Hoppa till innehåll
Jämför Slavia Prague vs Zlín

Slavia Prague vs Zlín Head-to-Head Statistik och Formjämförelse

Jämför Slavia Prague vs Zlín: statistik i direkta möten, senaste form, mål, defensivt facit och styrkeindikatorer från de senaste matcherna.

Slavia Prague Slavia Prague Hemmalag
Zlín Zlín Bortalag
Slavia Prague
73.7
V V V F O V V V V V

Senaste 10 Matcherna

Zlín
37.7
F O V F V F F F F V

Vunna Kategorier

9

Slavia Prague

2

Oavgjort

4

Zlín

Prestandaradar

Slavia Prague
Zlín

Statistisk Jämförelse

Vinstprocent
80%

8V, 1O, 1F

30%

3V, 1O, 6F

Mål per Match
1.9

19 / 10 matcher

1.6

16 / 10 matcher

Insläppta per Match
0.8

8 / 10 matcher

2.5

25 / 10 matcher

Målskillnad
+11

+11

-9

-9

Hållen Nolla
40%

4 / 10 matcher

10%

1 / 10 matcher

Över 2,5 Mål
60%

6 / 10 matcher

90%

9 / 10 matcher

Båda Gör Mål
60%

6 / 10 matcher

80%

8 / 10 matcher

Bästa Målskytt
T. Chorý (5 mål)
T. Poznar (6 mål)
Mål per Halvlek
1:a Halvlek: 9 / 2:a Halvlek: 10
1:a Halvlek: 8 / 2:a Halvlek: 8
Hemmavinster
80%

4V / 5 matcher

50%

3V / 6 matcher

Bortavinster
80%

4V / 5 matcher

0%

0V / 4 matcher

Spelschemasvårighet
53.4

Ligasvårighet: 58.0, Motståndarkvalitet: 50.4

55.7

Ligasvårighet: 58.0, Motståndarkvalitet: 54.1

Mot Topplag
0%

0V / 0 matcher

0%

0V / 0 matcher

Förväntade mål (xG)
1.86

Faktiskt: 1.9 | Diff: +0.04

1.65

Faktiskt: 1.6 | Diff: -0.05

Justerad Styrka
73.7

Anfall: 65.5, Försvar: 75.8, Form: 82.7

37.7

Anfall: 56.4, Försvar: 17.6, Form: 31.7

Analys av Måltider

1

0-15'

3
4

16-30'

1
3

31-45'

4
6

46-60'

1
1

61-75'

3
4

76-90+'

4
Slavia Prague
Zlín
Slavia Prague

Styrkeanalys

73.7

Totalt

Anfall 65.5
Försvar 75.8
Form 82.7
Stabilitet 68.5
Zlín

Styrkeanalys

37.7

Totalt

Anfall 56.4
Försvar 17.6
Form 31.7
Stabilitet 46.0

Spelschemasvårighet

Mäter motståndarnas svårighetsgrad.

Ligasvårighet

58.0 vs 58.0

Motståndarkvalitet

50.4 vs 54.1

Mot Topplag

0% vs 0%
Slavia Prague logo Slavia Prague
V
Sparta Prague (54%)
V
Liberec (48%)
V
Olomouc (46%)
F
Hradec Kr. (64%)
O
Plzeň (59%)
V
Ostrava (39%)
V
Zlín (46%)
V
Sparta Prague (54%)
Zlín logo Zlín
F
Teplice (49%)
O
Ml. Boleslav (66%)
V
Dukla (46%)
F
Pardubice (62%)
V
Teplice (49%)
F
Bohemians (58%)
F
Jablonec (44%)
F
Slavia Prague (69%)

Motståndarkvalitet: Motståndarkvalitet kombinerar ligans styrka, senaste poängform, målskillnad och hemma/borta-kontext. Det mäter inte bara klubbens storlek eller rykte.

Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Sparta Prague H
3 - 2 V
54%
Liberec B
2 - 1 V
48%
Olomouc H
2 - 1 V
46%
Hradec Kr. B
1 - 2 F
64%
Plzeň H
0 - 0 O
59%
Ostrava B
2 - 0 V
39%
Zlín B
3 - 1 V
46%
Sparta Prague H
3 - 1 V
54%
Dukla B
2 - 0 V
51%
Liberec H
1 - 0 V
43%
Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Teplice H
2 - 4 F
49%
Ml. Boleslav B
1 - 1 O
66%
Dukla H
2 - 1 V
46%
Pardubice B
1 - 3 F
62%
Teplice H
3 - 2 V
49%
Bohemians B
1 - 2 F
58%
Jablonec H
0 - 3 F
44%
Slavia Prague H
1 - 3 F
69%
Ostrava B
2 - 6 F
39%
Plzeň H
3 - 0 V
59%

AI-Analys

När vi tittar på råstatistiken verkar båda lagen vara i form, men tillämpningen av spelschemasvårighets-filtret avslöjar en mycket tydligare bild.

Båda lagen har mött liknande nivåer av motstånd (SoS: 53.4 vs 55.7), vilket gör råstatistiken till en pålitlig jämförelsebas.

Båda lagen är jämnstarka i anfall, med Slavia Prague på 1.9 och Zlín på 1.6 mål per match.

Defensivt är Slavia Prague överlägset, med bara 0.8 insläppta mål per match och 4 hållna nollor, medan Zlín släpper in 2.5 per match.

Slavia Prague har inte mött topplag nyligen, vilket gör det svårt att bedöma deras tak.

Zlín har inte mött topplag nyligen, vilket gör det svårt att bedöma deras tak.

Hemmaplansfördelen gynnar Slavia Prague, med 80% hemmavinster.

Slavia Prague är ett starkt bortalag med 80% vinster, vilket tyder på att de kan prestera oavsett plats.

Baserat på den kombinerade statistiken förväntas 3.4 mål totalt. Över 2,5 mål är den statistiska trenden, båda lagen gör mål — troligt.

Baserat på vår omfattande analys är Slavia Prague den klara favoriten. Överlägsenhet i anfall (65.5), försvar (75.8) och form (82.7) lämnar lite utrymme för tvivel. Zlín behöver en exceptionell prestation.

I den senaste Czech First League-matchen (2026-03-14) vann Slavia Prague med 1-3 mot Zlín. Slavia Prague uppnådde detta resultat borta — en seger hos Zlín visar verklig kvalitet. Zlín kommer att vilja ta revansch för denna förlust. Slavia Prague bär med sig en psykologisk fördel från denna seger.

Matchsimulator

AI-driven matchsimulering baserad på verklig statistik

Slavia Prague

Slavia Prague

VS
Zlín

Zlín

För att eliminera ögonblickets svängningar och slumpmässigheter i H2H-möten begränsar vi våra analyser till exakt 10 matcher – varken mer, varken mindre. Denna fokuserade metod är vår obestridda gyllene standard som i sin renaste form avslöjar det taktiska och psykologiska överläget lagen bygger mot varandra. Vi riktar inte blicken mot dåtidens brus, utan mot den millimeterexakta precisionen i aktuell form.

Populära Lag

Vi använder cookies & local storage för att förbättra din upplevelse. Läs mer