Hoppa till innehåll
Jämför PSV vs Nantes

PSV vs Nantes Head-to-Head Statistik och Formjämförelse

Jämför PSV vs Nantes: statistik i direkta möten, senaste form, mål, defensivt facit och styrkeindikatorer från de senaste matcherna.

PSV PSV Hemmalag
Nantes Nantes Bortalag
PSV
80.0
V O V V V F F V V V

Senaste 10 Matcherna

Nantes
38.1
F V F F O O O F F F

Vunna Kategorier

12

PSV

1

Oavgjort

2

Nantes

Prestandaradar

PSV
Nantes

Statistisk Jämförelse

Vinstprocent
70%

7V, 1O, 2F

10%

1V, 3O, 6F

Mål per Match
2.9

29 / 10 matcher

0.7

7 / 10 matcher

Insläppta per Match
1.6

16 / 10 matcher

1.2

12 / 10 matcher

Målskillnad
+13

+13

-5

-5

Hållen Nolla
10%

1 / 10 matcher

30%

3 / 10 matcher

Över 2,5 Mål
90%

9 / 10 matcher

40%

4 / 10 matcher

Båda Gör Mål
90%

9 / 10 matcher

30%

3 / 10 matcher

Bästa Målskytt
R. Pepi (7 mål)
M. Abline (2 mål)
Mål per Halvlek
1:a Halvlek: 12 / 2:a Halvlek: 17
1:a Halvlek: 3 / 2:a Halvlek: 4
Hemmavinster
80%

4V / 5 matcher

25%

1V / 4 matcher

Bortavinster
60%

3V / 5 matcher

0%

0V / 6 matcher

Spelschemasvårighet
78.6

Ligasvårighet: 80.0, Motståndarkvalitet: 61.8

57.4

Ligasvårighet: 86.0, Motståndarkvalitet: 65.6

Mot Topplag
100%

2V / 2 matcher

0%

0V / 5 matcher

Förväntade mål (xG)
3.64

Faktiskt: 2.9 | Diff: -0.74

0.95

Faktiskt: 0.7 | Diff: -0.25

Justerad Styrka
80.0

Anfall: 100, Försvar: 60.0, Form: 90.0

38.1

Anfall: 25.1, Försvar: 64.4, Form: 10.7

Analys av Måltider

4

0-15'

2
2

16-30'

4

31-45'

1
7

46-60'

4
3

61-75'

9

76-90+'

PSV
Nantes
PSV

Styrkeanalys

80.0

Totalt

Anfall 100
Försvar 60.0
Form 90.0
Stabilitet 53.2
Nantes

Styrkeanalys

38.1

Totalt

Anfall 25.1
Försvar 64.4
Form 10.7
Stabilitet 74.8

Spelschemasvårighet

Mäter motståndarnas svårighetsgrad.

Ligasvårighet

80.0 vs 86.0

Motståndarkvalitet

61.8 vs 65.6

Mot Topplag

100% vs 0%
PSV logo PSV
V
Go Ahead (70%)
O
Ajax (67%)
V
Zwolle (54%)
V
Sparta (49%)
V
Utrecht (70%)
F
Telstar (69%)
F
NEC (64%)
V
AZ (67%)
Nantes logo Nantes
F
Lens (76%)
V
Marseille (61%)
F
Rennes (80%)
F
Paris SG (84%)
O
Brest (56%)
O
Auxerre (71%)
O
Metz (48%)
F
Strasbourg (55%)

Motståndarkvalitet: Motståndarkvalitet kombinerar ligans styrka, senaste poängform, målskillnad och hemma/borta-kontext. Det mäter inte bara klubbens storlek eller rykte.

Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Go Ahead B
4 - 1 V
70%
Ajax B
2 - 2 O
67%
Zwolle H
6 - 1 V
54%
Sparta B
2 - 0 V
49%
Utrecht H
4 - 3 V
70%
Telstar B
1 - 3 F
69%
NEC H
2 - 3 F
64%
AZ H
2 - 1 V
67%
Heracles B
3 - 1 V
41%
Heerenveen H
3 - 1 V
67%
Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Lens B
0 - 1 F
76%
Marseille H
3 - 0 V
61%
Rennes B
1 - 2 F
80%
Paris SG B
0 - 3 F
84%
Brest H
1 - 1 O
56%
Auxerre B
0 - 0 O
71%
Metz B
0 - 0 O
48%
Strasbourg H
2 - 3 F
55%
Angers H
0 - 1 F
47%
Lille B
0 - 1 F
78%

AI-Analys

När vi tittar på råstatistiken verkar båda lagen vara i form, men tillämpningen av spelschemasvårighets-filtret avslöjar en mycket tydligare bild.

PSV har mött betydligt starkare motstånd (SoS: 78.6) jämfört med Nantes (SoS: 57.4). Detta innebär att PSVs statistik väger tyngre.

PSVs anfall är på en annan nivå, med i snitt 2.9 mål per match och R. Pepi i spetsen med 7 mål. Nantes gör bara 0.7 per match.

Nantes har den defensiva fördelen, med 1.2 insläppta per match mot PSVs 1.6.

Nantes har haft svårt mot topplag och bara vunnit 0 av 5 matcher.

Hemmaplansfördelen gynnar PSV, med 80% hemmavinster.

PSV är ett starkt bortalag med 60% vinster, vilket tyder på att de kan prestera oavsett plats.

Baserat på den kombinerade statistiken förväntas 3.2 mål totalt. Över 2,5 mål är den statistiska trenden, båda lagen gör mål — troligt.

Baserat på vår omfattande analys är PSV den klara favoriten. Överlägsenhet i anfall (100), försvar (60.0) och form (90.0) lämnar lite utrymme för tvivel. Nantes behöver en exceptionell prestation.

Matchsimulator

AI-driven matchsimulering baserad på verklig statistik

PSV

PSV

VS
Nantes

Nantes

För att eliminera ögonblickets svängningar och slumpmässigheter i H2H-möten begränsar vi våra analyser till exakt 10 matcher – varken mer, varken mindre. Denna fokuserade metod är vår obestridda gyllene standard som i sin renaste form avslöjar det taktiska och psykologiska överläget lagen bygger mot varandra. Vi riktar inte blicken mot dåtidens brus, utan mot den millimeterexakta precisionen i aktuell form.

Populära Lag

Vi använder cookies & local storage för att förbättra din upplevelse. Läs mer