Hoppa till innehåll
Jämför Villarreal vs NEC

Villarreal vs NEC Head-to-Head Statistik och Formjämförelse

Jämför Villarreal vs NEC: statistik i direkta möten, senaste form, mål, defensivt facit och styrkeindikatorer från de senaste matcherna.

Villarreal Villarreal Hemmalag
NEC NEC Bortalag
Villarreal
64.0
O V V O V F V O V F

Senaste 10 Matcherna

NEC
56.6
F O O O V O V V F O

Vunna Kategorier

9

Villarreal

3

Oavgjort

3

NEC

Prestandaradar

Villarreal
NEC

Statistisk Jämförelse

Vinstprocent
50%

5V, 3O, 2F

30%

3V, 5O, 2F

Mål per Match
1.8

18 / 10 matcher

1.7

17 / 10 matcher

Insläppta per Match
1.3

13 / 10 matcher

1.3

13 / 10 matcher

Målskillnad
+5

+5

+4

+4

Hållen Nolla
0%

0 / 10 matcher

20%

2 / 10 matcher

Över 2,5 Mål
60%

6 / 10 matcher

50%

5 / 10 matcher

Båda Gör Mål
90%

9 / 10 matcher

80%

8 / 10 matcher

Bästa Målskytt
N. Pépé (5 mål)
B. Linssen (5 mål)
Mål per Halvlek
1:a Halvlek: 12 / 2:a Halvlek: 6
1:a Halvlek: 7 / 2:a Halvlek: 10
Hemmavinster
100%

4V / 4 matcher

20%

1V / 5 matcher

Bortavinster
17%

1V / 6 matcher

40%

2V / 5 matcher

Spelschemasvårighet
68.8

Ligasvårighet: 93.0, Motståndarkvalitet: 66.6

67.5

Ligasvårighet: 80.0, Motståndarkvalitet: 65.7

Mot Topplag
33%

1V / 3 matcher

50%

1V / 2 matcher

Förväntade mål (xG)
2.18

Faktiskt: 1.8 | Diff: -0.38

2.04

Faktiskt: 1.7 | Diff: -0.34

Justerad Styrka
64.0

Anfall: 71.3, Försvar: 67.3, Form: 59.4

56.6

Anfall: 66.6, Försvar: 66.6, Form: 35.2

Analys av Måltider

4

0-15'

3

16-30'

4
4

31-45'

3
2

46-60'

3
2

61-75'

3
3

76-90+'

4
Villarreal
NEC
Villarreal

Styrkeanalys

64.0

Totalt

Anfall 71.3
Försvar 67.3
Form 59.4
Stabilitet 53.2
NEC

Styrkeanalys

56.6

Totalt

Anfall 66.6
Försvar 66.6
Form 35.2
Stabilitet 62.8

Spelschemasvårighet

Mäter motståndarnas svårighetsgrad.

Ligasvårighet

93.0 vs 80.0

Motståndarkvalitet

66.6 vs 65.7

Mot Topplag

33% vs 50%
Villarreal logo Villarreal
O
Mallorca (73%)
V
Levante (71%)
V
Celta Vigo (54%)
O
Oviedo (66%)
V
Athletic (60%)
F
Girona (64%)
V
Real Sociedad (61%)
O
Alavés (65%)
NEC logo NEC
F
Groningen (66%)
O
Telstar (64%)
O
Twente (81%)
O
Feyenoord (67%)
V
Excelsior (60%)
O
Heerenveen (67%)
V
PSV (80%)
V
Volendam (49%)

Motståndarkvalitet: Motståndarkvalitet kombinerar ligans styrka, senaste poängform, målskillnad och hemma/borta-kontext. Det mäter inte bara klubbens storlek eller rykte.

Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Mallorca B
1 - 1 O
73%
Levante H
5 - 1 V
71%
Celta Vigo H
2 - 1 V
54%
Oviedo B
1 - 1 O
66%
Athletic B
2 - 1 V
60%
Girona B
0 - 1 F
64%
Real Sociedad H
3 - 1 V
61%
Alavés B
1 - 1 O
65%
Elche H
2 - 1 V
61%
Barcelona B
1 - 4 F
91%
Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Groningen B
1 - 2 F
66%
Telstar H
1 - 1 O
64%
Twente B
1 - 1 O
81%
Feyenoord H
1 - 1 O
67%
Excelsior B
2 - 0 V
60%
Heerenveen H
2 - 2 O
67%
PSV B
3 - 2 V
80%
Volendam H
3 - 0 V
49%
Fortuna H
2 - 3 F
56%
Ajax B
1 - 1 O
67%

AI-Analys

Statistiken pekar i en tydlig riktning i denna match, även om underdogen inte bör underskattas.

Båda lagen har mött liknande nivåer av motstånd (SoS: 68.8 vs 67.5), vilket gör råstatistiken till en pålitlig jämförelsebas.

Båda lagen är jämnstarka i anfall, med Villarreal på 1.8 och NEC på 1.7 mål per match.

Båda försvar är jämförbara, med Villarreal på 1.3 och NEC på 1.3 insläppta per match.

Villarreal har haft svårt mot topplag och bara vunnit 1 av 3 matcher.

Hemmaplansfördelen gynnar Villarreal, med 100% hemmavinster.

Baserat på den kombinerade statistiken förväntas 3.0 mål totalt. Över 2,5 mål är den statistiska trenden, båda lagen gör mål — troligt.

Villarreal har fördelen enligt justerade mått, men resultatet är långt ifrån givet. Skillnaden på 7.4 poäng antyder en jämn match.

Matchsimulator

AI-driven matchsimulering baserad på verklig statistik

Villarreal

Villarreal

VS
NEC

NEC

För att eliminera ögonblickets svängningar och slumpmässigheter i H2H-möten begränsar vi våra analyser till exakt 10 matcher – varken mer, varken mindre. Denna fokuserade metod är vår obestridda gyllene standard som i sin renaste form avslöjar det taktiska och psykologiska överläget lagen bygger mot varandra. Vi riktar inte blicken mot dåtidens brus, utan mot den millimeterexakta precisionen i aktuell form.

Populära Lag

Vi använder cookies & local storage för att förbättra din upplevelse. Läs mer