Hoppa till innehåll
Jämför Club Brugge vs Sion

Club Brugge vs Sion Head-to-Head Statistik och Formjämförelse

Jämför Club Brugge vs Sion: statistik i direkta möten, senaste form, mål, defensivt facit och styrkeindikatorer från de senaste matcherna.

Club Brugge Club Brugge Hemmalag
Sion Sion Bortalag
Club Brugge
80.2
V V V V F V V V V O

Senaste 10 Matcherna

Sion
66.2
V V V V V O V O F O

Vunna Kategorier

11

Club Brugge

2

Oavgjort

2

Sion

Prestandaradar

Club Brugge
Sion

Statistisk Jämförelse

Vinstprocent
80%

8V, 1O, 1F

60%

6V, 3O, 1F

Mål per Match
2.8

28 / 10 matcher

1.9

19 / 10 matcher

Insläppta per Match
1.1

11 / 10 matcher

0.5

5 / 10 matcher

Målskillnad
+17

+17

+14

+14

Hållen Nolla
20%

2 / 10 matcher

60%

6 / 10 matcher

Över 2,5 Mål
80%

8 / 10 matcher

50%

5 / 10 matcher

Båda Gör Mål
80%

8 / 10 matcher

40%

4 / 10 matcher

Bästa Målskytt
N. Tresoldi (6 mål)
W. Boteli (3 mål)
Mål per Halvlek
1:a Halvlek: 14 / 2:a Halvlek: 14
1:a Halvlek: 7 / 2:a Halvlek: 12
Hemmavinster
80%

4V / 5 matcher

50%

2V / 4 matcher

Bortavinster
80%

4V / 5 matcher

67%

4V / 6 matcher

Spelschemasvårighet
53.1

Ligasvårighet: 59.5, Motståndarkvalitet: 48.9

48.5

Ligasvårighet: 48.0, Motståndarkvalitet: 48.9

Mot Topplag
0%

0V / 0 matcher

0%

0V / 0 matcher

Förväntade mål (xG)
2.73

Faktiskt: 2.8 | Diff: +0.07

1.92

Faktiskt: 1.9 | Diff: -0.02

Justerad Styrka
80.2

Anfall: 96.2, Försvar: 65.3, Form: 82.5

66.2

Anfall: 62.4, Försvar: 82.1, Form: 59.1

Analys av Måltider

8

0-15'

2
2

16-30'

4
4

31-45'

1
6

46-60'

2
2

61-75'

7
6

76-90+'

3
Club Brugge
Sion
Club Brugge

Styrkeanalys

80.2

Totalt

Anfall 96.2
Försvar 65.3
Form 82.5
Stabilitet 68.5
Sion

Styrkeanalys

66.2

Totalt

Anfall 62.4
Försvar 82.1
Form 59.1
Stabilitet 61.3

Spelschemasvårighet

Mäter motståndarnas svårighetsgrad.

Ligasvårighet

59.5 vs 48.0

Motståndarkvalitet

48.9 vs 48.9

Mot Topplag

0% vs 0%
Club Brugge logo Club Brugge
V
Sint-Truiden (44%)
V
Anderlecht (40%)
V
Gent (51%)
V
Mechelen (29%)
F
R. Union SG (69%)
V
Sint-Truiden (60%)
V
Anderlecht (47%)
V
Mechelen (40%)
Sion logo Sion
V
Thun (48%)
V
St.Gallen (64%)
V
Basel (55%)
V
Lausanne (38%)
V
GC Zürich (32%)
O
St.Gallen (55%)
V
Zürich (38%)
O
Winterthur (38%)

Motståndarkvalitet: Motståndarkvalitet kombinerar ligans styrka, senaste poängform, målskillnad och hemma/borta-kontext. Det mäter inte bara klubbens storlek eller rykte.

Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Sint-Truiden H
2 - 0 V
44%
Anderlecht B
3 - 1 V
40%
Gent B
2 - 0 V
51%
Mechelen H
6 - 1 V
29%
R. Union SG B
1 - 2 F
69%
Sint-Truiden B
2 - 1 V
60%
Anderlecht H
4 - 2 V
47%
Mechelen H
4 - 1 V
40%
Westerlo B
2 - 1 V
62%
Anderlecht H
2 - 2 O
47%
Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Thun H
2 - 0 V
48%
St.Gallen B
3 - 0 V
64%
Basel B
2 - 0 V
55%
Lausanne H
3 - 0 V
38%
GC Zürich B
4 - 0 V
32%
St.Gallen H
1 - 1 O
55%
Zürich B
2 - 1 V
38%
Winterthur H
1 - 1 O
38%
Lugano B
1 - 2 F
55%
Servette B
0 - 0 O
66%

AI-Analys

Statistiken pekar i en tydlig riktning i denna match, även om underdogen inte bör underskattas.

Båda lagen har mött liknande nivåer av motstånd (SoS: 53.1 vs 48.5), vilket gör råstatistiken till en pålitlig jämförelsebas.

Club Brugge har den offensiva fördelen med 2.8 mål per match mot Sions 1.9.

Sion har den defensiva fördelen, med 0.5 insläppta per match mot Club Brugges 1.1.

Club Brugge har inte mött topplag nyligen, vilket gör det svårt att bedöma deras tak.

Sion har inte mött topplag nyligen, vilket gör det svårt att bedöma deras tak.

Hemmaplansfördelen gynnar Club Brugge, med 80% hemmavinster.

Club Brugge är ett starkt bortalag med 80% vinster, vilket tyder på att de kan prestera oavsett plats.

Baserat på den kombinerade statistiken förväntas 3.1 mål totalt. Över 2,5 mål är den statistiska trenden, båda lagen gör mål — troligt.

Club Brugge har fördelen enligt justerade mått, men resultatet är långt ifrån givet. Skillnaden på 14.0 poäng antyder en jämn match.

Matchsimulator

AI-driven matchsimulering baserad på verklig statistik

Club Brugge

Club Brugge

VS
Sion

Sion

För att eliminera ögonblickets svängningar och slumpmässigheter i H2H-möten begränsar vi våra analyser till exakt 10 matcher – varken mer, varken mindre. Denna fokuserade metod är vår obestridda gyllene standard som i sin renaste form avslöjar det taktiska och psykologiska överläget lagen bygger mot varandra. Vi riktar inte blicken mot dåtidens brus, utan mot den millimeterexakta precisionen i aktuell form.

Populära Lag

Vi använder cookies & local storage för att förbättra din upplevelse. Läs mer