Hoppa till innehåll
Jämför PSV vs Paris SG

PSV vs Paris SG Head-to-Head Statistik och Formjämförelse

Jämför PSV vs Paris SG: statistik i direkta möten, senaste form, mål, defensivt facit och styrkeindikatorer från de senaste matcherna.

PSV PSV Hemmalag
Paris SG Paris SG Bortalag
PSV
80.0
V O V V V F F V V V

Senaste 10 Matcherna

Paris SG
83.2
V O O V V V F V V V

Vunna Kategorier

7

PSV

4

Oavgjort

4

Paris SG

Prestandaradar

PSV
Paris SG

Statistisk Jämförelse

Vinstprocent
70%

7V, 1O, 2F

70%

7V, 2O, 1F

Mål per Match
2.9

29 / 10 matcher

2.3

23 / 10 matcher

Insläppta per Match
1.6

16 / 10 matcher

1.0

10 / 10 matcher

Målskillnad
+13

+13

+13

+13

Hållen Nolla
10%

1 / 10 matcher

50%

5 / 10 matcher

Över 2,5 Mål
90%

9 / 10 matcher

60%

6 / 10 matcher

Båda Gör Mål
90%

9 / 10 matcher

50%

5 / 10 matcher

Bästa Målskytt
R. Pepi (7 mål)
O. Dembélé (7 mål)
Mål per Halvlek
1:a Halvlek: 12 / 2:a Halvlek: 17
1:a Halvlek: 12 / 2:a Halvlek: 11
Hemmavinster
80%

4V / 5 matcher

71%

5V / 7 matcher

Bortavinster
60%

3V / 5 matcher

67%

2V / 3 matcher

Spelschemasvårighet
78.6

Ligasvårighet: 80.0, Motståndarkvalitet: 61.8

71.4

Ligasvårighet: 90.4, Motståndarkvalitet: 64.9

Mot Topplag
100%

2V / 2 matcher

50%

1V / 2 matcher

Förväntade mål (xG)
3.64

Faktiskt: 2.9 | Diff: -0.74

2.85

Faktiskt: 2.3 | Diff: -0.55

Justerad Styrka
80.0

Anfall: 100, Försvar: 60.0, Form: 90.0

83.2

Anfall: 93.1, Försvar: 80.9, Form: 85.0

Analys av Måltider

4

0-15'

5
2

16-30'

2
4

31-45'

4
7

46-60'

5
3

61-75'

3
9

76-90+'

4
PSV
Paris SG
PSV

Styrkeanalys

80.0

Totalt

Anfall 100
Försvar 60.0
Form 90.0
Stabilitet 53.2
Paris SG

Styrkeanalys

83.2

Totalt

Anfall 93.1
Försvar 80.9
Form 85.0
Stabilitet 63.7

Spelschemasvårighet

Mäter motståndarnas svårighetsgrad.

Ligasvårighet

80.0 vs 90.4

Motståndarkvalitet

61.8 vs 64.9

Mot Topplag

100% vs 50%
PSV logo PSV
V
Go Ahead (70%)
O
Ajax (67%)
V
Zwolle (54%)
V
Sparta (49%)
V
Utrecht (70%)
F
Telstar (69%)
F
NEC (64%)
V
AZ (67%)
Paris SG logo Paris SG
V
Brest (56%)
O
Bayern Munich (88%)
O
Lorient (64%)
V
Bayern Munich (83%)
V
Angers (52%)
V
Nantes (51%)
F
Lyon (65%)
V
Liverpool (69%)

Motståndarkvalitet: Motståndarkvalitet kombinerar ligans styrka, senaste poängform, målskillnad och hemma/borta-kontext. Det mäter inte bara klubbens storlek eller rykte.

Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Go Ahead B
4 - 1 V
70%
Ajax B
2 - 2 O
67%
Zwolle H
6 - 1 V
54%
Sparta B
2 - 0 V
49%
Utrecht H
4 - 3 V
70%
Telstar B
1 - 3 F
69%
NEC H
2 - 3 F
64%
AZ H
2 - 1 V
67%
Heracles B
3 - 1 V
41%
Heerenveen H
3 - 1 V
67%
Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Brest H
1 - 0 V
56%
Bayern Munich B
1 - 1 O
88%
Lorient H
2 - 2 O
64%
Bayern Munich H
5 - 4 V
83%
Angers B
3 - 0 V
52%
Nantes H
3 - 0 V
51%
Lyon H
1 - 2 F
65%
Liverpool B
2 - 0 V
69%
Liverpool H
2 - 0 V
64%
Toulouse H
3 - 1 V
57%

AI-Analys

Detta är en fascinerande match mellan två jämnstarka lag. De råa siffrorna berättar en historia, men analysen av motståndarnas kvalitet tillför avgörande kontext.

Båda lagen har mött liknande nivåer av motstånd (SoS: 78.6 vs 71.4), vilket gör råstatistiken till en pålitlig jämförelsebas.

PSV har den offensiva fördelen med 2.9 mål per match mot Paris SGs 2.3.

Paris SG har den defensiva fördelen, med 1.0 insläppta per match mot PSVs 1.6.

Hemmaplansfördelen gynnar PSV, med 80% hemmavinster.

Paris SG är ett starkt bortalag med 67% vinster, vilket tyder på att de kan prestera oavsett plats.

Baserat på den kombinerade statistiken förväntas 3.9 mål totalt. Över 2,5 mål är den statistiska trenden, båda lagen gör mål — troligt.

Matchsimulator

AI-driven matchsimulering baserad på verklig statistik

PSV

PSV

VS
Paris SG

Paris SG

För att eliminera ögonblickets svängningar och slumpmässigheter i H2H-möten begränsar vi våra analyser till exakt 10 matcher – varken mer, varken mindre. Denna fokuserade metod är vår obestridda gyllene standard som i sin renaste form avslöjar det taktiska och psykologiska överläget lagen bygger mot varandra. Vi riktar inte blicken mot dåtidens brus, utan mot den millimeterexakta precisionen i aktuell form.

Populära Lag

Vi använder cookies & local storage för att förbättra din upplevelse. Läs mer