Hoppa till innehåll
Jämför Standard vs Nacional

Standard vs Nacional Head-to-Head Statistik och Formjämförelse

Jämför Standard vs Nacional: statistik i direkta möten, senaste form, mål, defensivt facit och styrkeindikatorer från de senaste matcherna.

Standard Standard Hemmalag
Nacional Nacional Bortalag
Standard
65.8
V V O F V F V O O V

Senaste 10 Matcherna

Nacional
40.8
F F V V F V F F O F

Vunna Kategorier

11

Standard

3

Oavgjort

1

Nacional

Prestandaradar

Standard
Nacional

Statistisk Jämförelse

Vinstprocent
50%

5V, 3O, 2F

30%

3V, 1O, 6F

Mål per Match
1.7

17 / 10 matcher

0.8

8 / 10 matcher

Insläppta per Match
0.9

9 / 10 matcher

1.1

11 / 10 matcher

Målskillnad
+8

+8

-3

-3

Hållen Nolla
30%

3 / 10 matcher

30%

3 / 10 matcher

Över 2,5 Mål
60%

6 / 10 matcher

20%

2 / 10 matcher

Båda Gör Mål
70%

7 / 10 matcher

30%

3 / 10 matcher

Bästa Målskytt
C. Nielsen (3 mål)
J. Ramírez (3 mål)
Mål per Halvlek
1:a Halvlek: 3 / 2:a Halvlek: 14
1:a Halvlek: 4 / 2:a Halvlek: 4
Hemmavinster
25%

1V / 4 matcher

40%

2V / 5 matcher

Bortavinster
67%

4V / 6 matcher

20%

1V / 5 matcher

Spelschemasvårighet
66.9

Ligasvårighet: 59.5, Motståndarkvalitet: 51.8

53.1

Ligasvårighet: 79.0, Motståndarkvalitet: 61.5

Mot Topplag
100%

1V / 1 matcher

0%

0V / 3 matcher

Förväntade mål (xG)
1.77

Faktiskt: 1.7 | Diff: -0.07

0.96

Faktiskt: 0.8 | Diff: -0.16

Justerad Styrka
65.8

Anfall: 66.2, Försvar: 81.8, Form: 58.5

40.8

Anfall: 27.5, Försvar: 65.3, Form: 30.9

Analys av Måltider

0-15'

2

16-30'

1
3

31-45'

1
2

46-60'

1
4

61-75'

3
8

76-90+'

Standard
Nacional
Standard

Styrkeanalys

65.8

Totalt

Anfall 66.2
Försvar 81.8
Form 58.5
Stabilitet 53.2
Nacional

Styrkeanalys

40.8

Totalt

Anfall 27.5
Försvar 65.3
Form 30.9
Stabilitet 46.0

Spelschemasvårighet

Mäter motståndarnas svårighetsgrad.

Ligasvårighet

59.5 vs 79.0

Motståndarkvalitet

51.8 vs 61.5

Mot Topplag

100% vs 0%
Standard logo Standard
V
OHL (35%)
V
Antwerp (45%)
O
Genk (54%)
F
Antwerp (40%)
V
Charleroi (51%)
F
Westerlo (57%)
V
OHL (52%)
O
Westerlo (57%)
Nacional logo Nacional
F
Santa Clara (71%)
F
AVS (59%)
V
Tondela (57%)
V
Alverca (59%)
F
Benfica (80%)
V
Estrela (49%)
F
Famalicão (74%)
F
Estoril (47%)

Motståndarkvalitet: Motståndarkvalitet kombinerar ligans styrka, senaste poängform, målskillnad och hemma/borta-kontext. Det mäter inte bara klubbens storlek eller rykte.

Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
OHL H
2 - 1 V
35%
Antwerp B
5 - 0 V
45%
Genk B
1 - 1 O
54%
Antwerp H
1 - 2 F
40%
Charleroi B
2 - 1 V
51%
Westerlo H
1 - 2 F
57%
OHL B
3 - 1 V
52%
Westerlo H
0 - 0 O
57%
Antwerp B
1 - 1 O
57%
ZW B
1 - 0 V
70%
Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Santa Clara B
0 - 2 F
71%
AVS H
1 - 2 F
59%
Tondela B
2 - 0 V
57%
Alverca H
1 - 0 V
59%
Benfica B
0 - 2 F
80%
Estrela H
2 - 0 V
49%
Famalicão B
0 - 1 F
74%
Estoril H
0 - 1 F
47%
Moreirense B
1 - 1 O
55%
Braga H
1 - 2 F
64%

AI-Analys

När vi tittar på råstatistiken verkar båda lagen vara i form, men tillämpningen av spelschemasvårighets-filtret avslöjar en mycket tydligare bild.

Standard har mött betydligt starkare motstånd (SoS: 66.9) jämfört med Nacional (SoS: 53.1). Detta innebär att Standards statistik väger tyngre.

Standard har den offensiva fördelen med 1.7 mål per match mot Nacionals 0.8.

Båda försvar är jämförbara, med Standard på 0.9 och Nacional på 1.1 insläppta per match.

Nacional har haft svårt mot topplag och bara vunnit 0 av 3 matcher.

Standard är ett starkt bortalag med 67% vinster, vilket tyder på att de kan prestera oavsett plats.

Baserat på den kombinerade statistiken förväntas 2.2 mål totalt. Under 2,5 mål är den statistiska trenden, båda lagen gör mål — möjligt.

Standard framstår som favorit. Med en starkare totalrating (65.8 vs 40.8) bör de kontrollera matchen.

Matchsimulator

AI-driven matchsimulering baserad på verklig statistik

Standard

Standard

VS
Nacional

Nacional

För att eliminera ögonblickets svängningar och slumpmässigheter i H2H-möten begränsar vi våra analyser till exakt 10 matcher – varken mer, varken mindre. Denna fokuserade metod är vår obestridda gyllene standard som i sin renaste form avslöjar det taktiska och psykologiska överläget lagen bygger mot varandra. Vi riktar inte blicken mot dåtidens brus, utan mot den millimeterexakta precisionen i aktuell form.

Populära Lag

Vi använder cookies & local storage för att förbättra din upplevelse. Läs mer