Hoppa till innehåll
Jämför Como vs SK Poltava

Como vs SK Poltava Head-to-Head Statistik och Formjämförelse

Jämför Como vs SK Poltava: statistik i direkta möten, senaste form, mål, defensivt facit och styrkeindikatorer från de senaste matcherna.

Como Como Hemmalag
SK Poltava SK Poltava Bortalag
Como
62.2
V O V F F F O V V V

Senaste 10 Matcherna

SK Poltava
23.0
F O F O F O F F F F

Vunna Kategorier

12

Como

2

Oavgjort

1

SK Poltava

Prestandaradar

Como
SK Poltava

Statistisk Jämförelse

Vinstprocent
50%

5V, 2O, 3F

0%

0V, 3O, 7F

Mål per Match
1.8

18 / 10 matcher

0.7

7 / 10 matcher

Insläppta per Match
1.1

11 / 10 matcher

2.9

29 / 10 matcher

Målskillnad
+7

+7

-22

-22

Hållen Nolla
50%

5 / 10 matcher

0%

0 / 10 matcher

Över 2,5 Mål
60%

6 / 10 matcher

60%

6 / 10 matcher

Båda Gör Mål
50%

5 / 10 matcher

30%

3 / 10 matcher

Bästa Målskytt
T. Douvikas (4 mål)
V. Sad (2 mål)
Mål per Halvlek
1:a Halvlek: 8 / 2:a Halvlek: 10
1:a Halvlek: 4 / 2:a Halvlek: 3
Hemmavinster
50%

2V / 4 matcher

0%

0V / 6 matcher

Bortavinster
50%

3V / 6 matcher

0%

0V / 4 matcher

Spelschemasvårighet
63.4

Ligasvårighet: 85.5, Motståndarkvalitet: 65.6

64.1

Ligasvårighet: 98.0, Motståndarkvalitet: 71.1

Mot Topplag
25%

1V / 4 matcher

0%

0V / 7 matcher

Förväntade mål (xG)
2.05

Faktiskt: 1.8 | Diff: -0.25

0.94

Faktiskt: 0.7 | Diff: -0.24

Justerad Styrka
62.2

Anfall: 68.0, Försvar: 71.8, Form: 56.7

23.0

Anfall: 26.6, Försvar: 3.8, Form: 0.0

Analys av Måltider

3

0-15'

2
1

16-30'

1
3

31-45'

1
4

46-60'

2
3

61-75'

1
4

76-90+'

Como
SK Poltava
Como

Styrkeanalys

62.2

Totalt

Anfall 68.0
Försvar 71.8
Form 56.7
Stabilitet 45.7
SK Poltava

Styrkeanalys

23.0

Totalt

Anfall 26.6
Försvar 3.8
Form 0.0
Stabilitet 93.7

Spelschemasvårighet

Mäter motståndarnas svårighetsgrad.

Ligasvårighet

85.5 vs 98.0

Motståndarkvalitet

65.6 vs 71.1

Mot Topplag

25% vs 0%
Como logo Como
V
Verona (55%)
O
Napoli (74%)
V
Genoa (67%)
F
Inter Milan (66%)
F
Sassuolo (69%)
F
Inter Milan (78%)
O
Udinese (79%)
V
Pisa (40%)
SK Poltava logo SK Poltava
F
Shakhtar D (78%)
O
Kryvbas KR (71%)
F
Kolos (83%)
O
Obolon (63%)
F
Polissya (77%)
O
Oleksandria (44%)
F
Metalist 1925 (79%)
F
Karpaty Lviv (81%)

Motståndarkvalitet: Motståndarkvalitet kombinerar ligans styrka, senaste poängform, målskillnad och hemma/borta-kontext. Det mäter inte bara klubbens storlek eller rykte.

Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Verona B
1 - 0 V
55%
Napoli H
0 - 0 O
74%
Genoa B
2 - 0 V
67%
Inter Milan B
2 - 3 F
66%
Sassuolo B
1 - 2 F
69%
Inter Milan H
3 - 4 F
78%
Udinese B
0 - 0 O
79%
Pisa H
5 - 0 V
40%
Roma H
2 - 1 V
70%
Cagliari B
2 - 1 V
58%
Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Shakhtar D H
0 - 4 F
78%
Kryvbas KR H
3 - 3 O
71%
Kolos B
0 - 2 F
83%
Obolon B
1 - 1 O
63%
Polissya H
0 - 4 F
77%
Oleksandria H
3 - 3 O
44%
Metalist 1925 B
0 - 2 F
79%
Karpaty Lviv H
0 - 4 F
81%
Zorya B
0 - 4 F
80%
Kudrivka H
0 - 2 F
55%

AI-Analys

När vi tittar på råstatistiken verkar båda lagen vara i form, men tillämpningen av spelschemasvårighets-filtret avslöjar en mycket tydligare bild.

Båda lagen har mött liknande nivåer av motstånd (SoS: 63.4 vs 64.1), vilket gör råstatistiken till en pålitlig jämförelsebas.

Comos anfall är på en annan nivå, med i snitt 1.8 mål per match och T. Douvikas i spetsen med 4 mål. SK Poltava gör bara 0.7 per match.

Defensivt är Como överlägset, med bara 1.1 insläppta mål per match och 5 hållna nollor, medan SK Poltava släpper in 2.9 per match.

Como har haft svårt mot topplag och bara vunnit 1 av 4 matcher.

SK Poltava har haft svårt mot topplag och bara vunnit 0 av 7 matcher.

Baserat på den kombinerade statistiken förväntas 3.2 mål totalt. Över 2,5 mål är den statistiska trenden, båda lagen gör mål — möjligt.

Baserat på vår omfattande analys är Como den klara favoriten. Överlägsenhet i anfall (68.0), försvar (71.8) och form (56.7) lämnar lite utrymme för tvivel. SK Poltava behöver en exceptionell prestation.

Matchsimulator

AI-driven matchsimulering baserad på verklig statistik

Como

Como

VS
SK Poltava

SK Poltava

För att eliminera ögonblickets svängningar och slumpmässigheter i H2H-möten begränsar vi våra analyser till exakt 10 matcher – varken mer, varken mindre. Denna fokuserade metod är vår obestridda gyllene standard som i sin renaste form avslöjar det taktiska och psykologiska överläget lagen bygger mot varandra. Vi riktar inte blicken mot dåtidens brus, utan mot den millimeterexakta precisionen i aktuell form.

Populära Lag

Vi använder cookies & local storage för att förbättra din upplevelse. Läs mer