Hoppa till innehåll
Jämför Panathinaikos vs Benfica

Panathinaikos vs Benfica Head-to-Head Statistik och Formjämförelse

Jämför Panathinaikos vs Benfica: statistik i direkta möten, senaste form, mål, defensivt facit och styrkeindikatorer från de senaste matcherna.

Panathinaikos Panathinaikos Hemmalag
Benfica Benfica Bortalag
Panathinaikos
45.5
F O F O V F O V V V

Senaste 10 Matcherna

Benfica
75.2
O O V V V O V V O V

Vunna Kategorier

1

Panathinaikos

2

Oavgjort

12

Benfica

Prestandaradar

Panathinaikos
Benfica

Statistisk Jämförelse

Vinstprocent
40%

4V, 3O, 3F

60%

6V, 4O, 0F

Mål per Match
1.2

12 / 10 matcher

2.2

22 / 10 matcher

Insläppta per Match
1.1

11 / 10 matcher

1.1

11 / 10 matcher

Målskillnad
+1

+1

+11

+11

Hållen Nolla
40%

4 / 10 matcher

20%

2 / 10 matcher

Över 2,5 Mål
50%

5 / 10 matcher

80%

8 / 10 matcher

Båda Gör Mål
40%

4 / 10 matcher

80%

8 / 10 matcher

Bästa Målskytt
A. Zaroury (2 mål)
A. Schjelderup (5 mål)
Mål per Halvlek
1:a Halvlek: 6 / 2:a Halvlek: 6
1:a Halvlek: 9 / 2:a Halvlek: 13
Hemmavinster
40%

2V / 5 matcher

60%

3V / 5 matcher

Bortavinster
40%

2V / 5 matcher

60%

3V / 5 matcher

Spelschemasvårighet
45.1

Ligasvårighet: 61.8, Motståndarkvalitet: 58.1

65.6

Ligasvårighet: 79.0, Motståndarkvalitet: 61.3

Mot Topplag
0%

0V / 1 matcher

50%

1V / 2 matcher

Förväntade mål (xG)
0.95

Faktiskt: 1.2 | Diff: +0.25

2.52

Faktiskt: 2.2 | Diff: -0.32

Justerad Styrka
45.5

Anfall: 38.0, Försvar: 60.2, Form: 38.0

75.2

Anfall: 84.8, Försvar: 73.2, Form: 69.4

Analys av Måltider

2

0-15'

5

16-30'

3
2

31-45'

1
4

46-60'

3
2

61-75'

4
2

76-90+'

6
Panathinaikos
Benfica
Panathinaikos

Styrkeanalys

45.5

Totalt

Anfall 38.0
Försvar 60.2
Form 38.0
Stabilitet 50.5
Benfica

Styrkeanalys

75.2

Totalt

Anfall 84.8
Försvar 73.2
Form 69.4
Stabilitet 71.2

Spelschemasvårighet

Mäter motståndarnas svårighetsgrad.

Ligasvårighet

61.8 vs 79.0

Motståndarkvalitet

58.1 vs 61.3

Mot Topplag

0% vs 50%
Panathinaikos logo Panathinaikos
F
AEK Athens (67%)
O
AEK Athens (62%)
F
Olympiakos (56%)
O
PAOK (59%)
V
Asteras (61%)
F
Betis (70%)
O
Panaitolikos (48%)
V
Betis (65%)
Benfica logo Benfica
O
Braga (64%)
O
Famalicão (74%)
V
Moreirense (50%)
V
Sporting (75%)
V
Nacional (52%)
O
Casa Pia (53%)
V
Vitória SC (54%)
V
Arouca (62%)

Motståndarkvalitet: Motståndarkvalitet kombinerar ligans styrka, senaste poängform, målskillnad och hemma/borta-kontext. Det mäter inte bara klubbens storlek eller rykte.

Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
AEK Athens B
1 - 2 F
67%
AEK Athens H
0 - 0 O
62%
Olympiakos H
0 - 2 F
56%
PAOK B
0 - 0 O
59%
Asteras B
2 - 1 V
61%
Betis B
0 - 4 F
70%
Panaitolikos H
0 - 0 O
48%
Betis H
1 - 0 V
65%
Levadiakos B
4 - 1 V
49%
OFI H
4 - 1 V
44%
Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Braga H
2 - 2 O
64%
Famalicão B
2 - 2 O
74%
Moreirense H
4 - 1 V
50%
Sporting B
2 - 1 V
75%
Nacional H
2 - 0 V
52%
Casa Pia B
1 - 1 O
53%
Vitória SC H
3 - 0 V
54%
Arouca B
2 - 1 V
62%
Porto H
2 - 2 O
69%
Gil Vicente B
2 - 1 V
60%

AI-Analys

När vi tittar på råstatistiken verkar båda lagen vara i form, men tillämpningen av spelschemasvårighets-filtret avslöjar en mycket tydligare bild.

Benfica har mött betydligt starkare motstånd (SoS: 65.6) jämfört med Panathinaikos (SoS: 45.1). Detta innebär att Benficas statistik väger tyngre.

Benficas anfall är på en annan nivå, med i snitt 2.2 mål per match och A. Schjelderup i spetsen med 5 mål. Panathinaikos gör bara 1.2 per match.

Båda försvar är jämförbara, med Panathinaikos på 1.1 och Benfica på 1.1 insläppta per match.

Benfica är ett starkt bortalag med 60% vinster, vilket tyder på att de kan prestera oavsett plats.

Baserat på den kombinerade statistiken förväntas 2.8 mål totalt. Över 2,5 mål är den statistiska trenden, båda lagen gör mål — troligt.

Benfica framstår som favorit. Med en starkare totalrating (75.2 vs 45.5) bör de kontrollera matchen.

Matchsimulator

AI-driven matchsimulering baserad på verklig statistik

Panathinaikos

Panathinaikos

VS
Benfica

Benfica

För att eliminera ögonblickets svängningar och slumpmässigheter i H2H-möten begränsar vi våra analyser till exakt 10 matcher – varken mer, varken mindre. Denna fokuserade metod är vår obestridda gyllene standard som i sin renaste form avslöjar det taktiska och psykologiska överläget lagen bygger mot varandra. Vi riktar inte blicken mot dåtidens brus, utan mot den millimeterexakta precisionen i aktuell form.

Populära Lag

Vi använder cookies & local storage för att förbättra din upplevelse. Läs mer