Hoppa till innehåll
Jämför Barcelona vs Sion

Barcelona vs Sion Head-to-Head Statistik och Formjämförelse

Jämför Barcelona vs Sion: statistik i direkta möten, senaste form, mål, defensivt facit och styrkeindikatorer från de senaste matcherna.

Barcelona Barcelona Hemmalag
Sion Sion Bortalag
Barcelona
96.0
V V V V V V F V V V

Senaste 10 Matcherna

Sion
66.2
V V V V V O V O F O

Vunna Kategorier

11

Barcelona

2

Oavgjort

2

Sion

Prestandaradar

Barcelona
Sion

Statistisk Jämförelse

Vinstprocent
90%

9V, 0O, 1F

60%

6V, 3O, 1F

Mål per Match
2.3

23 / 10 matcher

1.9

19 / 10 matcher

Insläppta per Match
0.8

8 / 10 matcher

0.5

5 / 10 matcher

Målskillnad
+15

+15

+14

+14

Hållen Nolla
40%

4 / 10 matcher

60%

6 / 10 matcher

Över 2,5 Mål
50%

5 / 10 matcher

50%

5 / 10 matcher

Båda Gör Mål
50%

5 / 10 matcher

40%

4 / 10 matcher

Bästa Målskytt
Ferran Torres (5 mål)
W. Boteli (3 mål)
Mål per Halvlek
1:a Halvlek: 13 / 2:a Halvlek: 10
1:a Halvlek: 7 / 2:a Halvlek: 12
Hemmavinster
83%

5V / 6 matcher

50%

2V / 4 matcher

Bortavinster
100%

4V / 4 matcher

67%

4V / 6 matcher

Spelschemasvårighet
84.7

Ligasvårighet: 94.2, Motståndarkvalitet: 62.8

48.5

Ligasvårighet: 48.0, Motståndarkvalitet: 48.9

Mot Topplag
100%

2V / 2 matcher

0%

0V / 0 matcher

Förväntade mål (xG)
2.74

Faktiskt: 2.3 | Diff: -0.44

1.92

Faktiskt: 1.9 | Diff: -0.02

Justerad Styrka
96.0

Anfall: 100, Försvar: 98.8, Form: 100

66.2

Anfall: 62.4, Försvar: 82.1, Form: 59.1

Analys av Måltider

4

0-15'

2
5

16-30'

4
3

31-45'

1
3

46-60'

2
3

61-75'

7
5

76-90+'

3
Barcelona
Sion
Barcelona

Styrkeanalys

96.0

Totalt

Anfall 100
Försvar 98.8
Form 100
Stabilitet 75.7
Sion

Styrkeanalys

66.2

Totalt

Anfall 62.4
Försvar 82.1
Form 59.1
Stabilitet 61.3

Spelschemasvårighet

Mäter motståndarnas svårighetsgrad.

Ligasvårighet

94.2 vs 48.0

Motståndarkvalitet

62.8 vs 48.9

Mot Topplag

100% vs 0%
Barcelona logo Barcelona
V
Real Madrid (65%)
V
Osasuna (63%)
V
Getafe (72%)
V
Celta Vigo (54%)
V
Atlético (67%)
V
Espanyol (50%)
F
Atlético (62%)
V
Atlético (66%)
Sion logo Sion
V
Thun (48%)
V
St.Gallen (64%)
V
Basel (55%)
V
Lausanne (38%)
V
GC Zürich (32%)
O
St.Gallen (55%)
V
Zürich (38%)
O
Winterthur (38%)

Motståndarkvalitet: Motståndarkvalitet kombinerar ligans styrka, senaste poängform, målskillnad och hemma/borta-kontext. Det mäter inte bara klubbens storlek eller rykte.

Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Real Madrid H
2 - 0 V
65%
Osasuna B
2 - 1 V
63%
Getafe B
2 - 0 V
72%
Celta Vigo H
1 - 0 V
54%
Atlético B
2 - 1 V
67%
Espanyol H
4 - 1 V
50%
Atlético H
0 - 2 F
62%
Atlético B
2 - 1 V
66%
Rayo H
1 - 0 V
74%
Newcastle H
7 - 2 V
55%
Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Thun H
2 - 0 V
48%
St.Gallen B
3 - 0 V
64%
Basel B
2 - 0 V
55%
Lausanne H
3 - 0 V
38%
GC Zürich B
4 - 0 V
32%
St.Gallen H
1 - 1 O
55%
Zürich B
2 - 1 V
38%
Winterthur H
1 - 1 O
38%
Lugano B
1 - 2 F
55%
Servette B
0 - 0 O
66%

AI-Analys

När vi tittar på råstatistiken verkar båda lagen vara i form, men tillämpningen av spelschemasvårighets-filtret avslöjar en mycket tydligare bild.

Barcelona har mött betydligt starkare motstånd (SoS: 84.7) jämfört med Sion (SoS: 48.5). Detta innebär att Barcelonas statistik väger tyngre.

Barcelona har den offensiva fördelen med 2.3 mål per match mot Sions 1.9.

Sion har den defensiva fördelen, med 0.5 insläppta per match mot Barcelonas 0.8.

Sion har inte mött topplag nyligen, vilket gör det svårt att bedöma deras tak.

Hemmaplansfördelen gynnar Barcelona, med 83% hemmavinster.

Barcelona är ett starkt bortalag med 100% vinster, vilket tyder på att de kan prestera oavsett plats.

Baserat på den kombinerade statistiken förväntas 2.8 mål totalt. Över 2,5 mål är den statistiska trenden, båda lagen gör mål — möjligt.

Barcelona framstår som favorit. Med en starkare totalrating (96.0 vs 66.2) bör de kontrollera matchen.

Matchsimulator

AI-driven matchsimulering baserad på verklig statistik

Barcelona

Barcelona

VS
Sion

Sion

För att eliminera ögonblickets svängningar och slumpmässigheter i H2H-möten begränsar vi våra analyser till exakt 10 matcher – varken mer, varken mindre. Denna fokuserade metod är vår obestridda gyllene standard som i sin renaste form avslöjar det taktiska och psykologiska överläget lagen bygger mot varandra. Vi riktar inte blicken mot dåtidens brus, utan mot den millimeterexakta precisionen i aktuell form.

Populära Lag

Vi använder cookies & local storage för att förbättra din upplevelse. Läs mer