Spring til indhold
Sammenlign AZ vs Alavés

AZ vs Alavés Head-to-Head Statistik og Form Sammenligning

Sammenlign AZ vs Alavés: indbyrdes statistik, seneste form, mål, defensiv statistik og styrkeindikatorer fra de seneste kampe.

AZ AZ Hjemmehold
Alavés Alavés Udehold
AZ
56.5
U U U U S T S T S S

Seneste 10 Kampe

Alavés
43.5
U T S T U U S U T T

Vundne Kategorier

7

AZ

4

Uafgjort

4

Alavés

Præstationsradar

AZ
Alavés

Statistisk Sammenligning

Sejrsprocent
40%

4S, 4U, 2T

20%

2S, 4U, 4T

Mål pr. Kamp
1.8

18 / 10 kampe

1.8

18 / 10 kampe

Indkasseret pr. Kamp
1.1

11 / 10 kampe

2.2

22 / 10 kampe

Målforskel
+7

+7

-4

-4

Rent Bur
50%

5 / 10 kampe

0%

0 / 10 kampe

Over 2,5 Mål
70%

7 / 10 kampe

70%

7 / 10 kampe

Begge Scorer
30%

3 / 10 kampe

90%

9 / 10 kampe

Topscorer
S. Mijnans (5 mål)
Toni Martínez (7 mål)
Mål pr. Halvleg
1. Halvleg: 9 / 2. Halvleg: 9
1. Halvleg: 7 / 2. Halvleg: 11
Hjemmesejr
60%

3S / 5 kampe

25%

1S / 4 kampe

Udesejr
20%

1S / 5 kampe

17%

1S / 6 kampe

Kampprogram Sværhed
54.7

Ligasværhed: 79.4, Modstanderkvalitet: 65.5

60.4

Ligasværhed: 93.0, Modstanderkvalitet: 66.3

Mod Tophold
0%

0S / 5 kampe

0%

0S / 4 kampe

Forventede mål (xG)
1.92

Faktisk: 1.8 | Diff: -0.12

2.08

Faktisk: 1.8 | Diff: -0.28

Justeret Styrke
56.5

Angreb: 62.8, Forsvar: 66.3, Form: 41.9

43.5

Angreb: 66.2, Forsvar: 29.4, Form: 22.1

Analyse af Måltidspunkter

8

0-15'

3

16-30'

1

31-45'

2
2

46-60'

4
5

61-75'

4
3

76-90+'

4
AZ
Alavés
AZ

Styrkeanalyse

56.5

Samlet

Angreb 62.8
Forsvar 66.3
Form 41.9
Stabilitet 56.8
Alavés

Styrkeanalyse

43.5

Samlet

Angreb 66.2
Forsvar 29.4
Form 22.1
Stabilitet 64.0

Kampprogram Sværhed

Måler modstandernes sværhedsgrad.

Ligasværhed

79.4 vs 93.0

Modstanderkvalitet

65.5 vs 66.3

Mod Tophold

0% vs 0%
AZ logo AZ
U
Feyenoord (72%)
U
Twente (76%)
U
Go Ahead (70%)
U
Shakhtar D (70%)
S
Heerenveen (67%)
T
Shakhtar D (75%)
S
Fortuna (56%)
T
Groningen (66%)
Alavés logo Alavés
U
Elche (66%)
T
Athletic (55%)
S
Mallorca (68%)
T
Real Madrid (70%)
U
Real Sociedad (66%)
U
Osasuna (58%)
S
Celta Vigo (59%)
U
Villarreal (73%)

Modstanderkvalitet: Modstanderkvalitet kombinerer ligaens styrke, seneste pointform, målforskel og hjemme/ude-kontekst. Den måler ikke kun klubbens størrelse eller omdømme.

Modstander Detaljer
Modstander Detaljer
Resultat
Kval.
Feyenoord U
1 - 1 U
72%
Twente H
2 - 2 U
76%
Go Ahead U
0 - 0 U
70%
Shakhtar D H
2 - 2 U
70%
Heerenveen H
3 - 0 S
67%
Shakhtar D U
0 - 3 T
75%
Fortuna H
2 - 0 S
56%
Groningen U
0 - 3 T
66%
Sparta Prague U
4 - 0 S
67%
Heracles H
4 - 0 S
36%
Modstander Detaljer
Modstander Detaljer
Resultat
Kval.
Elche U
1 - 1 U
66%
Athletic H
2 - 4 T
55%
Mallorca H
2 - 1 S
68%
Real Madrid U
1 - 2 T
70%
Real Sociedad U
3 - 3 U
66%
Osasuna H
2 - 2 U
58%
Celta Vigo U
4 - 3 S
59%
Villarreal H
1 - 1 U
73%
Valencia U
2 - 3 T
72%
Levante U
0 - 2 T
76%

AI-Analyse

Statistikkerne peger i en klar retning i denne kamp, selvom underdogen ikke bør undervurderes.

Begge hold har mødt lignende niveauer af modstand (SoS: 54.7 vs 60.4), hvilket gør de rå statistikker til et pålideligt sammenligningsgrundlag.

Begge hold er jævne i angrebet, med AZ på 1.8 og Alavés på 1.8 mål per kamp.

Defensivt er AZ langt overlegen, med kun 1.1 indkasserede mål per kamp og 5 clean sheets, mens Alavés lukker 2.2 ind per kamp.

AZ har kæmpet mod tophold og kun vundet 0 af 5 kampe.

Alavés har kæmpet mod tophold og kun vundet 0 af 4 kampe.

Baseret på den kombinerede statistik forventes 3.5 mål i alt. Over 2,5 mål er den statistiske tendens, begge hold scorer — sandsynligt.

AZ har fordelen baseret på justerede mål, men resultatet er langt fra givet. Forskellen på 13.0 point antyder en jævn kamp.

Kampsimulator

AI-drevet kampsimulering baseret på rigtige statistikker

AZ

AZ

VS
Alavés

Alavés

For at eliminere øjeblikkelige udsving og tilfældigheder i H2H (to-mands) opgør begrænser vi vores analyser til en optimal dybde på præcis 10 kampe. Ikke mere, ikke mindre. Denne fokuserede tilgang er vores ubestridelige gyldne standard, der renest afdækker de taktiske og psykologiske overlegenheder, holdene opbygger mod hinanden. Vi fokuserer ikke på fortidens støj, men på den millimeterpræcise nøjagtighed af den aktuelle form.

Populære Hold

Vi bruger cookies & local storage for at forbedre din oplevelse. Lær mere