Hoppa till innehåll
Jämför Athletic vs Betis

Athletic vs Betis Head-to-Head Statistik och Formjämförelse

Jämför Athletic vs Betis: statistik i direkta möten, senaste form, mål, defensivt facit och styrkeindikatorer från de senaste matcherna.

Athletic Athletic Hemmalag
Betis Betis Bortalag
Athletic
39.8
F V F V F F V F F F

Senaste 10 Matcherna

Betis
51.0
V O V O V F O O O F

Vunna Kategorier

1

Athletic

5

Oavgjort

9

Betis

Prestandaradar

Athletic
Betis

Statistisk Jämförelse

Vinstprocent
30%

3V, 0O, 7F

30%

3V, 5O, 2F

Mål per Match
1.0

10 / 10 matcher

1.6

16 / 10 matcher

Insläppta per Match
1.6

16 / 10 matcher

1.4

14 / 10 matcher

Målskillnad
-6

-6

+2

+2

Hållen Nolla
10%

1 / 10 matcher

20%

2 / 10 matcher

Över 2,5 Mål
50%

5 / 10 matcher

60%

6 / 10 matcher

Båda Gör Mål
40%

4 / 10 matcher

80%

8 / 10 matcher

Bästa Målskytt
Gorka Guruzeta (3 mål)
A. Ezzalzouli (5 mål)
Mål per Halvlek
1:a Halvlek: 4 / 2:a Halvlek: 6
1:a Halvlek: 8 / 2:a Halvlek: 8
Hemmavinster
40%

2V / 5 matcher

40%

2V / 5 matcher

Bortavinster
20%

1V / 5 matcher

20%

1V / 5 matcher

Spelschemasvårighet
58.6

Ligasvårighet: 88.2, Motståndarkvalitet: 66.6

58.5

Ligasvårighet: 91.4, Motståndarkvalitet: 62.7

Mot Topplag
0%

0V / 3 matcher

0%

0V / 1 matcher

Förväntade mål (xG)
1.48

Faktiskt: 1.0 | Diff: -0.48

2.18

Faktiskt: 1.6 | Diff: -0.58

Justerad Styrka
39.8

Anfall: 36.2, Försvar: 50.7, Form: 32.6

51.0

Anfall: 57.9, Försvar: 57.9, Form: 32.5

Analys av Måltider

0-15'

3
3

16-30'

3
1

31-45'

2
1

46-60'

2
1

61-75'

4
4

76-90+'

2
Athletic
Betis
Athletic

Styrkeanalys

39.8

Totalt

Anfall 36.2
Försvar 50.7
Form 32.6
Stabilitet 43.3
Betis

Styrkeanalys

51.0

Totalt

Anfall 57.9
Försvar 57.9
Form 32.5
Stabilitet 62.8

Spelschemasvårighet

Mäter motståndarnas svårighetsgrad.

Ligasvårighet

88.2 vs 91.4

Motståndarkvalitet

66.6 vs 62.7

Mot Topplag

0% vs 0%
Athletic logo Athletic
F
Valencia (67%)
V
Alavés (65%)
F
Atlético (66%)
V
Osasuna (58%)
F
Villarreal (73%)
F
Getafe (72%)
V
Betis (68%)
F
Girona (64%)
Betis logo Betis
V
Elche (61%)
O
Real Sociedad (66%)
V
Oviedo (61%)
O
Real Madrid (65%)
V
Girona (64%)
F
Braga (66%)
O
Osasuna (63%)
O
Braga (71%)

Motståndarkvalitet: Motståndarkvalitet kombinerar ligans styrka, senaste poängform, målskillnad och hemma/borta-kontext. Det mäter inte bara klubbens storlek eller rykte.

Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Valencia H
0 - 1 F
67%
Alavés B
4 - 2 V
65%
Atlético B
2 - 3 F
66%
Osasuna H
1 - 0 V
58%
Villarreal H
1 - 2 F
73%
Getafe B
0 - 2 F
72%
Betis H
2 - 1 V
68%
Girona B
0 - 3 F
64%
Barcelona H
0 - 1 F
86%
Real Sociedad B
0 - 1 F
47%
Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Elche H
2 - 1 V
61%
Real Sociedad B
2 - 2 O
66%
Oviedo H
3 - 0 V
61%
Real Madrid H
1 - 1 O
65%
Girona B
3 - 2 V
64%
Braga H
2 - 4 F
66%
Osasuna B
1 - 1 O
63%
Braga B
1 - 1 O
71%
Espanyol H
0 - 0 O
50%
Athletic B
1 - 2 F
60%

AI-Analys

Statistiken pekar i en tydlig riktning i denna match, även om underdogen inte bör underskattas.

Båda lagen har mött liknande nivåer av motstånd (SoS: 58.6 vs 58.5), vilket gör råstatistiken till en pålitlig jämförelsebas.

Betis har den offensiva fördelen med 1.6 mål per match mot Athletics 1.0.

Båda försvar är jämförbara, med Athletic på 1.6 och Betis på 1.4 insläppta per match.

Athletic har haft svårt mot topplag och bara vunnit 0 av 3 matcher.

Baserat på den kombinerade statistiken förväntas 2.8 mål totalt. Över 2,5 mål är den statistiska trenden, båda lagen gör mål — troligt.

Betis har fördelen enligt justerade mått, men resultatet är långt ifrån givet. Skillnaden på 11.2 poäng antyder en jämn match.

I Spanish La Liga (2026-03-22) slog Athletic Betis med 2-1. Athletic tog denna seger hemma. Det knappa 2-1-resultatet visar hur jämna dessa möten är. Betis kommer att vilja ta revansch för denna förlust. Athletic bär med sig en psykologisk fördel från denna seger.

Matchsimulator

AI-driven matchsimulering baserad på verklig statistik

Athletic

Athletic

VS
Betis

Betis

För att eliminera ögonblickets svängningar och slumpmässigheter i H2H-möten begränsar vi våra analyser till exakt 10 matcher – varken mer, varken mindre. Denna fokuserade metod är vår obestridda gyllene standard som i sin renaste form avslöjar det taktiska och psykologiska överläget lagen bygger mot varandra. Vi riktar inte blicken mot dåtidens brus, utan mot den millimeterexakta precisionen i aktuell form.

Populära Lag

Vi använder cookies & local storage för att förbättra din upplevelse. Läs mer