Hoppa till innehåll
Jämför Le Havre vs Marseille

Le Havre vs Marseille Head-to-Head Statistik och Formjämförelse

Jämför Le Havre vs Marseille: statistik i direkta möten, senaste form, mål, defensivt facit och styrkeindikatorer från de senaste matcherna.

Le Havre Le Havre Hemmalag
Marseille Marseille Bortalag
Le Havre
38.0
F O O O O O F O F F

Senaste 10 Matcherna

Marseille
45.3
V F O F V F F V V O

Vunna Kategorier

2

Le Havre

2

Oavgjort

11

Marseille

Prestandaradar

Le Havre
Marseille

Statistisk Jämförelse

Vinstprocent
0%

0V, 6O, 4F

40%

4V, 2O, 4F

Mål per Match
1.0

10 / 10 matcher

1.1

11 / 10 matcher

Insläppta per Match
1.5

15 / 10 matcher

1.3

13 / 10 matcher

Målskillnad
-5

-5

-2

-2

Hållen Nolla
10%

1 / 10 matcher

30%

3 / 10 matcher

Över 2,5 Mål
20%

2 / 10 matcher

50%

5 / 10 matcher

Båda Gör Mål
60%

6 / 10 matcher

50%

5 / 10 matcher

Bästa Målskytt
M. Samatta (2 mål)
M. Greenwood (3 mål)
Mål per Halvlek
1:a Halvlek: 6 / 2:a Halvlek: 4
1:a Halvlek: 4 / 2:a Halvlek: 7
Hemmavinster
0%

0V / 5 matcher

40%

2V / 5 matcher

Bortavinster
0%

0V / 5 matcher

40%

2V / 5 matcher

Spelschemasvårighet
56.9

Ligasvårighet: 86.0, Motståndarkvalitet: 64.2

53.7

Ligasvårighet: 81.9, Motståndarkvalitet: 59.9

Mot Topplag
0%

0V / 3 matcher

0%

0V / 2 matcher

Förväntade mål (xG)
1.16

Faktiskt: 1.0 | Diff: -0.16

1.17

Faktiskt: 1.1 | Diff: -0.07

Justerad Styrka
38.0

Anfall: 35.6, Försvar: 53.4, Form: 0.0

45.3

Anfall: 38.0, Försvar: 58.8, Form: 41.5

Analys av Måltider

3

0-15'

2
1

16-30'

1
2

31-45'

1
1

46-60'

3
2

61-75'

1
1

76-90+'

3
Le Havre
Marseille
Le Havre

Styrkeanalys

38.0

Totalt

Anfall 35.6
Försvar 53.4
Form 0.0
Stabilitet 92.8
Marseille

Styrkeanalys

45.3

Totalt

Anfall 38.0
Försvar 58.8
Form 41.5
Stabilitet 44.8

Spelschemasvårighet

Mäter motståndarnas svårighetsgrad.

Ligasvårighet

86.0 vs 81.9

Motståndarkvalitet

64.2 vs 59.9

Mot Topplag

0% vs 0%
Le Havre logo Le Havre
F
Marseille (61%)
O
Lille (78%)
O
Metz (43%)
O
Angers (52%)
O
Nice (60%)
O
Auxerre (66%)
F
Paris FC (77%)
O
Lyon (65%)
Marseille logo Marseille
V
Le Havre (58%)
F
Nantes (56%)
O
Nice (55%)
F
Lorient (69%)
V
Metz (43%)
F
Monaco (77%)
F
Lille (73%)
V
Auxerre (66%)

Motståndarkvalitet: Motståndarkvalitet kombinerar ligans styrka, senaste poängform, målskillnad och hemma/borta-kontext. Det mäter inte bara klubbens storlek eller rykte.

Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Marseille H
0 - 1 F
61%
Lille B
1 - 1 O
78%
Metz H
4 - 4 O
43%
Angers B
1 - 1 O
52%
Nice B
1 - 1 O
60%
Auxerre H
1 - 1 O
66%
Paris FC B
2 - 3 F
77%
Lyon H
0 - 0 O
65%
Brest B
0 - 2 F
61%
Paris SG H
0 - 1 F
79%
Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Le Havre B
1 - 0 V
58%
Nantes B
0 - 3 F
56%
Nice H
1 - 1 O
55%
Lorient B
0 - 2 F
69%
Metz H
3 - 1 V
43%
Monaco B
1 - 2 F
77%
Lille H
1 - 2 F
73%
Auxerre H
1 - 0 V
66%
Toulouse B
1 - 0 V
62%
Toulouse H
2 - 2 O
40%

AI-Analys

Statistiken pekar i en tydlig riktning i denna match, även om underdogen inte bör underskattas.

Båda lagen har mött liknande nivåer av motstånd (SoS: 56.9 vs 53.7), vilket gör råstatistiken till en pålitlig jämförelsebas.

Båda lagen är jämnstarka i anfall, med Le Havre på 1.0 och Marseille på 1.1 mål per match.

Båda försvar är jämförbara, med Le Havre på 1.5 och Marseille på 1.3 insläppta per match.

Le Havre har haft svårt mot topplag och bara vunnit 0 av 3 matcher.

Baserat på den kombinerade statistiken förväntas 2.5 mål totalt. Under 2,5 mål är den statistiska trenden, båda lagen gör mål — troligt.

Marseille har fördelen enligt justerade mått, men resultatet är långt ifrån givet. Skillnaden på 7.3 poäng antyder en jämn match.

I French Ligue 1 (2026-05-10) slog Marseille Le Havre med 0-1. Marseille uppnådde detta resultat borta — en seger hos Le Havre visar verklig kvalitet. Det knappa 0-1-resultatet visar hur jämna dessa möten är. Le Havre kommer att vilja ta revansch för denna förlust. Marseille bär med sig en psykologisk fördel från denna seger.

Matchsimulator

AI-driven matchsimulering baserad på verklig statistik

Le Havre

Le Havre

VS
Marseille

Marseille

För att eliminera ögonblickets svängningar och slumpmässigheter i H2H-möten begränsar vi våra analyser till exakt 10 matcher – varken mer, varken mindre. Denna fokuserade metod är vår obestridda gyllene standard som i sin renaste form avslöjar det taktiska och psykologiska överläget lagen bygger mot varandra. Vi riktar inte blicken mot dåtidens brus, utan mot den millimeterexakta precisionen i aktuell form.

Populära Lag

Vi använder cookies & local storage för att förbättra din upplevelse. Läs mer