Hoppa till innehåll
Jämför Hajduk vs Lokomotiva

Hajduk vs Lokomotiva Head-to-Head Statistik och Formjämförelse

Jämför Hajduk vs Lokomotiva: statistik i direkta möten, senaste form, mål, defensivt facit och styrkeindikatorer från de senaste matcherna.

Hajduk Hajduk Hemmalag
Lokomotiva Lokomotiva Bortalag
Hajduk
48.5
F V O F O V V V V F

Senaste 10 Matcherna

Lokomotiva
36.1
O F O V V V O F F O

Vunna Kategorier

11

Hajduk

4

Oavgjort

0

Lokomotiva

Prestandaradar

Hajduk
Lokomotiva

Statistisk Jämförelse

Vinstprocent
50%

5V, 2O, 3F

30%

3V, 4O, 3F

Mål per Match
1.8

18 / 10 matcher

1.0

10 / 10 matcher

Insläppta per Match
1.1

11 / 10 matcher

1.4

14 / 10 matcher

Målskillnad
+7

+7

-4

-4

Hållen Nolla
30%

3 / 10 matcher

30%

3 / 10 matcher

Över 2,5 Mål
60%

6 / 10 matcher

40%

4 / 10 matcher

Båda Gör Mål
50%

5 / 10 matcher

50%

5 / 10 matcher

Bästa Målskytt
M. Livaja (5 mål)
M. Sušak (2 mål)
Mål per Halvlek
1:a Halvlek: 10 / 2:a Halvlek: 8
1:a Halvlek: 5 / 2:a Halvlek: 5
Hemmavinster
60%

3V / 5 matcher

40%

2V / 5 matcher

Bortavinster
40%

2V / 5 matcher

20%

1V / 5 matcher

Spelschemasvårighet
35.3

Ligasvårighet: 45.0, Motståndarkvalitet: 49.4

34.9

Ligasvårighet: 45.0, Motståndarkvalitet: 48.3

Mot Topplag
0%

0V / 2 matcher

0%

0V / 1 matcher

Förväntade mål (xG)
1.55

Faktiskt: 1.8 | Diff: +0.25

0.92

Faktiskt: 1.0 | Diff: +0.08

Justerad Styrka
48.5

Anfall: 51.2, Försvar: 54.0, Form: 42.6

36.1

Anfall: 28.3, Försvar: 45.3, Form: 25.5

Analys av Måltider

2

0-15'

4

16-30'

2
3

31-45'

2
4

46-60'

3
2

61-75'

2
3

76-90+'

1
Hajduk
Lokomotiva
Hajduk

Styrkeanalys

48.5

Totalt

Anfall 51.2
Försvar 54.0
Form 42.6
Stabilitet 45.7
Lokomotiva

Styrkeanalys

36.1

Totalt

Anfall 28.3
Försvar 45.3
Form 25.5
Stabilitet 57.7

Spelschemasvårighet

Mäter motståndarnas svårighetsgrad.

Ligasvårighet

45.0 vs 45.0

Motståndarkvalitet

49.4 vs 48.3

Mot Topplag

0% vs 0%
Hajduk logo Hajduk
F
Dinamo Zagreb (76%)
V
Varaždin (48%)
O
Rijeka (48%)
F
Osijek (40%)
O
Slaven (40%)
V
Gorica (44%)
V
Istra (46%)
V
Vukovar (37%)
Lokomotiva logo Lokomotiva
O
Varaždin (54%)
F
Rijeka (44%)
O
Osijek (46%)
V
Slaven (35%)
V
Gorica (50%)
V
Istra (40%)
O
Vukovar (37%)
F
Dinamo Zagreb (71%)

Motståndarkvalitet: Motståndarkvalitet kombinerar ligans styrka, senaste poängform, målskillnad och hemma/borta-kontext. Det mäter inte bara klubbens storlek eller rykte.

Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Dinamo Zagreb B
0 - 2 F
76%
Varaždin H
3 - 1 V
48%
Rijeka B
0 - 0 O
48%
Osijek H
0 - 1 F
40%
Slaven B
2 - 2 O
40%
Gorica H
1 - 0 V
44%
Istra B
3 - 1 V
46%
Vukovar B
6 - 0 V
37%
Lokomotiva H
2 - 1 V
44%
Dinamo Zagreb H
1 - 3 F
71%
Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Varaždin B
1 - 1 O
54%
Rijeka H
0 - 3 F
44%
Osijek B
0 - 0 O
46%
Slaven H
2 - 1 V
35%
Gorica B
2 - 0 V
50%
Istra H
2 - 0 V
40%
Vukovar B
1 - 1 O
37%
Dinamo Zagreb H
0 - 5 F
71%
Hajduk B
1 - 2 F
58%
Varaždin H
1 - 1 O
48%

AI-Analys

Statistiken pekar i en tydlig riktning i denna match, även om underdogen inte bör underskattas.

Båda lagen har mött liknande nivåer av motstånd (SoS: 35.3 vs 34.9), vilket gör råstatistiken till en pålitlig jämförelsebas.

Hajduk har den offensiva fördelen med 1.8 mål per match mot Lokomotivas 1.0.

Båda försvar är jämförbara, med Hajduk på 1.1 och Lokomotiva på 1.4 insläppta per match.

Baserat på den kombinerade statistiken förväntas 2.7 mål totalt. Över 2,5 mål är den statistiska trenden, båda lagen gör mål — möjligt.

Hajduk har fördelen enligt justerade mått, men resultatet är långt ifrån givet. Skillnaden på 12.4 poäng antyder en jämn match.

I den senaste Croatia Prva HNL-matchen (2026-03-15) vann Hajduk med 2-1 mot Lokomotiva. Hajduk tog denna seger hemma. Det knappa 2-1-resultatet visar hur jämna dessa möten är. Lokomotiva kommer att vilja ta revansch för denna förlust. Hajduk bär med sig en psykologisk fördel från denna seger.

Matchsimulator

AI-driven matchsimulering baserad på verklig statistik

Hajduk

Hajduk

VS
Lokomotiva

Lokomotiva

För att eliminera ögonblickets svängningar och slumpmässigheter i H2H-möten begränsar vi våra analyser till exakt 10 matcher – varken mer, varken mindre. Denna fokuserade metod är vår obestridda gyllene standard som i sin renaste form avslöjar det taktiska och psykologiska överläget lagen bygger mot varandra. Vi riktar inte blicken mot dåtidens brus, utan mot den millimeterexakta precisionen i aktuell form.

Populära Lag

Vi använder cookies & local storage för att förbättra din upplevelse. Läs mer