Hoppa till innehåll
Jämför Roma vs Estrela

Roma vs Estrela Head-to-Head Statistik och Formjämförelse

Jämför Roma vs Estrela: statistik i direkta möten, senaste form, mål, defensivt facit och styrkeindikatorer från de senaste matcherna.

Roma Roma Hemmalag
Estrela Estrela Bortalag
Roma
59.0
V V V O V F V F F O

Senaste 10 Matcherna

Estrela
39.2
O F F F F F V F O O

Vunna Kategorier

12

Roma

2

Oavgjort

1

Estrela

Prestandaradar

Roma
Estrela

Statistisk Jämförelse

Vinstprocent
50%

5V, 2O, 3F

10%

1V, 3O, 6F

Mål per Match
2.1

21 / 10 matcher

1.0

10 / 10 matcher

Insläppta per Match
1.5

15 / 10 matcher

1.3

13 / 10 matcher

Målskillnad
+6

+6

-3

-3

Hållen Nolla
40%

4 / 10 matcher

30%

3 / 10 matcher

Över 2,5 Mål
60%

6 / 10 matcher

50%

5 / 10 matcher

Båda Gör Mål
60%

6 / 10 matcher

40%

4 / 10 matcher

Bästa Målskytt
D. Malen (8 mål)
Rodrigo Pinho (3 mål)
Mål per Halvlek
1:a Halvlek: 12 / 2:a Halvlek: 9
1:a Halvlek: 5 / 2:a Halvlek: 5
Hemmavinster
60%

3V / 5 matcher

20%

1V / 5 matcher

Bortavinster
40%

2V / 5 matcher

0%

0V / 5 matcher

Spelschemasvårighet
57.5

Ligasvårighet: 89.0, Motståndarkvalitet: 62.5

53.1

Ligasvårighet: 79.0, Motståndarkvalitet: 61.5

Mot Topplag
0%

0V / 2 matcher

0%

0V / 1 matcher

Förväntade mål (xG)
2.67

Faktiskt: 2.1 | Diff: -0.57

1.0

Faktiskt: 1.0 | Diff: 0.0

Justerad Styrka
59.0

Anfall: 75.2, Försvar: 53.8, Form: 53.8

39.2

Anfall: 34.4, Försvar: 58.4, Form: 10.3

Analys av Måltider

4

0-15'

2
2

16-30'

5

31-45'

2
4

46-60'

2
3

61-75'

2
3

76-90+'

2
Roma
Estrela
Roma

Styrkeanalys

59.0

Totalt

Anfall 75.2
Försvar 53.8
Form 53.8
Stabilitet 45.7
Estrela

Styrkeanalys

39.2

Totalt

Anfall 34.4
Försvar 58.4
Form 10.3
Stabilitet 74.8

Spelschemasvårighet

Mäter motståndarnas svårighetsgrad.

Ligasvårighet

89.0 vs 79.0

Motståndarkvalitet

62.5 vs 61.5

Mot Topplag

0% vs 0%
Roma logo Roma
V
Parma (62%)
V
Fiorentina (66%)
V
Bologna (63%)
O
Atalanta (64%)
V
Pisa (40%)
F
Inter Milan (84%)
V
Lecce (53%)
F
Bologna (56%)
Estrela logo Estrela
O
Famalicão (69%)
F
Moreirense (55%)
F
Porto (69%)
F
Arouca (62%)
F
Sporting (70%)
F
Nacional (57%)
V
Casa Pia (48%)
F
Rio Ave (66%)

Motståndarkvalitet: Motståndarkvalitet kombinerar ligans styrka, senaste poängform, målskillnad och hemma/borta-kontext. Det mäter inte bara klubbens storlek eller rykte.

Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Parma B
3 - 2 V
62%
Fiorentina H
4 - 0 V
66%
Bologna B
2 - 0 V
63%
Atalanta H
1 - 1 O
64%
Pisa H
3 - 0 V
40%
Inter Milan B
2 - 5 F
84%
Lecce H
1 - 0 V
53%
Bologna H
3 - 4 F
56%
Como B
1 - 2 F
76%
Bologna B
1 - 1 O
61%
Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Famalicão H
0 - 0 O
69%
Moreirense B
2 - 3 F
55%
Porto H
1 - 2 F
69%
Arouca B
0 - 1 F
62%
Sporting H
0 - 1 F
70%
Nacional B
0 - 2 F
57%
Casa Pia H
4 - 0 V
48%
Rio Ave B
1 - 2 F
66%
Gil Vicente H
2 - 2 O
55%
AVS B
0 - 0 O
64%

AI-Analys

När vi tittar på råstatistiken verkar båda lagen vara i form, men tillämpningen av spelschemasvårighets-filtret avslöjar en mycket tydligare bild.

Båda lagen har mött liknande nivåer av motstånd (SoS: 57.5 vs 53.1), vilket gör råstatistiken till en pålitlig jämförelsebas.

Romas anfall är på en annan nivå, med i snitt 2.1 mål per match och D. Malen i spetsen med 8 mål. Estrela gör bara 1.0 per match.

Båda försvar är jämförbara, med Roma på 1.5 och Estrela på 1.3 insläppta per match.

Baserat på den kombinerade statistiken förväntas 2.9 mål totalt. Över 2,5 mål är den statistiska trenden, båda lagen gör mål — möjligt.

Roma framstår som favorit. Med en starkare totalrating (59.0 vs 39.2) bör de kontrollera matchen.

Matchsimulator

AI-driven matchsimulering baserad på verklig statistik

Roma

Roma

VS
Estrela

Estrela

För att eliminera ögonblickets svängningar och slumpmässigheter i H2H-möten begränsar vi våra analyser till exakt 10 matcher – varken mer, varken mindre. Denna fokuserade metod är vår obestridda gyllene standard som i sin renaste form avslöjar det taktiska och psykologiska överläget lagen bygger mot varandra. Vi riktar inte blicken mot dåtidens brus, utan mot den millimeterexakta precisionen i aktuell form.

Populära Lag

Vi använder cookies & local storage för att förbättra din upplevelse. Läs mer