Hoppa till innehåll
Jämför AEK Athens vs Sparta

AEK Athens vs Sparta Head-to-Head Statistik och Formjämförelse

Jämför AEK Athens vs Sparta: statistik i direkta möten, senaste form, mål, defensivt facit och styrkeindikatorer från de senaste matcherna.

AEK Athens AEK Athens Hemmalag
Sparta Sparta Bortalag
AEK Athens
66.5
V O V V F V V F O V

Senaste 10 Matcherna

Sparta
29.8
F O F F O V F O F F

Vunna Kategorier

12

AEK Athens

2

Oavgjort

1

Sparta

Prestandaradar

AEK Athens
Sparta

Statistisk Jämförelse

Vinstprocent
60%

6V, 2O, 2F

10%

1V, 3O, 6F

Mål per Match
1.8

18 / 10 matcher

0.8

8 / 10 matcher

Insläppta per Match
0.9

9 / 10 matcher

2.2

22 / 10 matcher

Målskillnad
+9

+9

-14

-14

Hållen Nolla
50%

5 / 10 matcher

20%

2 / 10 matcher

Över 2,5 Mål
70%

7 / 10 matcher

60%

6 / 10 matcher

Båda Gör Mål
30%

3 / 10 matcher

50%

5 / 10 matcher

Bästa Målskytt
Zine (3 mål)
M. Zonneveld (3 mål)
Mål per Halvlek
1:a Halvlek: 10 / 2:a Halvlek: 8
1:a Halvlek: 4 / 2:a Halvlek: 4
Hemmavinster
80%

4V / 5 matcher

25%

1V / 4 matcher

Bortavinster
40%

2V / 5 matcher

0%

0V / 6 matcher

Spelschemasvårighet
59.8

Ligasvårighet: 64.8, Motståndarkvalitet: 61.0

55.1

Ligasvårighet: 80.0, Motståndarkvalitet: 65.9

Mot Topplag
50%

1V / 2 matcher

0%

0V / 4 matcher

Förväntade mål (xG)
1.89

Faktiskt: 1.8 | Diff: -0.09

0.98

Faktiskt: 0.8 | Diff: -0.18

Justerad Styrka
66.5

Anfall: 65.9, Försvar: 76.9, Form: 65.9

29.8

Anfall: 28.0, Försvar: 28.0, Form: 10.5

Analys av Måltider

4

0-15'

1
2

16-30'

4

31-45'

2
2

46-60'

2
4

61-75'

2

76-90+'

3
AEK Athens
Sparta
AEK Athens

Styrkeanalys

66.5

Totalt

Anfall 65.9
Försvar 76.9
Form 65.9
Stabilitet 52.0
Sparta

Styrkeanalys

29.8

Totalt

Anfall 28.0
Försvar 28.0
Form 10.5
Stabilitet 74.8

Spelschemasvårighet

Mäter motståndarnas svårighetsgrad.

Ligasvårighet

64.8 vs 80.0

Motståndarkvalitet

61.0 vs 65.9

Mot Topplag

50% vs 0%
AEK Athens logo AEK Athens
V
Panathinaikos (52%)
O
Panathinaikos (57%)
V
PAOK (54%)
V
Rayo (68%)
F
Rayo (73%)
V
Olympiakos (61%)
V
Kifisia (49%)
F
Celje (67%)
Sparta logo Sparta
F
Twente (81%)
O
Go Ahead (66%)
F
Telstar (69%)
F
PSV (75%)
O
NAC (54%)
V
Volendam (49%)
F
Ajax (67%)
O
Zwolle (54%)

Motståndarkvalitet: Motståndarkvalitet kombinerar ligans styrka, senaste poängform, målskillnad och hemma/borta-kontext. Det mäter inte bara klubbens storlek eller rykte.

Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Panathinaikos H
2 - 1 V
52%
Panathinaikos B
0 - 0 O
57%
PAOK H
3 - 0 V
54%
Rayo H
3 - 1 V
68%
Rayo B
0 - 3 F
73%
Olympiakos B
1 - 0 V
61%
Kifisia H
3 - 0 V
49%
Celje H
0 - 2 F
67%
Atromitos B
2 - 2 O
59%
Celje B
4 - 0 V
70%
Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Twente B
0 - 4 F
81%
Go Ahead H
2 - 2 O
66%
Telstar B
1 - 4 F
69%
PSV H
0 - 2 F
75%
NAC B
0 - 0 O
54%
Volendam H
2 - 0 V
49%
Ajax B
0 - 4 F
67%
Zwolle H
1 - 1 O
54%
Heerenveen B
1 - 2 F
72%
AZ B
1 - 3 F
72%

AI-Analys

När vi tittar på råstatistiken verkar båda lagen vara i form, men tillämpningen av spelschemasvårighets-filtret avslöjar en mycket tydligare bild.

Båda lagen har mött liknande nivåer av motstånd (SoS: 59.8 vs 55.1), vilket gör råstatistiken till en pålitlig jämförelsebas.

AEK Athenss anfall är på en annan nivå, med i snitt 1.8 mål per match och Zine i spetsen med 3 mål. Sparta gör bara 0.8 per match.

Defensivt är AEK Athens överlägset, med bara 0.9 insläppta mål per match och 5 hållna nollor, medan Sparta släpper in 2.2 per match.

Sparta har haft svårt mot topplag och bara vunnit 0 av 4 matcher.

Hemmaplansfördelen gynnar AEK Athens, med 80% hemmavinster.

Baserat på den kombinerade statistiken förväntas 2.9 mål totalt. Över 2,5 mål är den statistiska trenden, båda lagen gör mål — möjligt.

Baserat på vår omfattande analys är AEK Athens den klara favoriten. Överlägsenhet i anfall (65.9), försvar (76.9) och form (65.9) lämnar lite utrymme för tvivel. Sparta behöver en exceptionell prestation.

Matchsimulator

AI-driven matchsimulering baserad på verklig statistik

AEK Athens

AEK Athens

VS
Sparta

Sparta

För att eliminera ögonblickets svängningar och slumpmässigheter i H2H-möten begränsar vi våra analyser till exakt 10 matcher – varken mer, varken mindre. Denna fokuserade metod är vår obestridda gyllene standard som i sin renaste form avslöjar det taktiska och psykologiska överläget lagen bygger mot varandra. Vi riktar inte blicken mot dåtidens brus, utan mot den millimeterexakta precisionen i aktuell form.

Populära Lag

Vi använder cookies & local storage för att förbättra din upplevelse. Läs mer