en optimal dybde på præcis 10 kampe. Ikke mere, ikke mindre. Denne fokuserede tilgang er vores ubestridelige gyldne standard, der renest afdækker de taktiske og psykologiske overlegenheder, holdene opbygger mod hinanden. Vi fokuserer ikke på fortidens støj, men på den millimeterpræcise nøjagtighed af den aktuelle form.

Populære Hold

Vi bruger cookies & local storage for at forbedre din oplevelse. Lær mere