Hoppa till innehåll
Jämför Sevilla vs Thun

Sevilla vs Thun Head-to-Head Statistik och Formjämförelse

Jämför Sevilla vs Thun: statistik i direkta möten, senaste form, mål, defensivt facit och styrkeindikatorer från de senaste matcherna.

Sevilla Sevilla Hemmalag
Thun Thun Bortalag
Sevilla
41.7
V V F F V F F F O O

Senaste 10 Matcherna

Thun
41.4
F F F V F F V V O V

Vunna Kategorier

4

Sevilla

4

Oavgjort

7

Thun

Prestandaradar

Sevilla
Thun

Statistisk Jämförelse

Vinstprocent
30%

3V, 2O, 5F

40%

4V, 1O, 5F

Mål per Match
1.1

11 / 10 matcher

1.6

16 / 10 matcher

Insläppta per Match
1.7

17 / 10 matcher

1.5

15 / 10 matcher

Målskillnad
-6

-6

+1

+1

Hållen Nolla
10%

1 / 10 matcher

0%

0 / 10 matcher

Över 2,5 Mål
50%

5 / 10 matcher

70%

7 / 10 matcher

Båda Gör Mål
60%

6 / 10 matcher

70%

7 / 10 matcher

Bästa Målskytt
A. Adams (3 mål)
E. Rastoder (3 mål)
Mål per Halvlek
1:a Halvlek: 4 / 2:a Halvlek: 7
1:a Halvlek: 7 / 2:a Halvlek: 9
Hemmavinster
60%

3V / 5 matcher

60%

3V / 5 matcher

Bortavinster
0%

0V / 5 matcher

20%

1V / 5 matcher

Spelschemasvårighet
61.1

Ligasvårighet: 93.0, Motståndarkvalitet: 68.2

37.5

Ligasvårighet: 49.0, Motståndarkvalitet: 51.2

Mot Topplag
0%

0V / 4 matcher

0%

0V / 1 matcher

Förväntade mål (xG)
1.39

Faktiskt: 1.1 | Diff: -0.29

1.37

Faktiskt: 1.6 | Diff: +0.23

Justerad Styrka
41.7

Anfall: 40.7, Försvar: 48.1, Form: 33.3

41.4

Anfall: 46.7, Försvar: 43.8, Form: 35.0

Analys av Måltider

2

0-15'

16-30'

3

31-45'

4
3

46-60'

4
2

61-75'

3
4

76-90+'

2
Sevilla
Thun
Sevilla

Styrkeanalys

41.7

Totalt

Anfall 40.7
Försvar 48.1
Form 33.3
Stabilitet 49.3
Thun

Styrkeanalys

41.4

Totalt

Anfall 46.7
Försvar 43.8
Form 35.0
Stabilitet 39.7

Spelschemasvårighet

Mäter motståndarnas svårighetsgrad.

Ligasvårighet

93.0 vs 49.0

Motståndarkvalitet

68.2 vs 51.2

Mot Topplag

0% vs 0%
Sevilla logo Sevilla
V
Espanyol (50%)
V
Real Sociedad (61%)
F
Osasuna (63%)
F
Levante (76%)
V
Atlético (61%)
F
Oviedo (66%)
F
Valencia (67%)
F
Barcelona (91%)
Thun logo Thun
F
Sion (70%)
F
Basel (55%)
F
Lugano (54%)
V
Basel (50%)
F
Lugano (55%)
F
Zürich (38%)
V
GC Zürich (27%)
V
Young Boys (56%)

Motståndarkvalitet: Motståndarkvalitet kombinerar ligans styrka, senaste poängform, målskillnad och hemma/borta-kontext. Det mäter inte bara klubbens storlek eller rykte.

Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Espanyol H
2 - 1 V
50%
Real Sociedad H
1 - 0 V
61%
Osasuna B
1 - 2 F
63%
Levante B
0 - 2 F
76%
Atlético H
2 - 1 V
61%
Oviedo B
0 - 1 F
66%
Valencia H
0 - 2 F
67%
Barcelona B
2 - 5 F
91%
Rayo H
1 - 1 O
74%
Betis B
2 - 2 O
73%
Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Sion B
0 - 2 F
70%
Basel B
1 - 3 F
55%
Lugano H
0 - 1 F
54%
Basel H
3 - 1 V
50%
Lugano B
0 - 1 F
55%
Zürich B
1 - 2 F
38%
GC Zürich H
5 - 1 V
27%
Young Boys B
2 - 1 V
56%
St.Gallen H
2 - 2 O
55%
Luzern H
2 - 1 V
52%

AI-Analys

Detta är en fascinerande match mellan två jämnstarka lag. De råa siffrorna berättar en historia, men analysen av motståndarnas kvalitet tillför avgörande kontext.

Sevilla har mött betydligt starkare motstånd (SoS: 61.1) jämfört med Thun (SoS: 37.5). Detta innebär att Sevillas statistik väger tyngre.

Thun har den offensiva fördelen med 1.6 mål per match mot Sevillas 1.1.

Båda försvar är jämförbara, med Sevilla på 1.7 och Thun på 1.5 insläppta per match.

Sevilla har haft svårt mot topplag och bara vunnit 0 av 4 matcher.

Baserat på den kombinerade statistiken förväntas 3.0 mål totalt. Över 2,5 mål är den statistiska trenden, båda lagen gör mål — troligt.

Detta är en äkta slantsingling. Båda lagen är anmärkningsvärt jämnstarka i alla mått.

Matchsimulator

AI-driven matchsimulering baserad på verklig statistik

Sevilla

Sevilla

VS
Thun

Thun

För att eliminera ögonblickets svängningar och slumpmässigheter i H2H-möten begränsar vi våra analyser till exakt 10 matcher – varken mer, varken mindre. Denna fokuserade metod är vår obestridda gyllene standard som i sin renaste form avslöjar det taktiska och psykologiska överläget lagen bygger mot varandra. Vi riktar inte blicken mot dåtidens brus, utan mot den millimeterexakta precisionen i aktuell form.

Populära Lag

Vi använder cookies & local storage för att förbättra din upplevelse. Läs mer