Hoppa till innehåll
Jämför Alavés vs Panathinaikos

Alavés vs Panathinaikos Head-to-Head Statistik och Formjämförelse

Jämför Alavés vs Panathinaikos: statistik i direkta möten, senaste form, mål, defensivt facit och styrkeindikatorer från de senaste matcherna.

Alavés Alavés Hemmalag
Panathinaikos Panathinaikos Bortalag
Alavés
43.5
O F V F O O V O F F

Senaste 10 Matcherna

Panathinaikos
45.5
F O F O V F O V V V

Vunna Kategorier

6

Alavés

2

Oavgjort

7

Panathinaikos

Prestandaradar

Alavés
Panathinaikos

Statistisk Jämförelse

Vinstprocent
20%

2V, 4O, 4F

40%

4V, 3O, 3F

Mål per Match
1.8

18 / 10 matcher

1.2

12 / 10 matcher

Insläppta per Match
2.2

22 / 10 matcher

1.1

11 / 10 matcher

Målskillnad
-4

-4

+1

+1

Hållen Nolla
0%

0 / 10 matcher

40%

4 / 10 matcher

Över 2,5 Mål
70%

7 / 10 matcher

50%

5 / 10 matcher

Båda Gör Mål
90%

9 / 10 matcher

40%

4 / 10 matcher

Bästa Målskytt
Toni Martínez (7 mål)
A. Zaroury (2 mål)
Mål per Halvlek
1:a Halvlek: 7 / 2:a Halvlek: 11
1:a Halvlek: 6 / 2:a Halvlek: 6
Hemmavinster
25%

1V / 4 matcher

40%

2V / 5 matcher

Bortavinster
17%

1V / 6 matcher

40%

2V / 5 matcher

Spelschemasvårighet
60.4

Ligasvårighet: 93.0, Motståndarkvalitet: 66.3

45.1

Ligasvårighet: 61.8, Motståndarkvalitet: 58.1

Mot Topplag
0%

0V / 4 matcher

0%

0V / 1 matcher

Förväntade mål (xG)
2.08

Faktiskt: 1.8 | Diff: -0.28

0.95

Faktiskt: 1.2 | Diff: +0.25

Justerad Styrka
43.5

Anfall: 66.2, Försvar: 29.4, Form: 22.1

45.5

Anfall: 38.0, Försvar: 60.2, Form: 38.0

Analys av Måltider

3

0-15'

2
1

16-30'

2

31-45'

2
4

46-60'

4
4

61-75'

2
4

76-90+'

2
Alavés
Panathinaikos
Alavés

Styrkeanalys

43.5

Totalt

Anfall 66.2
Försvar 29.4
Form 22.1
Stabilitet 64.0
Panathinaikos

Styrkeanalys

45.5

Totalt

Anfall 38.0
Försvar 60.2
Form 38.0
Stabilitet 50.5

Spelschemasvårighet

Mäter motståndarnas svårighetsgrad.

Ligasvårighet

93.0 vs 61.8

Motståndarkvalitet

66.3 vs 58.1

Mot Topplag

0% vs 0%
Alavés logo Alavés
O
Elche (66%)
F
Athletic (55%)
V
Mallorca (68%)
F
Real Madrid (70%)
O
Real Sociedad (66%)
O
Osasuna (58%)
V
Celta Vigo (59%)
O
Villarreal (73%)
Panathinaikos logo Panathinaikos
F
AEK Athens (67%)
O
AEK Athens (62%)
F
Olympiakos (56%)
O
PAOK (59%)
V
Asteras (61%)
F
Betis (70%)
O
Panaitolikos (48%)
V
Betis (65%)

Motståndarkvalitet: Motståndarkvalitet kombinerar ligans styrka, senaste poängform, målskillnad och hemma/borta-kontext. Det mäter inte bara klubbens storlek eller rykte.

Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Elche B
1 - 1 O
66%
Athletic H
2 - 4 F
55%
Mallorca H
2 - 1 V
68%
Real Madrid B
1 - 2 F
70%
Real Sociedad B
3 - 3 O
66%
Osasuna H
2 - 2 O
58%
Celta Vigo B
4 - 3 V
59%
Villarreal H
1 - 1 O
73%
Valencia B
2 - 3 F
72%
Levante B
0 - 2 F
76%
Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
AEK Athens B
1 - 2 F
67%
AEK Athens H
0 - 0 O
62%
Olympiakos H
0 - 2 F
56%
PAOK B
0 - 0 O
59%
Asteras B
2 - 1 V
61%
Betis B
0 - 4 F
70%
Panaitolikos H
0 - 0 O
48%
Betis H
1 - 0 V
65%
Levadiakos B
4 - 1 V
49%
OFI H
4 - 1 V
44%

AI-Analys

Detta är en fascinerande match mellan två jämnstarka lag. De råa siffrorna berättar en historia, men analysen av motståndarnas kvalitet tillför avgörande kontext.

Alavés har mött betydligt starkare motstånd (SoS: 60.4) jämfört med Panathinaikos (SoS: 45.1). Detta innebär att Alavéss statistik väger tyngre.

Alavés har den offensiva fördelen med 1.8 mål per match mot Panathinaikoss 1.2.

Defensivt är Panathinaikos överlägset, med bara 1.1 insläppta mål per match och 4 hållna nollor, medan Alavés släpper in 2.2 per match.

Alavés har haft svårt mot topplag och bara vunnit 0 av 4 matcher.

Baserat på den kombinerade statistiken förväntas 3.2 mål totalt. Över 2,5 mål är den statistiska trenden, båda lagen gör mål — troligt.

Detta är en äkta slantsingling. Båda lagen är anmärkningsvärt jämnstarka i alla mått.

Matchsimulator

AI-driven matchsimulering baserad på verklig statistik

Alavés

Alavés

VS
Panathinaikos

Panathinaikos

För att eliminera ögonblickets svängningar och slumpmässigheter i H2H-möten begränsar vi våra analyser till exakt 10 matcher – varken mer, varken mindre. Denna fokuserade metod är vår obestridda gyllene standard som i sin renaste form avslöjar det taktiska och psykologiska överläget lagen bygger mot varandra. Vi riktar inte blicken mot dåtidens brus, utan mot den millimeterexakta precisionen i aktuell form.

Populära Lag

Vi använder cookies & local storage för att förbättra din upplevelse. Läs mer