Hoppa till innehåll
Jämför NAC vs Go Ahead

NAC vs Go Ahead Head-to-Head Statistik och Formjämförelse

Jämför NAC vs Go Ahead: statistik i direkta möten, senaste form, mål, defensivt facit och styrkeindikatorer från de senaste matcherna.

NAC NAC Hemmalag
Go Ahead Go Ahead Bortalag
NAC
33.2
V F F O O F F O F V

Senaste 10 Matcherna

Go Ahead
56.1
F O O O V F V F V V

Vunna Kategorier

1

NAC

3

Oavgjort

11

Go Ahead

Prestandaradar

NAC
Go Ahead

Statistisk Jämförelse

Vinstprocent
20%

2V, 3O, 5F

40%

4V, 3O, 3F

Mål per Match
0.8

8 / 10 matcher

2.0

20 / 10 matcher

Insläppta per Match
1.9

19 / 10 matcher

1.2

12 / 10 matcher

Målskillnad
-11

-11

+8

+8

Hållen Nolla
30%

3 / 10 matcher

60%

6 / 10 matcher

Över 2,5 Mål
40%

4 / 10 matcher

60%

6 / 10 matcher

Båda Gör Mål
30%

3 / 10 matcher

30%

3 / 10 matcher

Bästa Målskytt
M. Nassoh (2 mål)
J. Breum (5 mål)
Mål per Halvlek
1:a Halvlek: 4 / 2:a Halvlek: 4
1:a Halvlek: 8 / 2:a Halvlek: 12
Hemmavinster
40%

2V / 5 matcher

50%

3V / 6 matcher

Bortavinster
0%

0V / 5 matcher

25%

1V / 4 matcher

Spelschemasvårighet
53.8

Ligasvårighet: 80.0, Motståndarkvalitet: 62.3

53.2

Ligasvårighet: 80.0, Motståndarkvalitet: 60.7

Mot Topplag
0%

0V / 2 matcher

0%

0V / 3 matcher

Förväntade mål (xG)
0.91

Faktiskt: 0.8 | Diff: -0.11

2.0

Faktiskt: 2.0 | Diff: 0.0

Justerad Styrka
33.2

Anfall: 27.7, Försvar: 38.1, Form: 20.8

56.1

Anfall: 68.8, Försvar: 61.9, Form: 41.3

Analys av Måltider

0-15'

4
1

16-30'

2
2

31-45'

2
1

46-60'

5
2

61-75'

4
2

76-90+'

3
NAC
Go Ahead
NAC

Styrkeanalys

33.2

Totalt

Anfall 27.7
Försvar 38.1
Form 20.8
Stabilitet 61.3
Go Ahead

Styrkeanalys

56.1

Totalt

Anfall 68.8
Försvar 61.9
Form 41.3
Stabilitet 50.5

Spelschemasvårighet

Mäter motståndarnas svårighetsgrad.

Ligasvårighet

80.0 vs 80.0

Motståndarkvalitet

62.3 vs 60.7

Mot Topplag

0% vs 0%
NAC logo NAC
V
Heerenveen (67%)
F
Utrecht (75%)
F
Ajax (62%)
O
Fortuna (61%)
O
Sparta (44%)
F
Zwolle (59%)
F
Go Ahead (70%)
O
Feyenoord (67%)
Go Ahead logo Go Ahead
F
PSV (75%)
O
Sparta (49%)
O
AZ (67%)
O
Groningen (66%)
V
Zwolle (54%)
F
Utrecht (75%)
V
NAC (49%)
F
Twente (76%)

Motståndarkvalitet: Motståndarkvalitet kombinerar ligans styrka, senaste poängform, målskillnad och hemma/borta-kontext. Det mäter inte bara klubbens storlek eller rykte.

Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
Heerenveen H
2 - 0 V
67%
Utrecht B
0 - 2 F
75%
Ajax H
0 - 2 F
62%
Fortuna B
1 - 1 O
61%
Sparta H
0 - 0 O
44%
Zwolle B
1 - 2 F
59%
Go Ahead B
0 - 6 F
70%
Feyenoord H
3 - 3 O
67%
Telstar B
0 - 3 F
69%
Volendam H
1 - 0 V
49%
Motståndardetaljer
Motståndardetaljer
Resultat
Kval.
PSV H
1 - 4 F
75%
Sparta B
2 - 2 O
49%
AZ H
0 - 0 O
67%
Groningen B
0 - 0 O
66%
Zwolle H
5 - 0 V
54%
Utrecht B
0 - 2 F
75%
NAC H
6 - 0 V
49%
Twente H
1 - 4 F
76%
Excelsior B
1 - 0 V
60%
Heracles H
4 - 0 V
36%

AI-Analys

När vi tittar på råstatistiken verkar båda lagen vara i form, men tillämpningen av spelschemasvårighets-filtret avslöjar en mycket tydligare bild.

Båda lagen har mött liknande nivåer av motstånd (SoS: 53.8 vs 53.2), vilket gör råstatistiken till en pålitlig jämförelsebas.

Go Aheads anfall är på en annan nivå, med i snitt 2.0 mål per match och J. Breum i spetsen med 5 mål. NAC gör bara 0.8 per match.

Go Ahead har den defensiva fördelen, med 1.2 insläppta per match mot NACs 1.9.

Go Ahead har haft svårt mot topplag och bara vunnit 0 av 3 matcher.

Baserat på den kombinerade statistiken förväntas 3.0 mål totalt. Över 2,5 mål är den statistiska trenden, båda lagen gör mål — osannolikt.

Go Ahead framstår som favorit. Med en starkare totalrating (56.1 vs 33.2) bör de kontrollera matchen.

I den senaste Dutch Eredivisie-matchen (2026-03-15) vann Go Ahead med 6-0 mot NAC. Go Ahead tog denna seger hemma. 6-0-resultatet var övertygande — Go Ahead dominerade NAC fullständigt. NAC kommer att vilja ta revansch för denna förlust. Go Ahead bär med sig en psykologisk fördel från denna seger.

Matchsimulator

AI-driven matchsimulering baserad på verklig statistik

NAC

NAC

VS
Go Ahead

Go Ahead

För att eliminera ögonblickets svängningar och slumpmässigheter i H2H-möten begränsar vi våra analyser till exakt 10 matcher – varken mer, varken mindre. Denna fokuserade metod är vår obestridda gyllene standard som i sin renaste form avslöjar det taktiska och psykologiska överläget lagen bygger mot varandra. Vi riktar inte blicken mot dåtidens brus, utan mot den millimeterexakta precisionen i aktuell form.

Populära Lag

Vi använder cookies & local storage för att förbättra din upplevelse. Läs mer