Spring til indhold
Sammenlign Rayo vs AEK Athens

Rayo vs AEK Athens Head-to-Head Statistik og Form Sammenligning

Sammenlign Rayo vs AEK Athens: indbyrdes statistik, seneste form, mål, defensiv statistik og styrkeindikatorer fra de seneste kampe.

Rayo Rayo Hjemmehold
AEK Athens AEK Athens Udehold
Rayo
65.9
U S S S U S T T S S

Seneste 10 Kampe

AEK Athens
66.5
S U S S T S S T U S

Vundne Kategorier

4

Rayo

4

Uafgjort

7

AEK Athens

Præstationsradar

Rayo
AEK Athens

Statistisk Sammenligning

Sejrsprocent
60%

6S, 2U, 2T

60%

6S, 2U, 2T

Mål pr. Kamp
1.4

14 / 10 kampe

1.8

18 / 10 kampe

Indkasseret pr. Kamp
1.0

10 / 10 kampe

0.9

9 / 10 kampe

Målforskel
+4

+4

+9

+9

Rent Bur
60%

6 / 10 kampe

50%

5 / 10 kampe

Over 2,5 Mål
40%

4 / 10 kampe

70%

7 / 10 kampe

Begge Scorer
30%

3 / 10 kampe

30%

3 / 10 kampe

Topscorer
Alemão (4 mål)
Zine (3 mål)
Mål pr. Halvleg
1. Halvleg: 5 / 2. Halvleg: 9
1. Halvleg: 10 / 2. Halvleg: 8
Hjemmesejr
67%

4S / 6 kampe

80%

4S / 5 kampe

Udesejr
50%

2S / 4 kampe

40%

2S / 5 kampe

Kampprogram Sværhed
69.3

Ligasværhed: 87.0, Modstanderkvalitet: 63.0

59.8

Ligasværhed: 64.8, Modstanderkvalitet: 61.0

Mod Tophold
50%

2S / 4 kampe

50%

1S / 2 kampe

Forventede mål (xG)
1.74

Faktisk: 1.4 | Diff: -0.34

1.89

Faktisk: 1.8 | Diff: -0.09

Justeret Styrke
65.9

Angreb: 55.7, Forsvar: 79.5, Form: 71.6

66.5

Angreb: 65.9, Forsvar: 76.9, Form: 65.9

Analyse af Måltidspunkter

1

0-15'

4
1

16-30'

2
2

31-45'

4
3

46-60'

2
3

61-75'

4
4

76-90+'

2
Rayo
AEK Athens
Rayo

Styrkeanalyse

65.9

Samlet

Angreb 55.7
Forsvar 79.5
Form 71.6
Stabilitet 52.0
AEK Athens

Styrkeanalyse

66.5

Samlet

Angreb 65.9
Forsvar 76.9
Form 65.9
Stabilitet 52.0

Kampprogram Sværhed

Måler modstandernes sværhedsgrad.

Ligasværhed

87.0 vs 64.8

Modstanderkvalitet

63.0 vs 61.0

Mod Tophold

50% vs 50%
Rayo logo Rayo
U
Girona (59%)
S
Strasbourg (57%)
S
Getafe (72%)
S
Strasbourg (52%)
U
Real Sociedad (61%)
S
Espanyol (50%)
T
AEK Athens (75%)
T
Mallorca (73%)
AEK Athens logo AEK Athens
S
Panathinaikos (52%)
U
Panathinaikos (57%)
S
PAOK (54%)
S
Rayo (68%)
T
Rayo (73%)
S
Olympiakos (61%)
S
Kifisia (49%)
T
Celje (67%)

Modstanderkvalitet: Modstanderkvalitet kombinerer ligaens styrke, seneste pointform, målforskel og hjemme/ude-kontekst. Den måler ikke kun klubbens størrelse eller omdømme.

Modstander Detaljer
Modstander Detaljer
Resultat
Kval.
Girona H
1 - 1 U
59%
Strasbourg U
1 - 0 S
57%
Getafe U
2 - 0 S
72%
Strasbourg H
1 - 0 S
52%
Real Sociedad H
3 - 3 U
61%
Espanyol H
1 - 0 S
50%
AEK Athens U
1 - 3 T
75%
Mallorca U
0 - 3 T
73%
AEK Athens H
3 - 0 S
70%
Elche H
1 - 0 S
61%
Modstander Detaljer
Modstander Detaljer
Resultat
Kval.
Panathinaikos H
2 - 1 S
52%
Panathinaikos U
0 - 0 U
57%
PAOK H
3 - 0 S
54%
Rayo H
3 - 1 S
68%
Rayo U
0 - 3 T
73%
Olympiakos U
1 - 0 S
61%
Kifisia H
3 - 0 S
49%
Celje H
0 - 2 T
67%
Atromitos U
2 - 2 U
59%
Celje U
4 - 0 S
70%

AI-Analyse

Dette er et fascinerende opgør mellem to jævnbyrdige hold. De rå tal fortæller én historie, men analysen af modstandernes kvalitet tilføjer afgørende kontekst.

Begge hold har mødt lignende niveauer af modstand (SoS: 69.3 vs 59.8), hvilket gør de rå statistikker til et pålideligt sammenligningsgrundlag.

AEK Athens har den offensive fordel med 1.8 mål per kamp mod Rayos 1.4.

Begge forsvar er sammenlignelige, med Rayo på 1.0 og AEK Athens på 0.9 indkasserede per kamp.

Rayo har bevist sit værd mod tophold og vundet 2 af 4 kampe.

Hjemmebanens fordel favoriserer AEK Athens, med 80% hjemmesejre.

Baseret på den kombinerede statistik forventes 2.6 mål i alt. Over 2,5 mål er den statistiske tendens, begge hold scorer — usandsynligt.

Dette er et ægte møntkast. Begge hold er bemærkelsesværdigt jævne i alle mål.

Holdene har mødtes 2 gange i deres seneste kampe. I det seneste UEFA Conference League-opgør (2026-04-16) vandt AEK Athens 3-1 over Rayo. AEK Athens tog denne sejr hjemme. Rayo vil ønske revanche for dette nederlag. AEK Athens vil have en psykologisk fordel fra denne sejr. I det seneste UEFA Conference League-opgør (2026-04-09) vandt Rayo 3-0 over AEK Athens. Rayo tog denne sejr hjemme. 3-0-resultatet var overbevisende — Rayo dominerede AEK Athens fuldstændigt. AEK Athens vil ønske revanche for dette nederlag. Rayo vil have en psykologisk fordel fra denne sejr.

Kampsimulator

AI-drevet kampsimulering baseret på rigtige statistikker

Rayo

Rayo

VS
AEK Athens

AEK Athens

For at eliminere øjeblikkelige udsving og tilfældigheder i H2H (to-mands) opgør begrænser vi vores analyser til en optimal dybde på præcis 10 kampe. Ikke mere, ikke mindre. Denne fokuserede tilgang er vores ubestridelige gyldne standard, der renest afdækker de taktiske og psykologiske overlegenheder, holdene opbygger mod hinanden. Vi fokuserer ikke på fortidens støj, men på den millimeterpræcise nøjagtighed af den aktuelle form.

Populære Hold

Vi bruger cookies & local storage for at forbedre din oplevelse. Lær mere