Spring til indhold
Sammenlign Marseille vs AZ

Marseille vs AZ Head-to-Head Statistik og Form Sammenligning

Sammenlign Marseille vs AZ: indbyrdes statistik, seneste form, mål, defensiv statistik og styrkeindikatorer fra de seneste kampe.

Marseille Marseille Hjemmehold
AZ AZ Udehold
Marseille
45.3
S T U T S T T S S U

Seneste 10 Kampe

AZ
56.5
U U U U S T S T S S

Vundne Kategorier

2

Marseille

3

Uafgjort

10

AZ

Præstationsradar

Marseille
AZ

Statistisk Sammenligning

Sejrsprocent
40%

4S, 2U, 4T

40%

4S, 4U, 2T

Mål pr. Kamp
1.1

11 / 10 kampe

1.8

18 / 10 kampe

Indkasseret pr. Kamp
1.3

13 / 10 kampe

1.1

11 / 10 kampe

Målforskel
-2

-2

+7

+7

Rent Bur
30%

3 / 10 kampe

50%

5 / 10 kampe

Over 2,5 Mål
50%

5 / 10 kampe

70%

7 / 10 kampe

Begge Scorer
50%

5 / 10 kampe

30%

3 / 10 kampe

Topscorer
M. Greenwood (3 mål)
S. Mijnans (5 mål)
Mål pr. Halvleg
1. Halvleg: 4 / 2. Halvleg: 7
1. Halvleg: 9 / 2. Halvleg: 9
Hjemmesejr
40%

2S / 5 kampe

60%

3S / 5 kampe

Udesejr
40%

2S / 5 kampe

20%

1S / 5 kampe

Kampprogram Sværhed
53.7

Ligasværhed: 81.9, Modstanderkvalitet: 59.9

54.7

Ligasværhed: 79.4, Modstanderkvalitet: 65.5

Mod Tophold
0%

0S / 2 kampe

0%

0S / 5 kampe

Forventede mål (xG)
1.17

Faktisk: 1.1 | Diff: -0.07

1.92

Faktisk: 1.8 | Diff: -0.12

Justeret Styrke
45.3

Angreb: 38.0, Forsvar: 58.8, Form: 41.5

56.5

Angreb: 62.8, Forsvar: 66.3, Form: 41.9

Analyse af Måltidspunkter

2

0-15'

8
1

16-30'

1

31-45'

3

46-60'

2
1

61-75'

5
3

76-90+'

3
Marseille
AZ
Marseille

Styrkeanalyse

45.3

Samlet

Angreb 38.0
Forsvar 58.8
Form 41.5
Stabilitet 44.8
AZ

Styrkeanalyse

56.5

Samlet

Angreb 62.8
Forsvar 66.3
Form 41.9
Stabilitet 56.8

Kampprogram Sværhed

Måler modstandernes sværhedsgrad.

Ligasværhed

81.9 vs 79.4

Modstanderkvalitet

59.9 vs 65.5

Mod Tophold

0% vs 0%
Marseille logo Marseille
S
Le Havre (58%)
T
Nantes (56%)
U
Nice (55%)
T
Lorient (69%)
S
Metz (43%)
T
Monaco (77%)
T
Lille (73%)
S
Auxerre (66%)
AZ logo AZ
U
Feyenoord (72%)
U
Twente (76%)
U
Go Ahead (70%)
U
Shakhtar D (70%)
S
Heerenveen (67%)
T
Shakhtar D (75%)
S
Fortuna (56%)
T
Groningen (66%)

Modstanderkvalitet: Modstanderkvalitet kombinerer ligaens styrke, seneste pointform, målforskel og hjemme/ude-kontekst. Den måler ikke kun klubbens størrelse eller omdømme.

Modstander Detaljer
Modstander Detaljer
Resultat
Kval.
Le Havre U
1 - 0 S
58%
Nantes U
0 - 3 T
56%
Nice H
1 - 1 U
55%
Lorient U
0 - 2 T
69%
Metz H
3 - 1 S
43%
Monaco U
1 - 2 T
77%
Lille H
1 - 2 T
73%
Auxerre H
1 - 0 S
66%
Toulouse U
1 - 0 S
62%
Toulouse H
2 - 2 U
40%
Modstander Detaljer
Modstander Detaljer
Resultat
Kval.
Feyenoord U
1 - 1 U
72%
Twente H
2 - 2 U
76%
Go Ahead U
0 - 0 U
70%
Shakhtar D H
2 - 2 U
70%
Heerenveen H
3 - 0 S
67%
Shakhtar D U
0 - 3 T
75%
Fortuna H
2 - 0 S
56%
Groningen U
0 - 3 T
66%
Sparta Prague U
4 - 0 S
67%
Heracles H
4 - 0 S
36%

AI-Analyse

Statistikkerne peger i en klar retning i denne kamp, selvom underdogen ikke bør undervurderes.

Begge hold har mødt lignende niveauer af modstand (SoS: 53.7 vs 54.7), hvilket gør de rå statistikker til et pålideligt sammenligningsgrundlag.

AZ har den offensive fordel med 1.8 mål per kamp mod Marseilles 1.1.

Begge forsvar er sammenlignelige, med Marseille på 1.3 og AZ på 1.1 indkasserede per kamp.

AZ har kæmpet mod tophold og kun vundet 0 af 5 kampe.

Baseret på den kombinerede statistik forventes 2.7 mål i alt. Over 2,5 mål er den statistiske tendens, begge hold scorer — muligt.

AZ har fordelen baseret på justerede mål, men resultatet er langt fra givet. Forskellen på 11.2 point antyder en jævn kamp.

Kampsimulator

AI-drevet kampsimulering baseret på rigtige statistikker

Marseille

Marseille

VS
AZ

AZ

For at eliminere øjeblikkelige udsving og tilfældigheder i H2H (to-mands) opgør begrænser vi vores analyser til en optimal dybde på præcis 10 kampe. Ikke mere, ikke mindre. Denne fokuserede tilgang er vores ubestridelige gyldne standard, der renest afdækker de taktiske og psykologiske overlegenheder, holdene opbygger mod hinanden. Vi fokuserer ikke på fortidens støj, men på den millimeterpræcise nøjagtighed af den aktuelle form.

Populære Hold

Vi bruger cookies & local storage for at forbedre din oplevelse. Lær mere