Hoppa till innehåll
Jämför ZW vs Sparta

ZW vs Sparta Head-to-Head Statistik och Formjämförelse

Jämför ZW vs Sparta: statistik i direkta möten, senaste form, mål, defensivt facit och styrkeindikatorer från de senaste matcherna.

ZW ZW Hemmalag
Sparta Sparta Bortalag
ZW
60.1
V V V V V O V F F F

Senaste 10 Matcherna

Sparta
29.8
F O F F O V F O F F

Vunna Kategorier

11

ZW

4

Oavgjort

0

Sparta

Prestandaradar

ZW
Sparta

Statistisk Jämförelse

Vinstprocent
60%

6V, 1O, 3F

10%

1V, 3O, 6F

Mål per Match
1.7

17 / 10 matcher

0.8

8 / 10 matcher

Insläppta per Match
1.1

11 / 10 matcher

2.2

22 / 10 matcher

Målskillnad
+6

+6

-14

-14

Hållen Nolla
30%

3 / 10 matcher

20%

2 / 10 matcher

Över 2,5 Mål
60%

6 / 10 matcher

60%

6 / 10 matcher

Båda Gör Mål
50%

5 / 10 matcher

50%

5 / 10 matcher

Bästa Målskytt
J. Opoku (5 mål)
M. Zonneveld (3 mål)
Mål per Halvlek
1:a Halvlek: 6 / 2:a Halvlek: 11
1:a Halvlek: 4 / 2:a Halvlek: 4
Hemmavinster
60%

3V / 5 matcher

25%

1V / 4 matcher

Bortavinster
60%

3V / 5 matcher

0%

0V / 6 matcher

Spelschemasvårighet
55.4

Ligasvårighet: 62.4, Motståndarkvalitet: 50.7

55.1

Ligasvårighet: 80.0, Motståndarkvalitet: 65.9

Mot Topplag
0%

0V / 0 matcher

0%

0V / 4 matcher

Förväntade mål (xG)
1.84

Faktiskt: 1.7 | Diff: -0.14

0.98

Faktiskt: 0.8 | Diff: -0.18

Justerad Styrka
60.1

Anfall: 59.7, Försvar: 66.8, Form: 63.2

29.8

Anfall: 28.0, Försvar: 28.0, Form: 10.5

Analys av Måltider

1

0-15'

1
2

16-30'

2

31-45'

2
4

46-60'

2
5

61-75'

3

76-90+'

3
ZW
Sparta
ZW

Styrkeanalys

60.1

Totalt

Anfall 59.7
Försvar 66.8
Form 63.2
Stabilitet 43.3
Sparta

Styrkeanalys

29.8

Totalt

Anfall 28.0
Försvar 28.0
Form 10.5
Stabilitet 74.8

Spelschemasvårighet

Mäter motståndarnas svårighetsgrad.

Ligasvårighet

62.4 vs 80.0

Motståndarkvalitet

50.7 vs 65.9

Mot Topplag

0% vs 0%
ZW logo ZW
V
Dender (35%)
V
Cercle Brugge (51%)
V
La Louvière (38%)
V
La Louvière (42%)
V
Dender (51%)
O
Cercle Brugge (58%)
V
Charleroi (57%)
F
Gent (63%)
Sparta logo Sparta
F
Twente (81%)
O
Go Ahead (66%)
F
Telstar (69%)
F
PSV (75%)
O
NAC (54%)
V
Volendam (49%)
F
Ajax (67%)
O
Zwolle (54%)

Motståndarkvalitet: Motståndarkvalitet kombinerar ligans styrka, senaste poängform, målskillnad och hemma/borta-kontext. Det mäter inte bara klubbens storlek eller rykte.

Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Dender H
2 - 1 V
35%
Cercle Brugge B
3 - 2 V
51%
La Louvière H
4 - 0 V
38%
La Louvière B
2 - 0 V
42%
Dender B
2 - 1 V
51%
Cercle Brugge H
2 - 2 O
58%
Charleroi H
1 - 0 V
57%
Gent B
0 - 2 F
63%
Standard H
0 - 1 F
67%
Mechelen B
1 - 2 F
45%
Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Twente B
0 - 4 F
81%
Go Ahead H
2 - 2 O
66%
Telstar B
1 - 4 F
69%
PSV H
0 - 2 F
75%
NAC B
0 - 0 O
54%
Volendam H
2 - 0 V
49%
Ajax B
0 - 4 F
67%
Zwolle H
1 - 1 O
54%
Heerenveen B
1 - 2 F
72%
AZ B
1 - 3 F
72%

AI-Analys

När vi tittar på råstatistiken verkar båda lagen vara i form, men tillämpningen av spelschemasvårighets-filtret avslöjar en mycket tydligare bild.

Båda lagen har mött liknande nivåer av motstånd (SoS: 55.4 vs 55.1), vilket gör råstatistiken till en pålitlig jämförelsebas.

ZW har den offensiva fördelen med 1.7 mål per match mot Spartas 0.8.

Defensivt är ZW överlägset, med bara 1.1 insläppta mål per match och 3 hållna nollor, medan Sparta släpper in 2.2 per match.

ZW har inte mött topplag nyligen, vilket gör det svårt att bedöma deras tak.

Sparta har haft svårt mot topplag och bara vunnit 0 av 4 matcher.

ZW är ett starkt bortalag med 60% vinster, vilket tyder på att de kan prestera oavsett plats.

Baserat på den kombinerade statistiken förväntas 2.9 mål totalt. Över 2,5 mål är den statistiska trenden, båda lagen gör mål — möjligt.

Baserat på vår omfattande analys är ZW den klara favoriten. Överlägsenhet i anfall (59.7), försvar (66.8) och form (63.2) lämnar lite utrymme för tvivel. Sparta behöver en exceptionell prestation.

Matchsimulator

AI-driven matchsimulering baserad på verklig statistik

ZW

ZW

VS
Sparta

Sparta

För att eliminera ögonblickets svängningar och slumpmässigheter i H2H-möten begränsar vi våra analyser till exakt 10 matcher – varken mer, varken mindre. Denna fokuserade metod är vår obestridda gyllene standard som i sin renaste form avslöjar det taktiska och psykologiska överläget lagen bygger mot varandra. Vi riktar inte blicken mot dåtidens brus, utan mot den millimeterexakta precisionen i aktuell form.

Populära Lag

Vi använder cookies & local storage för att förbättra din upplevelse. Läs mer