Hoppa till innehåll
Jämför PSV vs Real Madrid

PSV vs Real Madrid Head-to-Head Statistik och Formjämförelse

Jämför PSV vs Real Madrid: statistik i direkta möten, senaste form, mål, defensivt facit och styrkeindikatorer från de senaste matcherna.

PSV PSV Hemmalag
Real Madrid Real Madrid Bortalag
PSV
80.0
V O V V V F F V V V

Senaste 10 Matcherna

Real Madrid
53.3
F V O V F O F F V V

Vunna Kategorier

11

PSV

3

Oavgjort

1

Real Madrid

Prestandaradar

PSV
Real Madrid

Statistisk Jämförelse

Vinstprocent
70%

7V, 1O, 2F

40%

4V, 2O, 4F

Mål per Match
2.9

29 / 10 matcher

1.6

16 / 10 matcher

Insläppta per Match
1.6

16 / 10 matcher

1.6

16 / 10 matcher

Målskillnad
+13

+13

0

0

Hållen Nolla
10%

1 / 10 matcher

10%

1 / 10 matcher

Över 2,5 Mål
90%

9 / 10 matcher

60%

6 / 10 matcher

Båda Gör Mål
90%

9 / 10 matcher

80%

8 / 10 matcher

Bästa Målskytt
R. Pepi (7 mål)
Vinícius Júnior (8 mål)
Mål per Halvlek
1:a Halvlek: 12 / 2:a Halvlek: 17
1:a Halvlek: 6 / 2:a Halvlek: 10
Hemmavinster
80%

4V / 5 matcher

50%

2V / 4 matcher

Bortavinster
60%

3V / 5 matcher

33%

2V / 6 matcher

Spelschemasvårighet
78.6

Ligasvårighet: 80.0, Motståndarkvalitet: 61.8

67.5

Ligasvårighet: 94.2, Motståndarkvalitet: 73.2

Mot Topplag
100%

2V / 2 matcher

17%

1V / 6 matcher

Förväntade mål (xG)
3.64

Faktiskt: 2.9 | Diff: -0.74

2.0

Faktiskt: 1.6 | Diff: -0.4

Justerad Styrka
80.0

Anfall: 100, Försvar: 60.0, Form: 90.0

53.3

Anfall: 62.7, Försvar: 54.8, Form: 47.0

Analys av Måltider

4

0-15'

1
2

16-30'

4
4

31-45'

1
7

46-60'

5
3

61-75'

3
9

76-90+'

2
PSV
Real Madrid
PSV

Styrkeanalys

80.0

Totalt

Anfall 100
Försvar 60.0
Form 90.0
Stabilitet 53.2
Real Madrid

Styrkeanalys

53.3

Totalt

Anfall 62.7
Försvar 54.8
Form 47.0
Stabilitet 44.8

Spelschemasvårighet

Mäter motståndarnas svårighetsgrad.

Ligasvårighet

80.0 vs 94.2

Motståndarkvalitet

61.8 vs 73.2

Mot Topplag

100% vs 17%
PSV logo PSV
V
Go Ahead (70%)
O
Ajax (67%)
V
Zwolle (54%)
V
Sparta (49%)
V
Utrecht (70%)
F
Telstar (69%)
F
NEC (64%)
V
AZ (67%)
Real Madrid logo Real Madrid
F
Barcelona (91%)
V
Espanyol (55%)
O
Betis (73%)
V
Alavés (60%)
F
Bayern Munich (88%)
O
Girona (59%)
F
Bayern Munich (83%)
F
Mallorca (73%)

Motståndarkvalitet: Motståndarkvalitet kombinerar ligans styrka, senaste poängform, målskillnad och hemma/borta-kontext. Det mäter inte bara klubbens storlek eller rykte.

Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Go Ahead B
4 - 1 V
70%
Ajax B
2 - 2 O
67%
Zwolle H
6 - 1 V
54%
Sparta B
2 - 0 V
49%
Utrecht H
4 - 3 V
70%
Telstar B
1 - 3 F
69%
NEC H
2 - 3 F
64%
AZ H
2 - 1 V
67%
Heracles B
3 - 1 V
41%
Heerenveen H
3 - 1 V
67%
Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Barcelona B
0 - 2 F
91%
Espanyol B
2 - 0 V
55%
Betis B
1 - 1 O
73%
Alavés H
2 - 1 V
60%
Bayern Munich B
3 - 4 F
88%
Girona H
1 - 1 O
59%
Bayern Munich H
1 - 2 F
83%
Mallorca B
1 - 2 F
73%
Atlético H
3 - 2 V
61%
Man City B
2 - 1 V
89%

AI-Analys

När vi tittar på råstatistiken verkar båda lagen vara i form, men tillämpningen av spelschemasvårighets-filtret avslöjar en mycket tydligare bild.

PSV har mött betydligt starkare motstånd (SoS: 78.6) jämfört med Real Madrid (SoS: 67.5). Detta innebär att PSVs statistik väger tyngre.

PSVs anfall är på en annan nivå, med i snitt 2.9 mål per match och R. Pepi i spetsen med 7 mål. Real Madrid gör bara 1.6 per match.

Båda försvar är jämförbara, med PSV på 1.6 och Real Madrid på 1.6 insläppta per match.

Real Madrid har haft svårt mot topplag och bara vunnit 1 av 6 matcher.

Hemmaplansfördelen gynnar PSV, med 80% hemmavinster.

PSV är ett starkt bortalag med 60% vinster, vilket tyder på att de kan prestera oavsett plats.

Baserat på den kombinerade statistiken förväntas 3.8 mål totalt. Över 2,5 mål är den statistiska trenden, båda lagen gör mål — troligt.

PSV framstår som favorit. Med en starkare totalrating (80.0 vs 53.3) bör de kontrollera matchen.

Matchsimulator

AI-driven matchsimulering baserad på verklig statistik

PSV

PSV

VS
Real Madrid

Real Madrid

För att eliminera ögonblickets svängningar och slumpmässigheter i H2H-möten begränsar vi våra analyser till exakt 10 matcher – varken mer, varken mindre. Denna fokuserade metod är vår obestridda gyllene standard som i sin renaste form avslöjar det taktiska och psykologiska överläget lagen bygger mot varandra. Vi riktar inte blicken mot dåtidens brus, utan mot den millimeterexakta precisionen i aktuell form.

Populära Lag

Vi använder cookies & local storage för att förbättra din upplevelse. Läs mer