Hoppa till innehåll
Jämför Twente vs Cagliari

Twente vs Cagliari Head-to-Head Statistik och Formjämförelse

Jämför Twente vs Cagliari: statistik i direkta möten, senaste form, mål, defensivt facit och styrkeindikatorer från de senaste matcherna.

Twente Twente Hemmalag
Cagliari Cagliari Bortalag
Twente
75.3
V O O V V V F V V V

Senaste 10 Matcherna

Cagliari
36.9
F O V F V F F F F O

Vunna Kategorier

13

Twente

2

Oavgjort

0

Cagliari

Prestandaradar

Twente
Cagliari

Statistisk Jämförelse

Vinstprocent
70%

7V, 2O, 1F

20%

2V, 2O, 6F

Mål per Match
2.1

21 / 10 matcher

0.8

8 / 10 matcher

Insläppta per Match
1.0

10 / 10 matcher

1.6

16 / 10 matcher

Målskillnad
+11

+11

-8

-8

Hållen Nolla
20%

2 / 10 matcher

20%

2 / 10 matcher

Över 2,5 Mål
70%

7 / 10 matcher

50%

5 / 10 matcher

Båda Gör Mål
70%

7 / 10 matcher

50%

5 / 10 matcher

Bästa Målskytt
K. Hlynsson (6 mål)
S. Esposito (3 mål)
Mål per Halvlek
1:a Halvlek: 9 / 2:a Halvlek: 12
1:a Halvlek: 3 / 2:a Halvlek: 5
Hemmavinster
67%

4V / 6 matcher

40%

2V / 5 matcher

Bortavinster
75%

3V / 4 matcher

0%

0V / 5 matcher

Spelschemasvårighet
62.1

Ligasvårighet: 80.0, Motståndarkvalitet: 62.5

59.0

Ligasvårighet: 90.0, Motståndarkvalitet: 65.8

Mot Topplag
33%

1V / 3 matcher

0%

0V / 4 matcher

Förväntade mål (xG)
2.55

Faktiskt: 2.1 | Diff: -0.45

0.94

Faktiskt: 0.8 | Diff: -0.14

Justerad Styrka
75.3

Anfall: 78.5, Försvar: 74.7, Form: 78.5

36.9

Anfall: 29.1, Försvar: 50.9, Form: 21.8

Analys av Måltider

2

0-15'

2
3

16-30'

1
3

31-45'

8

46-60'

2
3

61-75'

3
2

76-90+'

Twente
Cagliari
Twente

Styrkeanalys

75.3

Totalt

Anfall 78.5
Försvar 74.7
Form 78.5
Stabilitet 63.7
Cagliari

Styrkeanalys

36.9

Totalt

Anfall 29.1
Försvar 50.9
Form 21.8
Stabilitet 59.2

Spelschemasvårighet

Mäter motståndarnas svårighetsgrad.

Ligasvårighet

80.0 vs 90.0

Motståndarkvalitet

62.5 vs 65.8

Mot Topplag

33% vs 0%
Twente logo Twente
V
Sparta (44%)
O
AZ (72%)
O
NEC (64%)
V
Volendam (49%)
V
Ajax (67%)
V
Fortuna (61%)
F
Utrecht (70%)
V
Go Ahead (70%)
Cagliari logo Cagliari
F
Udinese (74%)
O
Bologna (63%)
V
Atalanta (64%)
F
Inter Milan (84%)
V
Cremonese (51%)
F
Sassuolo (69%)
F
Napoli (74%)
F
Pisa (46%)

Motståndarkvalitet: Motståndarkvalitet kombinerar ligans styrka, senaste poängform, målskillnad och hemma/borta-kontext. Det mäter inte bara klubbens storlek eller rykte.

Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Sparta H
4 - 0 V
44%
AZ B
2 - 2 O
72%
NEC H
1 - 1 O
64%
Volendam H
2 - 1 V
49%
Ajax B
2 - 1 V
67%
Fortuna B
2 - 1 V
61%
Utrecht H
0 - 2 F
70%
Go Ahead B
4 - 1 V
70%
Feyenoord H
2 - 0 V
67%
Groningen H
2 - 1 V
61%
Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Udinese H
0 - 2 F
74%
Bologna B
0 - 0 O
63%
Atalanta H
3 - 2 V
64%
Inter Milan B
0 - 3 F
84%
Cremonese H
1 - 0 V
51%
Sassuolo B
1 - 2 F
69%
Napoli H
0 - 1 F
74%
Pisa B
1 - 3 F
46%
Como H
1 - 2 F
71%
Parma B
1 - 1 O
62%

AI-Analys

När vi tittar på råstatistiken verkar båda lagen vara i form, men tillämpningen av spelschemasvårighets-filtret avslöjar en mycket tydligare bild.

Båda lagen har mött liknande nivåer av motstånd (SoS: 62.1 vs 59.0), vilket gör råstatistiken till en pålitlig jämförelsebas.

Twentes anfall är på en annan nivå, med i snitt 2.1 mål per match och K. Hlynsson i spetsen med 6 mål. Cagliari gör bara 0.8 per match.

Twente har den defensiva fördelen, med 1.0 insläppta per match mot Cagliaris 1.6.

Twente har haft svårt mot topplag och bara vunnit 1 av 3 matcher.

Cagliari har haft svårt mot topplag och bara vunnit 0 av 4 matcher.

Twente är ett starkt bortalag med 75% vinster, vilket tyder på att de kan prestera oavsett plats.

Baserat på den kombinerade statistiken förväntas 2.8 mål totalt. Över 2,5 mål är den statistiska trenden, båda lagen gör mål — troligt.

Baserat på vår omfattande analys är Twente den klara favoriten. Överlägsenhet i anfall (78.5), försvar (74.7) och form (78.5) lämnar lite utrymme för tvivel. Cagliari behöver en exceptionell prestation.

Matchsimulator

AI-driven matchsimulering baserad på verklig statistik

Twente

Twente

VS
Cagliari

Cagliari

För att eliminera ögonblickets svängningar och slumpmässigheter i H2H-möten begränsar vi våra analyser till exakt 10 matcher – varken mer, varken mindre. Denna fokuserade metod är vår obestridda gyllene standard som i sin renaste form avslöjar det taktiska och psykologiska överläget lagen bygger mot varandra. Vi riktar inte blicken mot dåtidens brus, utan mot den millimeterexakta precisionen i aktuell form.

Populära Lag

Vi använder cookies & local storage för att förbättra din upplevelse. Läs mer