Hoppa till innehåll
Jämför Antwerp vs Benfica

Antwerp vs Benfica Head-to-Head Statistik och Formjämförelse

Jämför Antwerp vs Benfica: statistik i direkta möten, senaste form, mål, defensivt facit och styrkeindikatorer från de senaste matcherna.

Antwerp Antwerp Hemmalag
Benfica Benfica Bortalag
Antwerp
41.9
F F V V V F F F O O

Senaste 10 Matcherna

Benfica
75.2
O O V V V O V V O V

Vunna Kategorier

0

Antwerp

2

Oavgjort

13

Benfica

Prestandaradar

Antwerp
Benfica

Statistisk Jämförelse

Vinstprocent
30%

3V, 2O, 5F

60%

6V, 4O, 0F

Mål per Match
1.1

11 / 10 matcher

2.2

22 / 10 matcher

Insläppta per Match
1.5

15 / 10 matcher

1.1

11 / 10 matcher

Målskillnad
-4

-4

+11

+11

Hållen Nolla
20%

2 / 10 matcher

20%

2 / 10 matcher

Över 2,5 Mål
50%

5 / 10 matcher

80%

8 / 10 matcher

Båda Gör Mål
50%

5 / 10 matcher

80%

8 / 10 matcher

Bästa Målskytt
C. Scott (4 mål)
A. Schjelderup (5 mål)
Mål per Halvlek
1:a Halvlek: 3 / 2:a Halvlek: 8
1:a Halvlek: 9 / 2:a Halvlek: 13
Hemmavinster
20%

1V / 5 matcher

60%

3V / 5 matcher

Bortavinster
40%

2V / 5 matcher

60%

3V / 5 matcher

Spelschemasvårighet
56.3

Ligasvårighet: 59.5, Motståndarkvalitet: 54.2

65.6

Ligasvårighet: 79.0, Motståndarkvalitet: 61.3

Mot Topplag
0%

0V / 0 matcher

50%

1V / 2 matcher

Förväntade mål (xG)
1.15

Faktiskt: 1.1 | Diff: -0.05

2.52

Faktiskt: 2.2 | Diff: -0.32

Justerad Styrka
41.9

Anfall: 39.0, Försvar: 53.1, Form: 31.9

75.2

Anfall: 84.8, Försvar: 73.2, Form: 69.4

Analys av Måltider

0-15'

5
2

16-30'

3
1

31-45'

1
3

46-60'

3
1

61-75'

4
4

76-90+'

6
Antwerp
Benfica
Antwerp

Styrkeanalys

41.9

Totalt

Anfall 39.0
Försvar 53.1
Form 31.9
Stabilitet 49.3
Benfica

Styrkeanalys

75.2

Totalt

Anfall 84.8
Försvar 73.2
Form 69.4
Stabilitet 71.2

Spelschemasvårighet

Mäter motståndarnas svårighetsgrad.

Ligasvårighet

59.5 vs 79.0

Motståndarkvalitet

54.2 vs 61.3

Mot Topplag

0% vs 50%
Antwerp logo Antwerp
F
Charleroi (46%)
F
Standard (55%)
V
Westerlo (50%)
V
Standard (60%)
V
OHL (35%)
F
Charleroi (62%)
F
Genk (61%)
F
OHL (52%)
Benfica logo Benfica
O
Braga (64%)
O
Famalicão (74%)
V
Moreirense (50%)
V
Sporting (75%)
V
Nacional (52%)
O
Casa Pia (53%)
V
Vitória SC (54%)
V
Arouca (62%)

Motståndarkvalitet: Motståndarkvalitet kombinerar ligans styrka, senaste poängform, målskillnad och hemma/borta-kontext. Det mäter inte bara klubbens storlek eller rykte.

Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Charleroi H
0 - 1 F
46%
Standard H
0 - 5 F
55%
Westerlo B
4 - 2 V
50%
Standard B
2 - 1 V
60%
OHL H
2 - 0 V
35%
Charleroi B
1 - 2 F
62%
Genk H
1 - 2 F
61%
OHL B
0 - 1 F
52%
Standard H
1 - 1 O
67%
La Louvière B
0 - 0 O
54%
Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Braga H
2 - 2 O
64%
Famalicão B
2 - 2 O
74%
Moreirense H
4 - 1 V
50%
Sporting B
2 - 1 V
75%
Nacional H
2 - 0 V
52%
Casa Pia B
1 - 1 O
53%
Vitória SC H
3 - 0 V
54%
Arouca B
2 - 1 V
62%
Porto H
2 - 2 O
69%
Gil Vicente B
2 - 1 V
60%

AI-Analys

När vi tittar på råstatistiken verkar båda lagen vara i form, men tillämpningen av spelschemasvårighets-filtret avslöjar en mycket tydligare bild.

Båda lagen har mött liknande nivåer av motstånd (SoS: 56.3 vs 65.6), vilket gör råstatistiken till en pålitlig jämförelsebas.

Benficas anfall är på en annan nivå, med i snitt 2.2 mål per match och A. Schjelderup i spetsen med 5 mål. Antwerp gör bara 1.1 per match.

Benfica har den defensiva fördelen, med 1.1 insläppta per match mot Antwerps 1.5.

Antwerp har inte mött topplag nyligen, vilket gör det svårt att bedöma deras tak.

Benfica är ett starkt bortalag med 60% vinster, vilket tyder på att de kan prestera oavsett plats.

Baserat på den kombinerade statistiken förväntas 3.0 mål totalt. Över 2,5 mål är den statistiska trenden, båda lagen gör mål — troligt.

Baserat på vår omfattande analys är Benfica den klara favoriten. Överlägsenhet i anfall (84.8), försvar (73.2) och form (69.4) lämnar lite utrymme för tvivel. Antwerp behöver en exceptionell prestation.

Matchsimulator

AI-driven matchsimulering baserad på verklig statistik

Antwerp

Antwerp

VS
Benfica

Benfica

För att eliminera ögonblickets svängningar och slumpmässigheter i H2H-möten begränsar vi våra analyser till exakt 10 matcher – varken mer, varken mindre. Denna fokuserade metod är vår obestridda gyllene standard som i sin renaste form avslöjar det taktiska och psykologiska överläget lagen bygger mot varandra. Vi riktar inte blicken mot dåtidens brus, utan mot den millimeterexakta precisionen i aktuell form.

Populära Lag

Vi använder cookies & local storage för att förbättra din upplevelse. Läs mer