Hoppa till innehåll
Jämför Parma vs Valencia

Parma vs Valencia Head-to-Head Statistik och Formjämförelse

Jämför Parma vs Valencia: statistik i direkta möten, senaste form, mål, defensivt facit och styrkeindikatorer från de senaste matcherna.

Parma Parma Hemmalag
Valencia Valencia Bortalag
Parma
40.5
F F V V O O F F O O

Senaste 10 Matcherna

Valencia
52.5
V F V O F F V F V V

Vunna Kategorier

3

Parma

2

Oavgjort

10

Valencia

Prestandaradar

Parma
Valencia

Statistisk Jämförelse

Vinstprocent
20%

2V, 4O, 4F

50%

5V, 1O, 4F

Mål per Match
0.8

8 / 10 matcher

1.2

12 / 10 matcher

Insläppta per Match
1.4

14 / 10 matcher

1.1

11 / 10 matcher

Målskillnad
-6

-6

+1

+1

Hållen Nolla
30%

3 / 10 matcher

30%

3 / 10 matcher

Över 2,5 Mål
20%

2 / 10 matcher

30%

3 / 10 matcher

Båda Gör Mål
50%

5 / 10 matcher

40%

4 / 10 matcher

Bästa Målskytt
N. Elphege (2 mål)
U. Sadiq (3 mål)
Mål per Halvlek
1:a Halvlek: 3 / 2:a Halvlek: 5
1:a Halvlek: 3 / 2:a Halvlek: 9
Hemmavinster
20%

1V / 5 matcher

60%

3V / 5 matcher

Bortavinster
20%

1V / 5 matcher

40%

2V / 5 matcher

Spelschemasvårighet
63.0

Ligasvårighet: 90.0, Motståndarkvalitet: 67.2

58.9

Ligasvårighet: 93.0, Motståndarkvalitet: 62.0

Mot Topplag
14%

1V / 7 matcher

0%

0V / 1 matcher

Förväntade mål (xG)
1.0

Faktiskt: 0.8 | Diff: -0.2

1.4

Faktiskt: 1.2 | Diff: -0.2

Justerad Styrka
40.5

Anfall: 30.1, Försvar: 60.3, Form: 22.6

52.5

Anfall: 43.6, Försvar: 69.0, Form: 54.4

Analys av Måltider

2

0-15'

1
1

16-30'

31-45'

1
2

46-60'

4

61-75'

3
3

76-90+'

3
Parma
Valencia
Parma

Styrkeanalys

40.5

Totalt

Anfall 30.1
Försvar 60.3
Form 22.6
Stabilitet 64.0
Valencia

Styrkeanalys

52.5

Totalt

Anfall 43.6
Försvar 69.0
Form 54.4
Stabilitet 38.8

Spelschemasvårighet

Mäter motståndarnas svårighetsgrad.

Ligasvårighet

90.0 vs 93.0

Motståndarkvalitet

67.2 vs 62.0

Mot Topplag

14% vs 0%
Parma logo Parma
F
Roma (70%)
F
Inter Milan (84%)
V
Pisa (40%)
V
Udinese (79%)
O
Napoli (74%)
O
Lazio (76%)
F
Cremonese (51%)
F
Torino (74%)
Valencia logo Valencia
V
Athletic (60%)
F
Atlético (61%)
V
Girona (59%)
O
Mallorca (73%)
F
Elche (66%)
F
Celta Vigo (54%)
V
Sevilla (63%)
F
Oviedo (66%)

Motståndarkvalitet: Motståndarkvalitet kombinerar ligans styrka, senaste poängform, målskillnad och hemma/borta-kontext. Det mäter inte bara klubbens storlek eller rykte.

Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Roma H
2 - 3 F
70%
Inter Milan B
0 - 2 F
84%
Pisa H
1 - 0 V
40%
Udinese B
1 - 0 V
79%
Napoli H
1 - 1 O
74%
Lazio B
1 - 1 O
76%
Cremonese H
0 - 2 F
51%
Torino B
1 - 4 F
74%
Fiorentina B
0 - 0 O
71%
Cagliari H
1 - 1 O
53%
Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Athletic B
1 - 0 V
60%
Atlético H
0 - 2 F
61%
Girona H
2 - 1 V
59%
Mallorca B
1 - 1 O
73%
Elche B
0 - 1 F
66%
Celta Vigo H
2 - 3 F
54%
Sevilla B
2 - 0 V
63%
Oviedo B
0 - 1 F
66%
Alavés H
3 - 2 V
60%
Osasuna H
1 - 0 V
58%

AI-Analys

Statistiken pekar i en tydlig riktning i denna match, även om underdogen inte bör underskattas.

Båda lagen har mött liknande nivåer av motstånd (SoS: 63.0 vs 58.9), vilket gör råstatistiken till en pålitlig jämförelsebas.

Valencia har den offensiva fördelen med 1.2 mål per match mot Parmas 0.8.

Båda försvar är jämförbara, med Parma på 1.4 och Valencia på 1.1 insläppta per match.

Parma har haft svårt mot topplag och bara vunnit 1 av 7 matcher.

Baserat på den kombinerade statistiken förväntas 2.2 mål totalt. Under 2,5 mål är den statistiska trenden, båda lagen gör mål — möjligt.

Valencia har fördelen enligt justerade mått, men resultatet är långt ifrån givet. Skillnaden på 12.0 poäng antyder en jämn match.

Matchsimulator

AI-driven matchsimulering baserad på verklig statistik

Parma

Parma

VS
Valencia

Valencia

För att eliminera ögonblickets svängningar och slumpmässigheter i H2H-möten begränsar vi våra analyser till exakt 10 matcher – varken mer, varken mindre. Denna fokuserade metod är vår obestridda gyllene standard som i sin renaste form avslöjar det taktiska och psykologiska överläget lagen bygger mot varandra. Vi riktar inte blicken mot dåtidens brus, utan mot den millimeterexakta precisionen i aktuell form.

Populära Lag

Vi använder cookies & local storage för att förbättra din upplevelse. Läs mer