Hoppa till innehåll
Jämför Sporting vs Estrela

Sporting vs Estrela Head-to-Head Statistik och Formjämförelse

Jämför Sporting vs Estrela: statistik i direkta möten, senaste form, mål, defensivt facit och styrkeindikatorer från de senaste matcherna.

Sporting Sporting Hemmalag
Estrela Estrela Bortalag
Sporting
63.8
V V O O F O V F V V

Senaste 10 Matcherna

Estrela
39.2
O F F F F F V F O O

Vunna Kategorier

12

Sporting

2

Oavgjort

1

Estrela

Prestandaradar

Sporting
Estrela

Statistisk Jämförelse

Vinstprocent
50%

5V, 3O, 2F

10%

1V, 3O, 6F

Mål per Match
2.2

22 / 10 matcher

1.0

10 / 10 matcher

Insläppta per Match
1.1

11 / 10 matcher

1.3

13 / 10 matcher

Målskillnad
+11

+11

-3

-3

Hållen Nolla
20%

2 / 10 matcher

30%

3 / 10 matcher

Över 2,5 Mål
60%

6 / 10 matcher

50%

5 / 10 matcher

Båda Gör Mål
70%

7 / 10 matcher

40%

4 / 10 matcher

Bästa Målskytt
L. Suárez (4 mål)
Rodrigo Pinho (3 mål)
Mål per Halvlek
1:a Halvlek: 9 / 2:a Halvlek: 13
1:a Halvlek: 5 / 2:a Halvlek: 5
Hemmavinster
40%

2V / 5 matcher

20%

1V / 5 matcher

Bortavinster
60%

3V / 5 matcher

0%

0V / 5 matcher

Spelschemasvårighet
55.6

Ligasvårighet: 82.6, Motståndarkvalitet: 64.4

53.1

Ligasvårighet: 79.0, Motståndarkvalitet: 61.5

Mot Topplag
0%

0V / 3 matcher

0%

0V / 1 matcher

Förväntade mål (xG)
2.39

Faktiskt: 2.2 | Diff: -0.19

1.0

Faktiskt: 1.0 | Diff: 0.0

Justerad Styrka
63.8

Anfall: 77.4, Försvar: 66.9, Form: 52.8

39.2

Anfall: 34.4, Försvar: 58.4, Form: 10.3

Analys av Måltider

1

0-15'

2
3

16-30'

4

31-45'

2
4

46-60'

2
6

61-75'

2
4

76-90+'

2
Sporting
Estrela
Sporting

Styrkeanalys

63.8

Totalt

Anfall 77.4
Försvar 66.9
Form 52.8
Stabilitet 53.2
Estrela

Styrkeanalys

39.2

Totalt

Anfall 34.4
Försvar 58.4
Form 10.3
Stabilitet 74.8

Spelschemasvårighet

Mäter motståndarnas svårighetsgrad.

Ligasvårighet

82.6 vs 79.0

Motståndarkvalitet

64.4 vs 61.5

Mot Topplag

0% vs 0%
Sporting logo Sporting
V
Rio Ave (66%)
V
Vitória SC (54%)
O
Tondela (52%)
O
AVS (64%)
F
Benfica (75%)
O
Arsenal (77%)
V
Estrela (54%)
F
Arsenal (72%)
Estrela logo Estrela
O
Famalicão (69%)
F
Moreirense (55%)
F
Porto (69%)
F
Arouca (62%)
F
Sporting (70%)
F
Nacional (57%)
V
Casa Pia (48%)
F
Rio Ave (66%)

Motståndarkvalitet: Motståndarkvalitet kombinerar ligans styrka, senaste poängform, målskillnad och hemma/borta-kontext. Det mäter inte bara klubbens storlek eller rykte.

Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Rio Ave B
4 - 1 V
66%
Vitória SC H
5 - 1 V
54%
Tondela H
2 - 2 O
52%
AVS B
1 - 1 O
64%
Benfica H
1 - 2 F
75%
Arsenal B
0 - 0 O
77%
Estrela B
1 - 0 V
54%
Arsenal H
0 - 1 F
72%
Santa Clara H
4 - 2 V
66%
Alverca B
4 - 1 V
64%
Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Famalicão H
0 - 0 O
69%
Moreirense B
2 - 3 F
55%
Porto H
1 - 2 F
69%
Arouca B
0 - 1 F
62%
Sporting H
0 - 1 F
70%
Nacional B
0 - 2 F
57%
Casa Pia H
4 - 0 V
48%
Rio Ave B
1 - 2 F
66%
Gil Vicente H
2 - 2 O
55%
AVS B
0 - 0 O
64%

AI-Analys

När vi tittar på råstatistiken verkar båda lagen vara i form, men tillämpningen av spelschemasvårighets-filtret avslöjar en mycket tydligare bild.

Båda lagen har mött liknande nivåer av motstånd (SoS: 55.6 vs 53.1), vilket gör råstatistiken till en pålitlig jämförelsebas.

Sportings anfall är på en annan nivå, med i snitt 2.2 mål per match och L. Suárez i spetsen med 4 mål. Estrela gör bara 1.0 per match.

Båda försvar är jämförbara, med Sporting på 1.1 och Estrela på 1.3 insläppta per match.

Sporting har haft svårt mot topplag och bara vunnit 0 av 3 matcher.

Sporting är ett starkt bortalag med 60% vinster, vilket tyder på att de kan prestera oavsett plats.

Baserat på den kombinerade statistiken förväntas 2.8 mål totalt. Över 2,5 mål är den statistiska trenden, båda lagen gör mål — troligt.

Sporting framstår som favorit. Med en starkare totalrating (63.8 vs 39.2) bör de kontrollera matchen.

I den senaste Portuguese Primeira Liga-matchen (2026-04-11) vann Sporting med 0-1 mot Estrela. Sporting uppnådde detta resultat borta — en seger hos Estrela visar verklig kvalitet. Det knappa 0-1-resultatet visar hur jämna dessa möten är. Estrela kommer att vilja ta revansch för denna förlust. Sporting bär med sig en psykologisk fördel från denna seger.

Matchsimulator

AI-driven matchsimulering baserad på verklig statistik

Sporting

Sporting

VS
Estrela

Estrela

För att eliminera ögonblickets svängningar och slumpmässigheter i H2H-möten begränsar vi våra analyser till exakt 10 matcher – varken mer, varken mindre. Denna fokuserade metod är vår obestridda gyllene standard som i sin renaste form avslöjar det taktiska och psykologiska överläget lagen bygger mot varandra. Vi riktar inte blicken mot dåtidens brus, utan mot den millimeterexakta precisionen i aktuell form.

Populära Lag

Vi använder cookies & local storage för att förbättra din upplevelse. Läs mer