Hoppa till innehåll
Jämför Monaco vs Young Boys

Monaco vs Young Boys Head-to-Head Statistik och Formjämförelse

Jämför Monaco vs Young Boys: statistik i direkta möten, senaste form, mål, defensivt facit och styrkeindikatorer från de senaste matcherna.

Monaco Monaco Hemmalag
Young Boys Young Boys Bortalag
Monaco
67.7
F V O O F V V V V V

Senaste 10 Matcherna

Young Boys
52.2
V F F O O O V F V V

Vunna Kategorier

11

Monaco

1

Oavgjort

3

Young Boys

Prestandaradar

Monaco
Young Boys

Statistisk Jämförelse

Vinstprocent
60%

6V, 2O, 2F

40%

4V, 3O, 3F

Mål per Match
1.8

18 / 10 matcher

1.7

17 / 10 matcher

Insläppta per Match
1.3

13 / 10 matcher

1.1

11 / 10 matcher

Målskillnad
+5

+5

+6

+6

Hållen Nolla
20%

2 / 10 matcher

30%

3 / 10 matcher

Över 2,5 Mål
70%

7 / 10 matcher

60%

6 / 10 matcher

Båda Gör Mål
70%

7 / 10 matcher

60%

6 / 10 matcher

Bästa Målskytt
F. Balogun (8 mål)
A. Sanches (4 mål)
Mål per Halvlek
1:a Halvlek: 5 / 2:a Halvlek: 13
1:a Halvlek: 4 / 2:a Halvlek: 13
Hemmavinster
60%

3V / 5 matcher

33%

2V / 6 matcher

Bortavinster
60%

3V / 5 matcher

50%

2V / 4 matcher

Spelschemasvårighet
69.4

Ligasvårighet: 86.0, Motståndarkvalitet: 64.4

49.6

Ligasvårighet: 48.0, Motståndarkvalitet: 50.7

Mot Topplag
50%

2V / 4 matcher

0%

0V / 0 matcher

Förväntade mål (xG)
2.08

Faktiskt: 1.8 | Diff: -0.28

1.49

Faktiskt: 1.7 | Diff: +0.21

Justerad Styrka
67.7

Anfall: 71.6, Försvar: 67.7, Form: 71.6

52.2

Anfall: 56.4, Försvar: 63.1, Form: 39.8

Analys av Måltider

1

0-15'

2
3

16-30'

1
1

31-45'

1
5

46-60'

3
6

61-75'

5
2

76-90+'

5
Monaco
Young Boys
Monaco

Styrkeanalys

67.7

Totalt

Anfall 71.6
Försvar 67.7
Form 71.6
Stabilitet 52.0
Young Boys

Styrkeanalys

52.2

Totalt

Anfall 56.4
Försvar 63.1
Form 39.8
Stabilitet 50.5

Spelschemasvårighet

Mäter motståndarnas svårighetsgrad.

Ligasvårighet

86.0 vs 48.0

Motståndarkvalitet

64.4 vs 50.7

Mot Topplag

50% vs 0%
Monaco logo Monaco
F
Lille (73%)
V
Metz (48%)
O
Toulouse (62%)
O
Auxerre (66%)
F
Paris FC (77%)
V
Marseille (61%)
V
Lyon (70%)
V
Brest (56%)
Young Boys logo Young Boys
V
Basel (50%)
F
Lugano (59%)
F
St.Gallen (59%)
O
Servette (61%)
O
Basel (51%)
O
Lugano (50%)
V
Lausanne (43%)
F
Thun (44%)

Motståndarkvalitet: Motståndarkvalitet kombinerar ligans styrka, senaste poängform, målskillnad och hemma/borta-kontext. Det mäter inte bara klubbens storlek eller rykte.

Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Lille H
0 - 1 F
73%
Metz B
2 - 1 V
48%
Toulouse B
2 - 2 O
62%
Auxerre H
2 - 2 O
66%
Paris FC B
1 - 4 F
77%
Marseille H
2 - 1 V
61%
Lyon B
2 - 1 V
70%
Brest H
2 - 0 V
56%
Paris SG B
3 - 1 V
84%
Angers H
2 - 0 V
47%
Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Basel H
3 - 0 V
50%
Lugano B
0 - 1 F
59%
St.Gallen H
1 - 2 F
59%
Servette H
1 - 1 O
61%
Basel B
3 - 3 O
51%
Lugano H
1 - 1 O
50%
Lausanne B
2 - 0 V
43%
Thun H
1 - 2 F
44%
Luzern B
2 - 1 V
57%
Zürich H
3 - 0 V
33%

AI-Analys

När vi tittar på råstatistiken verkar båda lagen vara i form, men tillämpningen av spelschemasvårighets-filtret avslöjar en mycket tydligare bild.

Monaco har mött betydligt starkare motstånd (SoS: 69.4) jämfört med Young Boys (SoS: 49.6). Detta innebär att Monacos statistik väger tyngre.

Båda lagen är jämnstarka i anfall, med Monaco på 1.8 och Young Boys på 1.7 mål per match.

Båda försvar är jämförbara, med Monaco på 1.3 och Young Boys på 1.1 insläppta per match.

Monaco har bevisat sitt värde mot topplag och vunnit 2 av 4 matcher.

Young Boys har inte mött topplag nyligen, vilket gör det svårt att bedöma deras tak.

Monaco är ett starkt bortalag med 60% vinster, vilket tyder på att de kan prestera oavsett plats.

Baserat på den kombinerade statistiken förväntas 3.0 mål totalt. Över 2,5 mål är den statistiska trenden, båda lagen gör mål — troligt.

Monaco framstår som favorit. Med en starkare totalrating (67.7 vs 52.2) bör de kontrollera matchen.

Matchsimulator

AI-driven matchsimulering baserad på verklig statistik

Monaco

Monaco

VS
Young Boys

Young Boys

För att eliminera ögonblickets svängningar och slumpmässigheter i H2H-möten begränsar vi våra analyser till exakt 10 matcher – varken mer, varken mindre. Denna fokuserade metod är vår obestridda gyllene standard som i sin renaste form avslöjar det taktiska och psykologiska överläget lagen bygger mot varandra. Vi riktar inte blicken mot dåtidens brus, utan mot den millimeterexakta precisionen i aktuell form.

Populära Lag

Vi använder cookies & local storage för att förbättra din upplevelse. Läs mer