Spring til indhold
Sammenlign AZ vs Thun

AZ vs Thun Head-to-Head Statistik og Form Sammenligning

Sammenlign AZ vs Thun: indbyrdes statistik, seneste form, mål, defensiv statistik og styrkeindikatorer fra de seneste kampe.

AZ AZ Hjemmehold
Thun Thun Udehold
AZ
56.5
U U U U S T S T S S

Seneste 10 Kampe

Thun
41.3
T T T S T T S S U S

Vundne Kategorier

8

AZ

6

Uafgjort

1

Thun

Præstationsradar

AZ
Thun

Statistisk Sammenligning

Sejrsprocent
40%

4S, 4U, 2T

40%

4S, 1U, 5T

Mål pr. Kamp
1.8

18 / 10 kampe

1.6

16 / 10 kampe

Indkasseret pr. Kamp
1.1

11 / 10 kampe

1.5

15 / 10 kampe

Målforskel
+7

+7

+1

+1

Rent Bur
50%

5 / 10 kampe

0%

0 / 10 kampe

Over 2,5 Mål
70%

7 / 10 kampe

70%

7 / 10 kampe

Begge Scorer
30%

3 / 10 kampe

70%

7 / 10 kampe

Topscorer
S. Mijnans (5 mål)
E. Rastoder (3 mål)
Mål pr. Halvleg
1. Halvleg: 9 / 2. Halvleg: 9
1. Halvleg: 7 / 2. Halvleg: 9
Hjemmesejr
60%

3S / 5 kampe

60%

3S / 5 kampe

Udesejr
20%

1S / 5 kampe

20%

1S / 5 kampe

Kampprogram Sværhed
54.7

Ligasværhed: 79.4, Modstanderkvalitet: 65.5

37.3

Ligasværhed: 49.0, Modstanderkvalitet: 50.6

Mod Tophold
0%

0S / 5 kampe

0%

0S / 1 kampe

Forventede mål (xG)
1.92

Faktisk: 1.8 | Diff: -0.12

1.36

Faktisk: 1.6 | Diff: +0.24

Justeret Styrke
56.5

Angreb: 62.8, Forsvar: 66.3, Form: 41.9

41.3

Angreb: 46.6, Forsvar: 43.6, Form: 34.9

Analyse af Måltidspunkter

8

0-15'

16-30'

3

31-45'

4
2

46-60'

4
5

61-75'

3
3

76-90+'

2
AZ
Thun
AZ

Styrkeanalyse

56.5

Samlet

Angreb 62.8
Forsvar 66.3
Form 41.9
Stabilitet 56.8
Thun

Styrkeanalyse

41.3

Samlet

Angreb 46.6
Forsvar 43.6
Form 34.9
Stabilitet 39.7

Kampprogram Sværhed

Måler modstandernes sværhedsgrad.

Ligasværhed

79.4 vs 49.0

Modstanderkvalitet

65.5 vs 50.6

Mod Tophold

0% vs 0%
AZ logo AZ
U
Feyenoord (72%)
U
Twente (76%)
U
Go Ahead (70%)
U
Shakhtar D (70%)
S
Heerenveen (67%)
T
Shakhtar D (75%)
S
Fortuna (56%)
T
Groningen (66%)
Thun logo Thun
T
Sion (70%)
T
Basel (55%)
T
Lugano (54%)
S
Basel (50%)
T
Lugano (55%)
T
Zürich (37%)
S
GC Zürich (27%)
S
Young Boys (56%)

Modstanderkvalitet: Modstanderkvalitet kombinerer ligaens styrke, seneste pointform, målforskel og hjemme/ude-kontekst. Den måler ikke kun klubbens størrelse eller omdømme.

Modstander Detaljer
Modstander Detaljer
Resultat
Kval.
Feyenoord U
1 - 1 U
72%
Twente H
2 - 2 U
76%
Go Ahead U
0 - 0 U
70%
Shakhtar D H
2 - 2 U
70%
Heerenveen H
3 - 0 S
67%
Shakhtar D U
0 - 3 T
75%
Fortuna H
2 - 0 S
56%
Groningen U
0 - 3 T
66%
Sparta Prague U
4 - 0 S
67%
Heracles H
4 - 0 S
36%
Modstander Detaljer
Modstander Detaljer
Resultat
Kval.
Sion U
0 - 2 T
70%
Basel U
1 - 3 T
55%
Lugano H
0 - 1 T
54%
Basel H
3 - 1 S
50%
Lugano U
0 - 1 T
55%
Zürich U
1 - 2 T
37%
GC Zürich H
5 - 1 S
27%
Young Boys U
2 - 1 S
56%
St.Gallen H
2 - 2 U
55%
Luzern H
2 - 1 S
47%

AI-Analyse

Ser vi på de rå statistikker, ser begge hold ud til at være i form, men anvendelsen af kampprogram-filteret afslører et langt klarere billede.

AZ har mødt markant stærkere modstand (SoS: 54.7) sammenlignet med Thun (SoS: 37.3). Det betyder, at AZs statistikker vejer tungere.

Begge hold er jævne i angrebet, med AZ på 1.8 og Thun på 1.6 mål per kamp.

AZ har den defensive fordel, med 1.1 indkasserede per kamp mod Thuns 1.5.

AZ har kæmpet mod tophold og kun vundet 0 af 5 kampe.

Baseret på den kombinerede statistik forventes 3.0 mål i alt. Over 2,5 mål er den statistiske tendens, begge hold scorer — muligt.

AZ fremstår som favorit. Med en stærkere samlet rating (56.5 vs 41.3) bør de kontrollere kampen.

Kampsimulator

AI-drevet kampsimulering baseret på rigtige statistikker

AZ

AZ

VS
Thun

Thun

For at eliminere øjeblikkelige udsving og tilfældigheder i H2H (to-mands) opgør begrænser vi vores analyser til en optimal dybde på præcis 10 kampe. Ikke mere, ikke mindre. Denne fokuserede tilgang er vores ubestridelige gyldne standard, der renest afdækker de taktiske og psykologiske overlegenheder, holdene opbygger mod hinanden. Vi fokuserer ikke på fortidens støj, men på den millimeterpræcise nøjagtighed af den aktuelle form.

Populære Hold

Vi bruger cookies & local storage for at forbedre din oplevelse. Lær mere