Hoppa till innehåll
Jämför Standard vs Porto

Standard vs Porto Head-to-Head Statistik och Formjämförelse

Jämför Standard vs Porto: statistik i direkta möten, senaste form, mål, defensivt facit och styrkeindikatorer från de senaste matcherna.

Standard Standard Hemmalag
Porto Porto Bortalag
Standard
65.8
V V O F V F V O O V

Senaste 10 Matcherna

Porto
60.9
F V V V F V O O V V

Vunna Kategorier

10

Standard

3

Oavgjort

2

Porto

Prestandaradar

Standard
Porto

Statistisk Jämförelse

Vinstprocent
50%

5V, 3O, 2F

60%

6V, 2O, 2F

Mål per Match
1.7

17 / 10 matcher

1.6

16 / 10 matcher

Insläppta per Match
0.9

9 / 10 matcher

1.0

10 / 10 matcher

Målskillnad
+8

+8

+6

+6

Hållen Nolla
30%

3 / 10 matcher

30%

3 / 10 matcher

Över 2,5 Mål
60%

6 / 10 matcher

50%

5 / 10 matcher

Båda Gör Mål
70%

7 / 10 matcher

60%

6 / 10 matcher

Bästa Målskytt
C. Nielsen (3 mål)
William (3 mål)
Mål per Halvlek
1:a Halvlek: 3 / 2:a Halvlek: 14
1:a Halvlek: 8 / 2:a Halvlek: 8
Hemmavinster
25%

1V / 4 matcher

60%

3V / 5 matcher

Bortavinster
67%

4V / 6 matcher

60%

3V / 5 matcher

Spelschemasvårighet
66.9

Ligasvårighet: 59.5, Motståndarkvalitet: 51.8

54.9

Ligasvårighet: 80.8, Motståndarkvalitet: 64.4

Mot Topplag
100%

1V / 1 matcher

0%

0V / 2 matcher

Förväntade mål (xG)
1.77

Faktiskt: 1.7 | Diff: -0.07

1.73

Faktiskt: 1.6 | Diff: -0.13

Justerad Styrka
65.8

Anfall: 66.2, Försvar: 81.8, Form: 58.5

60.9

Anfall: 55.9, Försvar: 69.9, Form: 62.9

Analys av Måltider

0-15'

2

16-30'

2
3

31-45'

4
2

46-60'

2
4

61-75'

4
8

76-90+'

2
Standard
Porto
Standard

Styrkeanalys

65.8

Totalt

Anfall 66.2
Försvar 81.8
Form 58.5
Stabilitet 53.2
Porto

Styrkeanalys

60.9

Totalt

Anfall 55.9
Försvar 69.9
Form 62.9
Stabilitet 52.0

Spelschemasvårighet

Mäter motståndarnas svårighetsgrad.

Ligasvårighet

59.5 vs 80.8

Motståndarkvalitet

51.8 vs 64.4

Mot Topplag

100% vs 0%
Standard logo Standard
V
OHL (35%)
V
Antwerp (45%)
O
Genk (54%)
F
Antwerp (40%)
V
Charleroi (51%)
F
Westerlo (57%)
V
OHL (52%)
O
Westerlo (57%)
Porto logo Porto
F
AVS (64%)
V
Alverca (59%)
V
Estrela (54%)
V
Tondela (52%)
F
Nottm Forest (81%)
V
Estoril (52%)
O
Nottm Forest (76%)
O
Famalicão (69%)

Motståndarkvalitet: Motståndarkvalitet kombinerar ligans styrka, senaste poängform, målskillnad och hemma/borta-kontext. Det mäter inte bara klubbens storlek eller rykte.

Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
OHL H
2 - 1 V
35%
Antwerp B
5 - 0 V
45%
Genk B
1 - 1 O
54%
Antwerp H
1 - 2 F
40%
Charleroi B
2 - 1 V
51%
Westerlo H
1 - 2 F
57%
OHL B
3 - 1 V
52%
Westerlo H
0 - 0 O
57%
Antwerp B
1 - 1 O
57%
ZW B
1 - 0 V
70%
Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
AVS B
1 - 3 F
64%
Alverca H
1 - 0 V
59%
Estrela B
2 - 1 V
54%
Tondela H
2 - 0 V
52%
Nottm Forest B
0 - 1 F
81%
Estoril B
3 - 1 V
52%
Nottm Forest H
1 - 1 O
76%
Famalicão H
2 - 2 O
69%
Braga B
2 - 1 V
69%
Stuttgart H
2 - 0 V
68%

AI-Analys

Detta är en fascinerande match mellan två jämnstarka lag. De råa siffrorna berättar en historia, men analysen av motståndarnas kvalitet tillför avgörande kontext.

Standard har mött betydligt starkare motstånd (SoS: 66.9) jämfört med Porto (SoS: 54.9). Detta innebär att Standards statistik väger tyngre.

Båda lagen är jämnstarka i anfall, med Standard på 1.7 och Porto på 1.6 mål per match.

Båda försvar är jämförbara, med Standard på 0.9 och Porto på 1.0 insläppta per match.

Standard är ett starkt bortalag med 67% vinster, vilket tyder på att de kan prestera oavsett plats.

Baserat på den kombinerade statistiken förväntas 2.6 mål totalt. Över 2,5 mål är den statistiska trenden, båda lagen gör mål — troligt.

Matchsimulator

AI-driven matchsimulering baserad på verklig statistik

Standard

Standard

VS
Porto

Porto

För att eliminera ögonblickets svängningar och slumpmässigheter i H2H-möten begränsar vi våra analyser till exakt 10 matcher – varken mer, varken mindre. Denna fokuserade metod är vår obestridda gyllene standard som i sin renaste form avslöjar det taktiska och psykologiska överläget lagen bygger mot varandra. Vi riktar inte blicken mot dåtidens brus, utan mot den millimeterexakta precisionen i aktuell form.

Populära Lag

Vi använder cookies & local storage för att förbättra din upplevelse. Läs mer