Hoppa till innehåll
Jämför Motor vs Aris

Motor vs Aris Head-to-Head Statistik och Formjämförelse

Jämför Motor vs Aris: statistik i direkta möten, senaste form, mål, defensivt facit och styrkeindikatorer från de senaste matcherna.

Motor Motor Hemmalag
Aris Aris Bortalag
Motor
52.1
V F F F O O V V O V

Senaste 10 Matcherna

Aris
46.8
V V V O F O O F O O

Vunna Kategorier

10

Motor

4

Oavgjort

1

Aris

Prestandaradar

Motor
Aris

Statistisk Jämförelse

Vinstprocent
40%

4V, 3O, 3F

30%

3V, 5O, 2F

Mål per Match
1.3

13 / 10 matcher

1.2

12 / 10 matcher

Insläppta per Match
0.9

9 / 10 matcher

1.1

11 / 10 matcher

Målskillnad
+4

+4

+1

+1

Hållen Nolla
40%

4 / 10 matcher

30%

3 / 10 matcher

Över 2,5 Mål
30%

3 / 10 matcher

30%

3 / 10 matcher

Båda Gör Mål
40%

4 / 10 matcher

60%

6 / 10 matcher

Bästa Målskytt
K. Czubak (5 mål)
B. Garré (3 mål)
Mål per Halvlek
1:a Halvlek: 8 / 2:a Halvlek: 5
1:a Halvlek: 7 / 2:a Halvlek: 5
Hemmavinster
40%

2V / 5 matcher

40%

2V / 5 matcher

Bortavinster
40%

2V / 5 matcher

20%

1V / 5 matcher

Spelschemasvårighet
54.7

Ligasvårighet: 57.0, Motståndarkvalitet: 53.2

51.4

Ligasvårighet: 56.0, Motståndarkvalitet: 48.3

Mot Topplag
0%

0V / 0 matcher

0%

0V / 0 matcher

Förväntade mål (xG)
1.37

Faktiskt: 1.3 | Diff: -0.07

1.32

Faktiskt: 1.2 | Diff: -0.12

Justerad Styrka
52.1

Anfall: 45.4, Försvar: 73.3, Form: 41.9

46.8

Anfall: 40.6, Försvar: 64.2, Form: 30.4

Analys av Måltider

1

0-15'

1
4

16-30'

3
3

31-45'

3
2

46-60'

1
1

61-75'

1
2

76-90+'

3
Motor
Aris
Motor

Styrkeanalys

52.1

Totalt

Anfall 45.4
Försvar 73.3
Form 41.9
Stabilitet 50.5
Aris

Styrkeanalys

46.8

Totalt

Anfall 40.6
Försvar 64.2
Form 30.4
Stabilitet 62.8

Spelschemasvårighet

Mäter motståndarnas svårighetsgrad.

Ligasvårighet

57.0 vs 56.0

Motståndarkvalitet

53.2 vs 48.3

Mot Topplag

0% vs 0%
Motor logo Motor
V
Wisła Płock (47%)
F
Lech (64%)
F
Widzew (59%)
F
GKS Katowice (64%)
O
Raków (54%)
O
Radomiak (58%)
V
Zagłębie (49%)
V
Nieciecza (41%)
Aris logo Aris
V
OFI (44%)
V
OFI (49%)
V
Volos (39%)
O
Levadiakos (49%)
F
OFI (44%)
O
Panserraikos (54%)
O
Atromitos (54%)
F
Panathinaikos (57%)

Motståndarkvalitet: Motståndarkvalitet kombinerar ligans styrka, senaste poängform, målskillnad och hemma/borta-kontext. Det mäter inte bara klubbens storlek eller rykte.

Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Wisła Płock B
4 - 0 V
47%
Lech H
0 - 1 F
64%
Widzew B
0 - 2 F
59%
GKS Katowice B
2 - 3 F
64%
Raków H
1 - 1 O
54%
Radomiak B
1 - 1 O
58%
Zagłębie H
1 - 0 V
49%
Nieciecza B
2 - 1 V
41%
Górnik H
0 - 0 O
53%
Kielce H
2 - 0 V
43%
Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
OFI H
3 - 1 V
44%
OFI B
2 - 0 V
49%
Volos H
3 - 2 V
39%
Levadiakos B
1 - 1 O
49%
OFI H
0 - 2 F
44%
Panserraikos B
0 - 0 O
54%
Atromitos H
0 - 0 O
54%
Panathinaikos B
1 - 3 F
57%
Kifisia H
1 - 1 O
49%
Volos B
1 - 1 O
44%

AI-Analys

Statistiken pekar i en tydlig riktning i denna match, även om underdogen inte bör underskattas.

Båda lagen har mött liknande nivåer av motstånd (SoS: 54.7 vs 51.4), vilket gör råstatistiken till en pålitlig jämförelsebas.

Båda lagen är jämnstarka i anfall, med Motor på 1.3 och Aris på 1.2 mål per match.

Båda försvar är jämförbara, med Motor på 0.9 och Aris på 1.1 insläppta per match.

Motor har inte mött topplag nyligen, vilket gör det svårt att bedöma deras tak.

Aris har inte mött topplag nyligen, vilket gör det svårt att bedöma deras tak.

Baserat på den kombinerade statistiken förväntas 2.2 mål totalt. Under 2,5 mål är den statistiska trenden, båda lagen gör mål — möjligt.

Motor har fördelen enligt justerade mått, men resultatet är långt ifrån givet. Skillnaden på 5.3 poäng antyder en jämn match.

Matchsimulator

AI-driven matchsimulering baserad på verklig statistik

Motor

Motor

VS
Aris

Aris

För att eliminera ögonblickets svängningar och slumpmässigheter i H2H-möten begränsar vi våra analyser till exakt 10 matcher – varken mer, varken mindre. Denna fokuserade metod är vår obestridda gyllene standard som i sin renaste form avslöjar det taktiska och psykologiska överläget lagen bygger mot varandra. Vi riktar inte blicken mot dåtidens brus, utan mot den millimeterexakta precisionen i aktuell form.

Populära Lag

Vi använder cookies & local storage för att förbättra din upplevelse. Läs mer