Hoppa till innehåll
Jämför Monaco vs Mechelen

Monaco vs Mechelen Head-to-Head Statistik och Formjämförelse

Jämför Monaco vs Mechelen: statistik i direkta möten, senaste form, mål, defensivt facit och styrkeindikatorer från de senaste matcherna.

Monaco Monaco Hemmalag
Mechelen Mechelen Bortalag
Monaco
67.7
F V O O F V V V V V

Senaste 10 Matcherna

Mechelen
26.6
F V F F F F O F V F

Vunna Kategorier

13

Monaco

2

Oavgjort

0

Mechelen

Prestandaradar

Monaco
Mechelen

Statistisk Jämförelse

Vinstprocent
60%

6V, 2O, 2F

20%

2V, 1O, 7F

Mål per Match
1.8

18 / 10 matcher

0.8

8 / 10 matcher

Insläppta per Match
1.3

13 / 10 matcher

2.4

24 / 10 matcher

Målskillnad
+5

+5

-16

-16

Hållen Nolla
20%

2 / 10 matcher

20%

2 / 10 matcher

Över 2,5 Mål
70%

7 / 10 matcher

60%

6 / 10 matcher

Båda Gör Mål
70%

7 / 10 matcher

60%

6 / 10 matcher

Bästa Målskytt
F. Balogun (8 mål)
B. Boersma (3 mål)
Mål per Halvlek
1:a Halvlek: 5 / 2:a Halvlek: 13
1:a Halvlek: 4 / 2:a Halvlek: 4
Hemmavinster
60%

3V / 5 matcher

40%

2V / 5 matcher

Bortavinster
60%

3V / 5 matcher

0%

0V / 5 matcher

Spelschemasvårighet
69.4

Ligasvårighet: 86.0, Motståndarkvalitet: 64.4

44.7

Ligasvårighet: 59.5, Motståndarkvalitet: 59.6

Mot Topplag
50%

2V / 4 matcher

0%

0V / 3 matcher

Förväntade mål (xG)
2.08

Faktiskt: 1.8 | Diff: -0.28

0.83

Faktiskt: 0.8 | Diff: -0.03

Justerad Styrka
67.7

Anfall: 71.6, Försvar: 67.7, Form: 71.6

26.6

Anfall: 25.3, Försvar: 18.9, Form: 18.9

Analys av Måltider

1

0-15'

1
3

16-30'

2
1

31-45'

5

46-60'

2
6

61-75'

1
2

76-90+'

2
Monaco
Mechelen
Monaco

Styrkeanalys

67.7

Totalt

Anfall 71.6
Försvar 67.7
Form 71.6
Stabilitet 52.0
Mechelen

Styrkeanalys

26.6

Totalt

Anfall 25.3
Försvar 18.9
Form 18.9
Stabilitet 57.7

Spelschemasvårighet

Mäter motståndarnas svårighetsgrad.

Ligasvårighet

86.0 vs 59.5

Motståndarkvalitet

64.4 vs 59.6

Mot Topplag

50% vs 0%
Monaco logo Monaco
F
Lille (73%)
V
Metz (48%)
O
Toulouse (62%)
O
Auxerre (66%)
F
Paris FC (77%)
V
Marseille (61%)
V
Lyon (70%)
V
Brest (56%)
Mechelen logo Mechelen
F
R. Union SG (69%)
V
Gent (46%)
F
Sint-Truiden (44%)
F
Club Brugge (71%)
F
Anderlecht (35%)
F
R. Union SG (75%)
O
Gent (63%)
F
Club Brugge (83%)

Motståndarkvalitet: Motståndarkvalitet kombinerar ligans styrka, senaste poängform, målskillnad och hemma/borta-kontext. Det mäter inte bara klubbens storlek eller rykte.

Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Lille H
0 - 1 F
73%
Metz B
2 - 1 V
48%
Toulouse B
2 - 2 O
62%
Auxerre H
2 - 2 O
66%
Paris FC B
1 - 4 F
77%
Marseille H
2 - 1 V
61%
Lyon B
2 - 1 V
70%
Brest H
2 - 0 V
56%
Paris SG B
3 - 1 V
84%
Angers H
2 - 0 V
47%
Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
R. Union SG B
0 - 3 F
69%
Gent H
1 - 0 V
46%
Sint-Truiden H
1 - 4 F
44%
Club Brugge B
1 - 6 F
71%
Anderlecht H
1 - 2 F
35%
R. Union SG H
0 - 1 F
75%
Gent B
1 - 1 O
63%
Club Brugge B
1 - 4 F
83%
Anderlecht H
1 - 0 V
47%
Gent B
1 - 3 F
63%

AI-Analys

När vi tittar på råstatistiken verkar båda lagen vara i form, men tillämpningen av spelschemasvårighets-filtret avslöjar en mycket tydligare bild.

Monaco har mött betydligt starkare motstånd (SoS: 69.4) jämfört med Mechelen (SoS: 44.7). Detta innebär att Monacos statistik väger tyngre.

Monacos anfall är på en annan nivå, med i snitt 1.8 mål per match och F. Balogun i spetsen med 8 mål. Mechelen gör bara 0.8 per match.

Defensivt är Monaco överlägset, med bara 1.3 insläppta mål per match och 2 hållna nollor, medan Mechelen släpper in 2.4 per match.

Monaco har bevisat sitt värde mot topplag och vunnit 2 av 4 matcher.

Mechelen har haft svårt mot topplag och bara vunnit 0 av 3 matcher.

Monaco är ett starkt bortalag med 60% vinster, vilket tyder på att de kan prestera oavsett plats.

Baserat på den kombinerade statistiken förväntas 3.2 mål totalt. Över 2,5 mål är den statistiska trenden, båda lagen gör mål — troligt.

Baserat på vår omfattande analys är Monaco den klara favoriten. Överlägsenhet i anfall (71.6), försvar (67.7) och form (71.6) lämnar lite utrymme för tvivel. Mechelen behöver en exceptionell prestation.

Matchsimulator

AI-driven matchsimulering baserad på verklig statistik

Monaco

Monaco

VS
Mechelen

Mechelen

För att eliminera ögonblickets svängningar och slumpmässigheter i H2H-möten begränsar vi våra analyser till exakt 10 matcher – varken mer, varken mindre. Denna fokuserade metod är vår obestridda gyllene standard som i sin renaste form avslöjar det taktiska och psykologiska överläget lagen bygger mot varandra. Vi riktar inte blicken mot dåtidens brus, utan mot den millimeterexakta precisionen i aktuell form.

Populära Lag

Vi använder cookies & local storage för att förbättra din upplevelse. Läs mer