Hoppa till innehåll
Jämför Heerenveen vs Leverkusen

Heerenveen vs Leverkusen Head-to-Head Statistik och Formjämförelse

Jämför Heerenveen vs Leverkusen: statistik i direkta möten, senaste form, mål, defensivt facit och styrkeindikatorer från de senaste matcherna.

Heerenveen Heerenveen Hemmalag
Leverkusen Leverkusen Bortalag
Heerenveen
57.1
F V V F V O V V V F

Senaste 10 Matcherna

Leverkusen
55.6
F V V F F V V O F O

Vunna Kategorier

7

Heerenveen

1

Oavgjort

7

Leverkusen

Prestandaradar

Heerenveen
Leverkusen

Statistisk Jämförelse

Vinstprocent
60%

6V, 1O, 3F

40%

4V, 2O, 4F

Mål per Match
1.8

18 / 10 matcher

1.9

19 / 10 matcher

Insläppta per Match
1.4

14 / 10 matcher

1.8

18 / 10 matcher

Målskillnad
+4

+4

+1

+1

Hållen Nolla
20%

2 / 10 matcher

10%

1 / 10 matcher

Över 2,5 Mål
80%

8 / 10 matcher

60%

6 / 10 matcher

Båda Gör Mål
60%

6 / 10 matcher

70%

7 / 10 matcher

Bästa Målskytt
J. Trenskow (4 mål)
P. Schick (9 mål)
Mål per Halvlek
1:a Halvlek: 10 / 2:a Halvlek: 8
1:a Halvlek: 11 / 2:a Halvlek: 8
Hemmavinster
100%

4V / 4 matcher

40%

2V / 5 matcher

Bortavinster
33%

2V / 6 matcher

40%

2V / 5 matcher

Spelschemasvårighet
52.6

Ligasvårighet: 80.0, Motståndarkvalitet: 58.9

69.1

Ligasvårighet: 87.0, Motståndarkvalitet: 69.5

Mot Topplag
0%

0V / 2 matcher

40%

2V / 5 matcher

Förväntade mål (xG)
2.03

Faktiskt: 1.8 | Diff: -0.23

2.38

Faktiskt: 1.9 | Diff: -0.48

Justerad Styrka
57.1

Anfall: 61.6, Försvar: 54.7, Form: 61.6

55.6

Anfall: 75.4, Försvar: 47.6, Form: 47.6

Analys av Måltider

1

0-15'

3
3

16-30'

3
5

31-45'

5
4

46-60'

2
3

61-75'

2
2

76-90+'

4
Heerenveen
Leverkusen
Heerenveen

Styrkeanalys

57.1

Totalt

Anfall 61.6
Försvar 54.7
Form 61.6
Stabilitet 43.3
Leverkusen

Styrkeanalys

55.6

Totalt

Anfall 75.4
Försvar 47.6
Form 47.6
Stabilitet 44.8

Spelschemasvårighet

Mäter motståndarnas svårighetsgrad.

Ligasvårighet

80.0 vs 87.0

Motståndarkvalitet

58.9 vs 69.5

Mot Topplag

0% vs 40%
Heerenveen logo Heerenveen
F
NAC (54%)
V
Volendam (54%)
V
Fortuna (56%)
F
AZ (72%)
V
Heracles (36%)
O
NEC (69%)
V
Telstar (64%)
V
Excelsior (60%)
Leverkusen logo Leverkusen
F
Stuttgart (75%)
V
Leipzig (79%)
V
Köln (62%)
F
Bayern Munich (62%)
F
Augsburg (66%)
V
Dortmund (76%)
V
Wolfsburg (50%)
O
Heidenheim (67%)

Motståndarkvalitet: Motståndarkvalitet kombinerar ligans styrka, senaste poängform, målskillnad och hemma/borta-kontext. Det mäter inte bara klubbens storlek eller rykte.

Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
NAC B
0 - 2 F
54%
Volendam B
2 - 0 V
54%
Fortuna H
2 - 1 V
56%
AZ B
0 - 3 F
72%
Heracles H
4 - 1 V
36%
NEC B
2 - 2 O
69%
Telstar H
3 - 0 V
64%
Excelsior B
2 - 1 V
60%
Sparta H
2 - 1 V
44%
PSV B
1 - 3 F
80%
Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Stuttgart B
1 - 3 F
75%
Leipzig H
4 - 1 V
79%
Köln B
2 - 1 V
62%
Bayern Munich H
0 - 2 F
62%
Augsburg H
1 - 2 F
66%
Dortmund B
1 - 0 V
76%
Wolfsburg H
6 - 3 V
50%
Heidenheim B
3 - 3 O
67%
Arsenal B
0 - 2 F
77%
Bayern Munich H
1 - 1 O
81%

AI-Analys

Detta är en fascinerande match mellan två jämnstarka lag. De råa siffrorna berättar en historia, men analysen av motståndarnas kvalitet tillför avgörande kontext.

Leverkusen har mött betydligt starkare motstånd (SoS: 69.1) jämfört med Heerenveen (SoS: 52.6). Detta innebär att Leverkusens statistik väger tyngre.

Båda lagen är jämnstarka i anfall, med Heerenveen på 1.8 och Leverkusen på 1.9 mål per match.

Heerenveen har den defensiva fördelen, med 1.4 insläppta per match mot Leverkusens 1.8.

Leverkusen har haft svårt mot topplag och bara vunnit 2 av 5 matcher.

Hemmaplansfördelen gynnar Heerenveen, med 100% hemmavinster.

Baserat på den kombinerade statistiken förväntas 3.4 mål totalt. Över 2,5 mål är den statistiska trenden, båda lagen gör mål — troligt.

Detta är en äkta slantsingling. Båda lagen är anmärkningsvärt jämnstarka i alla mått.

Matchsimulator

AI-driven matchsimulering baserad på verklig statistik

Heerenveen

Heerenveen

VS
Leverkusen

Leverkusen

För att eliminera ögonblickets svängningar och slumpmässigheter i H2H-möten begränsar vi våra analyser till exakt 10 matcher – varken mer, varken mindre. Denna fokuserade metod är vår obestridda gyllene standard som i sin renaste form avslöjar det taktiska och psykologiska överläget lagen bygger mot varandra. Vi riktar inte blicken mot dåtidens brus, utan mot den millimeterexakta precisionen i aktuell form.

Populära Lag

Vi använder cookies & local storage för att förbättra din upplevelse. Läs mer